Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Asarina написа:Аз съм на периоди.
В последно време четях само трилъри. Писнаха ми и сега минавам на фентъзи. Тази вечер свалих трийсетина, все препоръчани от вас в тази тема. :potekoha:
Ако се заровиш здраво във фентъзито, половин година не ти мърда, Азарина :nod: :D ...

.........................................................

Сапковски определено е интересен не само като автор. По професия икономист (според мен несъвместима с въображението, необходимо за да пишеш фентъзи, но явно не е така), той работи като представител на търговска фирма и едва на 38 години публикува първия си разказ, а именно Вещер. Така започва сагата на Гералт от Ривия, Белия вълк. Според Уики поредицата се състои от три сборника разкази и пет романа. Подозирам, че това, което издателство Инфодар е издало през 1992/93 под формата на първи и втори том (Последното желание и Меч на съдбата), са именно тези три сборника, събрани в две книги. В тях определено си личи, че не става дума за единно произведение. Даже на моменти имах усещането за кърпежи, за отделни истории с един и същи герой, за различни негови приключения. И едва след като се разрових в нета, разбрах каква е работата. Останалите Кръвта на елфите, Време на презрение, Огнено кръщение, Кулата на лястовицата и двете книги Господарката на езерото са си завършени томове.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Asarina »

И от него копнах каквото намерих :dovolen:
https://chitanka.info/person/andrzej-sapkowski" onclick="window.open(this.href);return false;

Това е информация за сайтове за сваляне.
http://www.digital.bg/novini/%D0%BE%D1% ... 48184.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Чета първи том на онази книга, за която си говорихме с Надин. За Фионавар ми е думата. На Гай Гавриел Кай

Изображение

Начииии... аз се кълнях в Кай, а сега трябва да кажа, че съм разочарована :eeeh: ... Неубедително, разхвърляно, неясно, с една дума слабо. Ама много слабо :snif: . Единственото оправдание, което го спасява е, че това му е първата книга (1984г.) и още не се е научил да пише така, както пише Лъвовете (1995г.). Надявам се втори и трети том да ми оправят вкуса от първия. Иначе ще кажа язък за барута - търсих ги по антиквари, поръчвах ги, вълнувах се като ученичка... За да се мешат днешната реалност с фентъзи в далечно минало или в други светове, трябва да си мноооого обигран писател. Не е достатъчно да имаш добра идея, изпълнението също трябва да е на ниво. Докато в първия том хаоса е тотален - петима студенти от Торонто са прехвърлени с друг свят, който е аналогичен с европейското средновековие. Младежите би трябвало да са напълно неадекватни, а те след кратък период на адаптация се заемат едва ли не да оправят бакиите на цял Фионавар. Па едни кралства, ама картата в началото под всякаква критика и не можеш да локализираш почти нищо, па битки отпреди хиляда години, ама никой не ти казва, че това са битки, само име се споменава, па богове, дет не знаеш, че всъщност са богове, па клики в дворцовите среди, ама няма и намек поради что така се случва, па различни раси, ама не знаеш, че това са раси де, па предсказания, дето звучат като всекидневие... Пълна лудница :shock: ! Ако не беше Кай, щях да го изхвърля с шутове :evil: ...

Ще почетем, ще видим :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
цер
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Мар 18, '16, 14:48
Местоположение: Ловеч

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от цер »

Привет и от мен
любими Робърт Джордан и колелото на времето дописано от Брандър Сандърс
една епопея една епоха според мен сравнимо само с Толкин
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

цер написа:Привет и от мен
любими Робърт Джордан и колелото на времето дописано от Брандър Сандърс
една епопея една епоха според мен сравнимо само с Толкин
Давай де, пиши повече, Цер! Имам нужда да бъда убедена да прочета Колелото и Мъглороден. Аз съм от ония твърдоглавци, дето все са наопаки и не харесват това, което се харесва на всички. Даже ПОЛ я четох преди сериала, ако бях изчакала, никога нямаше да я прочета.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
цер
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Мар 18, '16, 14:48
Местоположение: Ловеч

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от цер »

Хахахаха ,не съм по убеждаванията,само споделих ,че е страхотна!
дейвид едингс с белгариадата също ми харесва
а какво е това съкращение ПОЛ???
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

цер написа:... а какво е това съкращение ПОЛ???
Песен за огън и лед, Цер :nod: :lol:

Та по този повод да си кажа - много съм им бясна и на бай Мартин и на Ротфус :evil: ! Ни Ветровете на зимата, ни Каменните врати има надежда да бъдат издадени тази година :snif: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Да споделя за Фионавар. Надеждите ми не се оправдаха дори след втори и трети том, който дочитам :snif: ... На моменти се чудя аз Кай ли чета или някой друг?!? Може би защото тръгнах с голямата кошница, подготвена от Сарантион и Лъвовете, та затова съм толкова разочарована. Дори идеята не е свежа - пак войната между Светлината и Мрака, пак тъмните сили аха да спечелят, само дето ни в клин, ни в ръкав основна роля в цялото действие играят хора от съвремието ни, пренесени в този друг свят, който някак е свързан с днешния, ама толкова неубедително и рехаво, че си е съшито с бели конци. Артефакти и загадки бол, богове и богини на килограм, тонове предсказателства и саможертви, нелепи съживявания... И нито един герой, който да е разработен поне наполовина от мощта и силата на внушение на един Амар ибн Хайран, да не говорим за Родриго Белмонте :eeeh: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
цер
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Мар 18, '16, 14:48
Местоположение: Ловеч

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от цер »

Не разбрах ,разгледала ли си това което предложих или всеки си ланка за това което той е харесал.
От по горните ти постове останах с мисълта ,че харесваш да четеш вече издадени поредици ,а тези които съм предложил са отдавна издадени и ги има и в читанката.
За съжаление напоследък поради липса на врем и проблем с очите не си позволявам нощни до сутрешни четения!
Та прегледай КВ(колелото на времето)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

цер написа:... Та прегледай КВ(колелото на времето)
Ще му дойде времето и на него, Цер :daaa:

///////////////////////////////////////

Сега да споделя нещо старо и позабравено. Братя Стругацки за мен са Понеделник започва в събота и Трудно е да бъдеш бог. И някои други неща съм чела, но тези най-обичам, за Пикник край пътя моля, не ми говорете! Реших да променя статуквото и взех да чета Хищните вещи на века (от цикъла XXI век). По едно време ми идваше да си фрасна главата в стената, защото бозата в черепната ми кутия буквално отказваше да възприема шантавите диалози. Върнах се, препрочетох, вникнах... хм, хм, ами то това е била целта на братята май или поне аз останах с такова усещане. Много съм се разглезила от англоезична фантъзи-литература и ми е трудно с рускоезичната. Трябва да се поправя. Още повече че тези братя нямат аналог в световната фантастика - никой друг не пише на толкова различни теми с такава убедителност и така самобитно. Самобитно ама и непреходно. Щото той, човекът, от нине си е все същия, независимо от техническото оборудване наоколо му. Стремленията и мечтите му са към щастие, а обикновено щастието се разбира да имаш всичко, което поискаш, да живееш спокойно и за нищо да не мислиш. Толкоз. Твоя търбух да е сит, а ежедневието - потънало в сладостно спокойствие. В романа поне е така. Кой ще тръгне да воюва с благоденствието, да отрича комфорта и удобството? И човечеството затъва. В хедонистичен уют, който разгражда духа и го превръща в излишна тежест...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”