Еволюция или сътворение

Модератор: scleri

Публикувай отговор
svetla radulova
Kъсо кафе
Мнения: 68
Регистриран на: Мар 4, '11, 21:14

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от svetla radulova »

Прочетох статията от началото на темата и дискусията.
Винаги е имало само един въпрос и той не е "как?", а "ЗАЩО? "
Защо е всичко това?
Ако го е сътворил Висш интелект - за какво му е ? Да се забавлява? Да се възхищава на себе си? Да ни гледа сеира? Да си играе с нас като котка с мишка? Да се наслаждава на страданията ни?
Да започна ли да описвам какви абсурдни отговори дава религията "християнство" на тези въпроси?
Еволюционистите не ги и питам, защото отговора им е "не знам"!
Много държа когато се говори за Религия, да не се забравя, че има стотици религии! И че те всички, колкото и да се гърчат вярващите и онези, които" обслужват" вярите, абсолютно всички религии са създадени от хора, а не от богове! И за съжаление са създадени с една едничка цел - контрол!
Писна ми да слушам фрази от рода на " Библията е цялата истина, защото е творение на Бог"! Тя, както всички други теологични християнски трактати е написани от ЧОВЕЦИТЕ!
Престанете да забравяте, че Новия Завет или Евангелието е било редактирано в 4в. сл.Хр. от групичка мъже, които на едно делово съборче хубавичко са си поговорили по колко и от кое от 30-40-сетте налични към момента Евангелия и още два пъти по толкова пророчества и писания да станат ОФИЦИАЛНО признати от набиращата мощ /КОНТРОЛ!/ и богатства / естествено!/ Църква! Бая спор е било кои са УДОБНИТЕ за тях - а останалите - в делвите - и в Кумран, а по вероятно в печката !
Ние сме смешни на изповядващите други религии - например будизма, въпреки че Буда никога не е бил бог ! Защо изповядващите християнството са решили, че техния бог и тяхната книжка Библията са последната истина!
Това е така по човешки наивно и умилително...
Аватар
Fado
Кафевар/ка/
Мнения: 911
Регистриран на: Дек 8, '09, 13:00
Местоположение: София

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Fado »

Това мисля, че съм го писала вече някъде, но ще го цитирам пак.
"За учения, който е живял с вярата си в силата на разума, историята завършва като лош сън. Той е изкачил планини от невежество, вече всеки миг ще покори най-високия връх и когато изкатерва и последната скала, бива приветстван от цяла група теолози, които си седят там от векове."
Робърт Джастроу, Директор на Института за космически изследвания към НАСА
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от scleri »

Зачетох се случайно. Стана ми интересно, и цял след обяд вместо да си гледам работата четох мненията ви по темата. Включително някои от линковете които сте пуснали.

