Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Чудя се как да организирам разсадите в оранжерията (които ще са за градината). Доста ми пречеха миналия сезон кофичките с пикирани домати, а и много бързо изсъхваше почвата в тях. Вие къде слагате разсадите? В оранжерията, в която садите ранните домати, на някакви стелажи вътре или на друго място? Ще се радвам, ако имате снимки за онагледяване. Нещо хич не ми се ще да се занимавам с кофички. Ако пикирам в земята..., ще заемат място, ама те така или иначе заемат. А както писах, в земята станаха най-хубави.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Спор няма ,зор се гледат в кофички,но при скубан разсад губиш 10дни с прихващането, а и в земята на оранжерията му е студено не мърда до де се не стопли /пробвано/ иначе варианта е, разсадна малка оранжерия,която никога не е достатъчна и едни разсади се разнасят напред назад в пътеките на разсадените ранните домати.И аз не обичам кофички :D ,но с табли от 48гнезда е що горе поносимо упражнението :hihihi:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

ния написа:Спор няма ,зор се гледат в кофички,но при скубан разсад губиш 10дни с прихващането, а и в земята на оранжерията му е студено не мърда до де се не стопли /пробвано/ иначе варианта е, разсадна малка оранжерия,която никога не е достатъчна и едни разсади се разнасят напред назад в пътеките на разсадените ранните домати.И аз не обичам кофички :D ,но с табли от 48гнезда е що горе поносимо упражнението :hihihi:
Ния, заинтригува ме сега с тая табла с 48 гнезда :D
Ако имаш време дай подробности .
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Табла с 48 гнезда - ползва се от посяване докога? Предполагам, че във всяко гнездо е 1 растение? Досега не съм ползвала и не съм наясно колко големи трябва да са гнездата и по какъв критерий трябва да подбера таблата.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Зима е,значи-време бол :lol: -временно обаче
Външният средно ранен разсад го пикирвам в табли от 28гнезда,40 и 48-за тез който са по едрички
тиква,тиквичка,домат краставица
дебните-пипер, зеле ,салата ,патладжан,царевица сея в табли от 100 до 200 та гнездови
48 гнезда
Изображение

28гнезда
Изображение

128гнезда
Изображение
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Домата го сея ,не в тез табли а като гъстък разсад и след кръстосване го пикирам в табли.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

хортензия написа:Краси сподели от къде си поръчваш Байкал ЕМ1.Мисля да обеззаразя семената с него тази година. Благодаря ти предварително :tzvetentze:
От тук http://www.baikal-em1.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Въпреки че съм го писал в предишните теми ще пиша и тук. В апартамента имам малко място ,а разсадите много,затова използвам няколко вида форми. За домати и пипер засявам в 128 гн.,формата я режа с поялник на две и влиза във фурната на печката където ги държа докато поникнат. Тази процедура спестява много място през студените дни,а в печката условията за поникване са идеални. По-късно пикирам в коф. от кис. мляко домата,а пипера в 45 гн. форма до засаждане. За градинските домати използвам 66 гн. форма пак рязана на две,за да влиза в печката,след това пресаждам в коф. от кис. мляко. За краставици и тиквички ползвам чашки от 200 мл. за които съм си направил табли от фибран с отвори за чашките. На тази снимка ползвам формата за ранни домати.
Изображение
За ранните домати за оранжерията след коф. от кис. мляко ползвам саксии от 2.5 литра,но само за около 20 растения,заради мерака да имам занимавка през януари и да хапна по-рано мой домат. Вярно че е голямо дундуркане ,но за мен си заслужава,мин. година откъснах първият домат Афен на 31 май.
Тук съм строил домати в различни фази на развитие в различни обеми,0,5л.;1 л.;2,5л.
Изображение
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

Благодаря Ния, друго си е да го видиш на снимка :dovolen:
И нямам нито една като твоите, моите са с 32 гнезда(200мл), 70(80мл) , 84(95мл), 96(75мл) и 60 гнезда(240мл)
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Тази година съм решила да пробвам нова система при разсада.
Ще сложа доматите в съндъчета по сортове , по нарядко и ще ги пикирам навън в началото на април/зависи от времето/ в нова система. Видях нещо подобно в нет-а.
Понеже ми е малко разсада ще използвам стара каса от прозорец със стъклата отгоре.
Слагам касата и изкопавам съвсем малко в земята . Постилам найлон и върху найлона почвата-10 см.
В тази почва пикирам доматите и пипера.
Пипера ще го слагам в табли с малки гнезда и след това тука около 15 април.
Когато опрат в стъклото, ще махна крилата прозорци и ще сложа обръчи с найлон. Така корените ще се развиват достатъчно дълго , особено на пипера и няма да бързам да го слагам в лехите, защото му е тясно.
Като размърдаш постлания найлон и растенията се отделят, без да им се късат корените.
И за вадите имам нова система ама да стигна до там. :dovolen:
Иначе аз като цяло съм много доволна от сайта на Сортови семена. Редовна клиентка съм и тази година пак. :dovolen:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”