Алпинеумът - късче планина в градината

Публикувай отговор
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от divna78 »

Благодаря ви за отговорите :tzvetentze:
Гео, пръскаме Май месец, но след 2,3 месеца, той отново се разпростира.
Миша, :tzvetentze: ще я пробваме тази Пантера, прилежно си записах :dovolen:
Margaritenia, много хубава е станала градината ти, включително и скалния кът. Ще разгледам този геотекстил каква плътност е.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

ако искаш да гледаш някакви по-специални алпийски цветя аз ти предлагам да избягваш геотекстила, защото повечето от тях пускат дълбоки корени и геотекстила под камъните ще им пречи, а и водният баланс зимата ще е лош. Но всичко зависи какви растения искаш да гледаш. Аз бих ти препоръчала, след като направиш едно третиране с Пантерата срещу троскота да закопаеш в земята ограничители които да спрат колкото е възможно навлизането на трева под камъните.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Daniela Pargu »

Тази Пантерка само по троскота ли се хвърля,или и други буреняци ще я примамят?
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от divna78 »

nadin написа:ако искаш да гледаш някакви по-специални алпийски цветя аз ти предлагам да избягваш геотекстила, защото повечето от тях пускат дълбоки корени и геотекстила под камъните ще им пречи, а и водният баланс зимата ще е лош. Но всичко зависи какви растения искаш да гледаш. Аз бих ти препоръчала, след като направиш едно третиране с Пантерата срещу троскота да закопаеш в земята ограничители които да спрат колкото е възможно навлизането на трева под камъните.
Нищо специално, nadin! Аз в първия си пост нахвърлях някакви идеи, които имам. Растения, за които съм чела, че са по-сухоустойчиви. Делосперма, флоксове разни (от стелещите се, не високите) карамфили, гипсофила, астри (алпийски) , армерия, аубриета! Искам да имам малко цвят в двора Юни, Юли, евентуално Август (просто тогава ходим). Това е основния проблем- вилата е на морето, къщата е изцяло каменна, рано на пролет и есента е хладно и не е комфортно да се обитава тогава, а ние сме и с малко детенце! Ходим предимно лятото, така че през другото време растенията ще трябва да оцеляват сами!

Извинявай за въпроса, но аз сега тепърва навлизам в градинарските потайности :oops: :D , та за какви ограничители говориш?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

Ето такъв ограничител има предвид. Аз го вкопавам целия в земята. Така старее по-бавно. Може и нещо друго да ползваш. някой тука беше предложил ленти от балатум и такива неща коит вкопани целите не загрозяват но пък не позволяват на корените на троскота да растат.
Изображение
Lois

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Lois »

Аз ни в клин, ни в ръкав в тая тема, ама тези ленти троскот не спират. Въжетата му минават на повече от 50-80 см дълбочина. И пак намира път към лехите. Аз тази битка я загубих, предадох се.
GIOIA(Джоя)

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Пролет в алпинеума

Изображение
Лихнис

Изображение
Antenaria dioica Rubra

Изображение

Asperula nitida i Silene acaulis

Изображение

Изображение
Deleted User 5091

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Deleted User 5091 »

:potekoha: :liubov2:
Красота, невероятни комбинации с подходящи растения и мноооого усет за красиво
Джоя, нали знаеш, че ти си ми учителката за алпинеуми :tzeluvka:
Благодаря за споделеното.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Тутти »

И аз като Мия взимам уроци. Много ми харесва всяко съчетание на растенията и камъните. Джоя, :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”