Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Краси сподели от къде си поръчваш Байкал ЕМ1.Мисля да обеззаразя семената с него тази година. Благодаря ти предварително :tzvetentze:
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

clock написа:Рени, това може ли да е вярно? Това за пръскащите съседи, които косвено вредят и на теб? Лятото си мислих същото, но не знаех дали съм права. Доматите ми бяха близко до доматите на съседа. И той като нарами оная бучаща бухалка и като се разпери да пръска няма умора. Изобщо не се вълнуваше, че протестирам. Моите домати първи се разболяха, но той нямаше много време да тържествува, защото след седмица и неговите започнаха. Та сега като те прочетох и ме подсети за това. Производител на супер резистентни гадини. Как може да се неутрализира подобен проблем?
Моите съседи пръскат Раундъп , за да не косят тревата покрай оградата..но тогава когато вятъра в нашата посока..Всичко до оградата при нас загива, но лошото, че и овощната градина се намира там. От страна на съседите всичко , като попарено..Но те пият много ракия и затова не мога с тях да се разбера, на пиян човек не се дава акъл.. Даже смятам да преместя овощните някъде по-далеч..Но какво може да издържи на рандаупът? Иначе ще остане гола пустиня там, парче горе-долу 200 кв.м..Даже малините и те загинаха там, а уж те растат буйно..Какви растения могат да издържат Раундъп ?
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

clock написа:Ох, значи без да искам съм била права. Тази година няма да садя доматите толкова близо до мрежата, но все нещо трябва да насадя. Градината е много тясна- само 5- 6 метра е ширината. Мислих по цялата дължина на оградата да насадя сладка царевица. Дано тя предпази всичко останало от комшийското пръскане.
Аз нямам оранжерия и ще изчакам с разсада. Точно време да се пообразовам малко тук.
На място на загиналите малини и немско грозде покрай оградата насях слънчоглед.., и той бил успешно уморен от съседите, пестицидозависимите..Да направя дълга оранжерията по цялата дължина на оградата? :hmmm: Доста скъпо ще излезе, но ще бъде някава преграда все пак от химията на съседите...Въздишам тежко и почвам да събирам пари за висока оранжерия..Там преди нас имало е селско-стопански постройки от камък на този място.... постройките били са съборени от съседите и откраднат камък от същите съседи още преди ние да купим..
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

Попаднах на интересни факти за Ърли Гърл. Трол го отглеждаше миналата година .
Описват го като 3 седмици по рано да узрява от едрите месести домати, а есента поради издръжливоста си на студ- 2 седмици повече дава домати, в сравнение с другите сортове.
Другото интересно нещо е метода Dry Farming. Доколкото разбрах, в определен период растението се засушава и доматите които узряват в тези условия са с превъзходен вкус. На места с горещ и сух климат това се получавало естествено, на други места ги пазели от дъжд.
Та на тези условия само Ърли Гърл можел да устои.
Обаче ако се поливало нормално-вкусът не е бил нещо специално.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

[video][/video]

Алина, аз нс твое място не бих опъвала там оранжерия. На терен, обработван с раундъп не е желателно да се засажда нищо ядливо. Виж клипа.

Тишо, откъде да си намерим този сорт, ти го гледа миналата година май?
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

къщичка написа: Тишо, откъде да си намерим този сорт, ти го гледа миналата година май?
Мисля, че в ибей ще го има.
От десет семки посадих и отгледах 3 миналата година, но много късно ги посадих( 24 май )
Узряха и даваха плод до есента, но мисля ,че ги преполивах и не открих тогава нищо особено във вкуса им.
Сега са ми останали 7 бр и ще подходя по различно :dovolen:
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Благодаря, къщичка. Ще опитам сина им да обработя научно, да му дам това: Може би най-голямата причина, поради която Раундъп заслужава да бъде забранен завинаги е, че хербицидът дори не работи. Прекалената употреба на Раундъп е довела до появата на силно резистентни „суперплевели“, които вече не отговарят на химичните обработки и сега измъчват милиони акри земя с култури в Америка.

Връзка към публикацията: Пет причини, поради които Раундъп трябва да бъде забранен завинаги
http://biopogled.com/%D0%BF%D0%B5%D1%82 ... %8F%D0%B1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Синът на съседите кара магистратура по история в Шуменски университет , в партия на Младите патриоти..преди беше в партия Зелена. :eeeh:
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Тихомир написа:
къщичка написа: Тишо, откъде да си намерим този сорт, ти го гледа миналата година май?
Мисля, че в ибей ще го има.
От десет семки посадих и отгледах 3 миналата година, но много късно ги посадих( 24 май )
Узряха и даваха плод до есента, но мисля ,че ги преполивах и не открих тогава нищо особено във вкуса им.
Сега са ми останали 7 бр и ще подходя по различно :dovolen:
Както каза и къщичка, аз сях направо в почвата семки домати, пораснаха, но зреенето дошло късно и цвят и зелените плодове замръзнаха от студовете.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Re:

Мнение от дьо Ла Фер »

Краси Лазаров написа: Здравей,в София има три фирми кръстили себе си "сортови семена",две имат магазини на "Женски пазар" http://sortovisemena-bg.com/" onclick="window.open(this.href);return false; http://semenatinastas.com/" onclick="window.open(this.href);return false; и една на "сточна гара" http://www.semenabg.com/" onclick="window.open(this.href);return false; "Сортови семена Дар" са във Варна , а има и "Сортови семена" Преслав. От всичките съм купувал семена.
aya_vhill написа:дьо Ла Фер,
Две поредни години купувах семена от СС-
http://sortovisemena-bg.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, но това беше за последно. От 4 сорта домати поникнаха само Червената круша, същото се случи и с крастасвици, тиквички, пипер, дини и пъпеши. И не е причината в моите условия на отглеждане- същото се случи и със семената, които купих и за майка си, а тя е в Благоевградско. Така че купувахме втори път от близките агроаптеки. Асортиментът в сайта наистина е много богат, семената са на изгодна цена, но когато няма кълняемост...
А така, аз пък точно тях си бях заплюл, явно ще трябва да избера някой от другите "сортови семена" или агроаптека..
berta
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Юни 11, '16, 11:50

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от berta »

Във връзка с Раундъп и аз да кажа - на обработеният ми с този препарат буренясал терен от троскот в градината, нищо не вирее.

На почистеното място с радост засадих миналата есен две рози . Пролетта се оказа че едната е мъртва , а втората цяло лято едва крета ... :eeeh: От което разбрах че поражението ще е с години напред. :snif:
Сега упорито и търпеливо вадя корените на троскота с мотика. :nod:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”