Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Публикувай отговор
вили цонкова
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Апр 15, '17, 21:53

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от вили цонкова »

Daniela, да - можеш само да ги прекъснеш.
Deleted User 5091

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Deleted User 5091 »

Цъфтеж на втора година :ieeee:
Изображение
elfy

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от elfy »

Лелеее, кога направи тази зеленина и такива гроздове :potekoha: Преди седмица беше доста рехавичка ...
nuni
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Мар 13, '13, 08:43

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от nuni »

Здравейте, съфорумници ако ми позволите бих искала да задам няколко въпроса. От 6-7 години се опитвам да се сдобия с вистерия. Първо купих една малка - тя упря. После купих по-голяма от интернет - тя вече е с дебелината на 3 химикала, но не цъфти. Миналата година в интернет рано на пролет видях обява за вистерии в 3 цвята на много изгодни цени, ако не се лъжа около 3 лв бр. беше - купих си. После отново в оlx видях друга обява пак на изгодни цени три цвята поръчах си, само едната беше вистерия, а другите две джанки, но така ги бяха оскубали, че при получаването не бях сигурна какво са, просто бяха пръчки. и сега въпросите ми:
1. първата ми вистерия не цъфти, на какво може да се дължи?
2. вистериите дето казах, че бяха за 3 лв. имат назъбени листа както вистериите, но след като ме прекараха третия път се чудя дали наистина са вистерии, дали не са дървета от гората, защото съм виждала почти със същите листа дървета. Как мога да съм сигурна, че са вистерии?
3. добре съм се прекарала :hmmm: нали?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1440 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Тутти »

Вистерия можеш сега да си купиш от който и да е разсадник. По интернет се поръчва само от разсадник или търговец на растения. Другото е менте. Вистерията цъфти след четвъртата година, поне при мен така става. А онова, за което се съмняваш, че е дърво, може и да е издънка на айлантус - дърво, използвано в градското озеленяване, което дава множество издънки. Има подобни на вистерията листа, но е нещо различно, и понякога го продават разни мошеници за вистерия, понеже им минава номера.
nuni
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Мар 13, '13, 08:43

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от nuni »

вече нямам избор ще ти потърпя още 12 години и после ще преценя какво да ги правя. Мене ме осъмни това че листата са им по твърди и връхчето на растението не се нагъва, като увивно растение, като първата ми вистерия. Понеже купих от 3-те вида бяла розова и лилава прави впечатление, че връхчето на едното е бледичко, а но другото две по тъмнички и все пак понякога ме обзема оптимизъм. в нета четох че вистериите са два вида -китайска (Wisteria sinensis) и японска(Wisteria floribunda), а може би са от двата различни вида. щи видим какво ще излезе на края!
Deleted User 2919

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Deleted User 2919 »

nuni написа:Здравейте, съфорумници ако ми позволите бих искала да задам няколко въпроса. От 6-7 години се опитвам да се сдобия с вистерия. Първо купих една малка - тя упря. После купих по-голяма от интернет - тя вече е с дебелината на 3 химикала, но не цъфти. Миналата година в интернет рано на пролет видях обява за вистерии в 3 цвята на много изгодни цени, ако не се лъжа около 3 лв бр. беше - купих си. После отново в оlx видях друга обява пак на изгодни цени три цвята поръчах си, само едната беше вистерия, а другите две джанки, но така ги бяха оскубали, че при получаването не бях сигурна какво са, просто бяха пръчки. и сега въпросите ми:
1. първата ми вистерия не цъфти, на какво може да се дължи?
2. вистериите дето казах, че бяха за 3 лв. имат назъбени листа както вистериите, но след като ме прекараха третия път се чудя дали наистина са вистерии, дали не са дървета от гората, защото съм виждала почти със същите листа дървета. Как мога да съм сигурна, че са вистерии?
3. добре съм се прекарала :hmmm: нали?
От кой търговец купи? Аз купих от Мирослав гр.Павликени , Велико-Търново. Розова и бяла. По 6 лв. Надявам се, че не айлантус.. :stiskam: :stiskam: // Контролираното му разпространение е много трудно. При опит да се отрежат дърветата, наградата за това са повече новоизраснали от кореновите издънки. Борбата с него се води с хербициди, или с изкореняване на съвсем малки дървета. //
http://flyovertheworld.blogspot.bg/2008 ... st_14.html" onclick="window.open(this.href);return false; Като гледах разликата в листата на вистерия и айлантус, то листенцата на айлантус са назъбени, на вистерия на вълнички листата, но зъбчета няма..
Deleted User 2919

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Deleted User 2919 »

Листата на Глицинията са нечифтоперести, дълги 15 до 35 см и наброяват 9 до 19 листчета
Изображение
Прочетох, че жълта глициния изобщо няма, а заместо нея продават айлант,Айлантус (AILANTHUS) :
Изображение

Изображение
Листата му са перести, с дължина до 1 метър. Състоят се от 11 до 41 отделни листни петури. Всяка една от тях има удължена яйцевидно-ланцетна форма, назъбен в основата листен ръб, а на върха остър. Всяко листенце в основата си има от 1 до 3 жлезисти зъбчета. При смачкване отделят неприятна миризма.

Още за Айлант (Ailanthus altissima, Tree of heaven) | Ботаника от Framar.bg: http://medpedia.framar.bg/%D0%B1%D0%BE% ... 0%BD%D1%82" onclick="window.open(this.href);return false;
Приложение на айлант
В традиционната китайска и като цяло в традиционната азиатска медицина, айлантът се употребява за лечение на астма, вирусни инфекции, заболявания на влагалището. В Корея чай от кората лекува възпаление на гърлото, както и стомашно-чревни заболявания. В Африка се прилага за лечение на сърдечни проблеми, гърчове и менструален дискомфорт.
Свойства на айланта:
пpoтивoвъзпaлитeлнo;
oтxpaчвaщo;
тeмпepaтypoпoнижaвaщo;
пургативно (приети кори в големи дози) и др.
Айлантът притежава и инсектицидни свойства.
Състояния и заболявания, при които се прилага айлантът:
треска;
инфекции;
дифтерия;
диария;
тиф;
глисти;
шарка;
скарлатина;
сепсис;
белодробни възпаления;
дизентерия;
тения;
рак;
епилепсия;
висока температура;
гонорея;
малария.
Билката оказва положително влияние и при преждевременна еякулация, тумори, включително на гърдата, болезнена менструация, бяло течение, маточни кръвотечения, сърцебиене. Нейните плодове се изпозлват за лечение на очни заболявания.
Айлантът намира значително приложение в хомеопатията. Лекарства с негово участие се прилагат при алергии, включително сезонни; рецидивиращи заболявания на ушите, носа и гърлото; грип, настинки, неврологични нарушения, кожни болести, стомашно-чревни патологии, гинекологични оплаквания и др.
Начин на употреба:
В народната медицина се употребява против диария, глисти и тения по следният начин: по 1 грам ситно счукана кора или листа, винаги под лекарско наблюдение, понеже е отровно.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Mike »

Ето я моята рекордьорка
Изображение
Deleted User 5091

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Deleted User 5091 »

Mike написа:Ето я моята рекордьорка
Изображение
Това е нереално красиво :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”