Като човек роден и възпитаван в атеистичните години на социализма от мен следва да се очаква да съм твърд привърженик на теорията за еволюцията. И аз бях такъв. Само че напоследък взех малко да поомеквам.
Когато автора на научнопопулярно филмче за китовете ми обяснява че в началото те са били сухоземни бозайници които търсейки храна по брега започнали да прекарват все повече време в морето, и в резултат загубили крайниците си и се сдобили с плавници се съгласих с него. Звучи логично и си е сто процентов пример за еволюционна промяна предизвикана от промените на околната среда. Наскоро обаче гледах друго филмче. / Аз по принцип много обичам да гледам разни филмчета вместо например да взема да изхвърля вече елхата / Та в това филмче се разказваше за живота и в частност за начина на размножаване на един бръмбар. Тъй като не ставаше дума за кактус веднага му забравих името, но сюжета запомних защото ме заинтригува и накара да се замисля за еволюцията.
Та въпросният бръмбар снася яйцата си и веднага забравя за тях. Те обаче излъчват миризма на житно семенце и трудолюбивите мравки ги събират и отнасят на сигурно в мравуняка си. Там яйцата спират да отделят тази миризма и съответно мравките спират да им обръщат внимание./ Разбирай не ги изяждат през дългите зимни месеци. / Прекарали зимата на топло и сигурно на пролет от яйцата се излюпват микроскопични ларвички които веднага изпълзяват от мравуняка. На вън намират някое високо стъбло на трева, или малко храстче и се покатерват на върха. Там се скупчват на топка и започват да отделят феромона на женска земна оса готова за оплождане. Минаваща на близо мъжка оса / като всеки мъж / веднага тръгва след миризмата. Докато той се лута по тревичката и се чуди къде е изчезнала така приятно ухаещата женска на гърба му успяват да се покатерят няколко от нашите герои. След няколко секунди мъжкарят отлита разочарован и когато на края намери истинска партньорка заедно със своите гени той и предава и един или няколко от нашите герои. Оплодената женска оса отлита и снася яйцето си в предварително изкопана дупка в земята в която вече е складирала храна за бъдещото си поколение. В дупката обаче освен нейното яйце се озовава и нашият пътешественик. Той изяжда складираната храна. Изяжда и ларвата на земната оса. След това какавидира и на края от дупката излиза поредният бръмбар който на есен ще снесе следващото поколение яйца.
Е кажете ми какви промени в околната среда могат да предизвикат толкова сложно организирано действие. И всичко това да стане случайно. Разбирам кукувичка да снесе случайно яйцето си в чуждо гнездо. Малкото пиле да оцелее и да повтори действието на майка си. Така лека полека цялата популация да започне да се размножава по този начин. Но някакъв си бръмбар да снесе яйца с такава миризма че да привлече вниманието на мравките. Тази миризма да изчезне в подходящият момент. След това ларвите да отделят чужд за техния вид феромон. Преди това обаче да се съберат на куп защото феромона на една ларва няма да стигне за нищо. И всичко това само с една цел. Да си осигури храна на сигурно място. Не мога да си представя поредица от случайни промени в околната среда които да предизвикат това сложно многоетапно действие. Много по лесно ми е да приема че всичко това е разумно обмислено и планирано.В животинския свят такива примери на сложни и нямащи разумно обяснение действия могат да се намерят много. Животните започват да ми приличат на елементарни компютри от първо поколение които някой предварително е програмирал и те следват своята програма. Тази програма позволява известна адаптация към околната среда ако промените настъпват достатъчно бавно. Хората се явяваме вече компютри от второ поколение които имат способноста да се самообучават и развиват. И дали така наречените индиго деца не са следващото поколение компютри? А защо, и от кого сме създадени вече е друг въпрос. И вярата ми в еволюцията започва да омеква.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от Бобсъна »

Изображение
Изображение
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от naa »

Това ще да рече: "сънят на разума ражда чудовища", нали,
или нещо такова, ако не ме лъже паметта.

Ами ние въобще спим и нашият манталитет се определя от критериите на антиразума.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от naa »

Еволюция или сътворение
Ами сега?

Дали сме тръгнали от образ и подобие на маймуната, или дошли до това, /а теорията на Дарвин ни служи за оправдание/,

нека всеки сам да реши.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от johnstalker »

Аз определено съм произлязъл от маймуната.. :daaa: даже ми и личи от време на време! :ieeee: :ieeemyzh: :D
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от naa »

Всеки има право на избор.

Шкумбата нещо казваше по този повод - да ми дадат документ, че съм маймуна, я че го докажем.

Но определено, понякога пред клетката на маймуните не е много красиво.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от naa »

Според мен сме деградирали до маймуните.

Деградацията върви с пълна сила наоколо - само се огледайте, и ще видите,

и то с претенции за прогрес, морал, и т.н. и т.н..
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
stinana

Re: Еволюция или сътворение

Мнение от stinana »

Чарлз Дарвин: „Защо всеки геологичен слой не е пълен с междинни
биологични видове? Може би това ще е най-силното възражение
срещу моята еволюционна, теория!“

Джордж Симпсън: „Отсъствието на преходни биологични форми
не се ограничава само при бозайниците, а е универсален феномен,
отбелязан от палеонтолозите.“

Александър Опарин: „С опитите си Пастьор разреши въпроса за
самозараждането на живота в отрицателен смисъл..
Той доказа, че живот произлиза само от живот.“

Сър Артьр Кейт: „Еволюцията е недоказана и недоказуема.
Ние обаче вярваме в нея, защото тя е единствената алтернатива
на учението за Сътворението, което ние не искаме да приемем."

Една гледна точка :daaa: Знам, че има и противоположна ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Загадки, мистерии, парадокси в науката”