Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Здравейте!
Честита, благодатна и успешна година и от мен!
По отношение на новата тема да се изкажа и аз ;)
Би било добре в началото на новите годишни теми да има препратки към предишните (Краси го е направил миналата година при започване на темата за 2016, но тази, не зная защо, не е.)
Също добре би било името на темата да не се сменя, а да се добавя само година.
Много полезно би било също тези препратки да съдържат под-линкове, които да водят до отделните месеци в годината.

А по същество:
В моите планове първата серия условно е записана за 15.01, но ще я отложа с около 2 седмици заради много студеното време, не че то има значение за вътрешните температури, но просто този студ не ме вдъхновява да сея разсад, а и така или иначе целта е засаждане на постоянно място на закрито в края на март - началото на април, така че и 01.02. не е късно. Основно детерминантни - Трапезица и Бонония и по 2 от всички останали за експеримент.
Успех пожелавам на всички "колеги" (повечето сме любители, но все пак сме си колеги)!

Трол, не се сърди. За следващата година ще можем да го обсъдим предварително и да го измислим още по-добре. Иначе как така няма да пишеш? Ще се лишиш от нашето безценно общуване ли? Къде на друго място ще намериш толкова луди фенове на доматеното растение? Няма да можеш! Връщай се тука, в нашата виртуална обща градина... :ieeee:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

reni7377 написа:Мише,благодаря за информацията!Мисля,че и моя проблем за втора година е трипса и последствията от неговите зарази.Много се чудих дали имам бронзовост и може би това трябва да е проблем номер едно за решаване!По този повод да попитам!Обясниха ми за препарата Нимазал,че за да е ефективен инсектицид трябва да се ползва още от разсад и на всеки 10 дни регулярно да се пръска.Така става превантивен и няма никакъв проблем с резистентност.Някой ако има повече опит да казва.Скъп е но пък е безопасен и можеш да пръскаш и да ядеш.
Нимазалът е добър, но не достатъчно ефикасен срещу трипс, действа на тютюневия трипс, но много слабо на калифорнийския, който е основния преносител на бронзовостта, а и цената му е направо безумна, по-добре си вземете масло от Нийм, с топла вода и течен сапун + маслото от нийм, ето ви го нимазала, в пъти по-евтино ще излезе, не знам какво е това безумие биопрепаратите да са на десеторни цени :eeeh: Друг ефикасен биоинсектицит е синейс, на цена около 900 лв литър :ufff: , ползвам гоосновно при разсадите заради солената цена . Може би един от най-ефикасните биоинсиктициди е екстрактът от пиретрум, извлича се от Chrysantemum cinerarifolium, търся го това растение и не мога да го намеря , има сведения, че се ползва още от началото на новата ера .Проблем обаче отново е цената-около 25 лв за 10 л разтвор .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11632
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от libra »

Mи,тя от нашия край,далматинска хризантема.Също,дават и още една хризантема с подобно действие,която е достъпна-някои я имат,виждам че и хоумгарден я предлагат-T. coccineum.Този вид съдържал значително по-малко въпросното вещество,но явно и този вид може да се пробва.Ето статия по въпроса https://sensiseeds.com/en/blog/organic- ... pyrethrum/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Танацетум кокинеум я имам , пробвах с нея, трепе въшките веднага, но трипси не за съжаление
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Поръчах от тези семена http://semenata.com/big-beef-seeds" onclick="window.open(this.href);return false;
100 бр. 16,00 лв, семката излиза 0,16 лв., на мен ми трябват 20- 30 , така че ако някой иска, след като ги получа, мога да пратя с наложен платеж по Еконт.
Ако искате ми пишете на лични, да не разводняваме темата.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

Оп здравейте, сега видях, че има и нова тема, та да попитам и тук - Искам да отгледам разсад, който без пикиране, да засадя директно в градината около началото на Май или когато позволяват температурите. Въпроса е, че поради ред причини мога да го отгледам само в табли за разсад 5 на 5 сантиметра гнездото с 55мл. обем. При такъв малък обем, до кога ще е удачно да се отглежда разсада в таблите, преди да се разсади в градината за постоянно, без да му стане тясно? Идеята ми е да го засадя в началото на Април, така че след около 30 дни да мога да го разсадя. Да обаче дали за 30 дни корените няма да са прекалено развити за толкова малко обем почва и дали 30 дневен разсад е достатъчно отраснал за да бъде засаждан директно в градината?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

По-добре направи разсад в по-големи съдове. Стават пробити тенджери (на село това е стара практика). Без да пикираш, после можеш да садиш, но е хубаво да изчакаш разсадът да стане на 60 дни. При втора реколта може и по-малко. Опитвала съм при втора реколта вместо да пикирам, да насадя в оранжерията. Но там може да се приеме, че няма вятър и растенията са защитени. А дребничък разсад в градината не съм садила и не бих. :) Пикирала съм разсад в оранжерията директно в земята. Той стана най-добре.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Teodora76 написа:Поръчах от тези семена http://semenata.com/big-beef-seeds" onclick="window.open(this.href);return false;
100 бр. 16,00 лв, семката излиза 0,16 лв., на мен ми трябват 20- 30 , така че ако някой иска, след като ги получа, мога да пратя с наложен платеж по Еконт.
Ако искате ми пишете на лични, да не разводняваме темата.
Семената вече са разпределени!
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

alys написа:По-добре направи разсад в по-големи съдове. Стават пробити тенджери (на село това е стара практика). Без да пикираш, после можеш да садиш, но е хубаво да изчакаш разсадът да стане на 60 дни. При втора реколта може и по-малко. Опитвала съм при втора реколта вместо да пикирам, да насадя в оранжерията. Но там може да се приеме, че няма вятър и растенията са защитени. А дребничък разсад в градината не съм садила и не бих. :) Пикирала съм разсад в оранжерията директно в земята. Той стана най-добре.
Благодаря за отговора! Да разбирам ли, че проблемът при разсаждането на по-млад разсад са климатичните условия? Тоест, ако поизчакам до края на Май например, и разсадя един 30 дневен разсад, който съм закалил 10-ина дни преди разсаждането, той би имал по-голям шанс да оцелее? Наистина не мога да използвам друго, освен таблите, за които споменах, не мога да обясня защо.... малко мистериозно става ама... :D
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

дьо Ла Фер написа:Оп здравейте, сега видях, че има и нова тема, та да попитам и тук - Искам да отгледам разсад, който без пикиране, да засадя директно в градината около началото на Май или когато позволяват температурите. Въпроса е, че поради ред причини мога да го отгледам само в табли за разсад 5 на 5 сантиметра гнездото с 55мл. обем. При такъв малък обем, до кога ще е удачно да се отглежда разсада в таблите, преди да се разсади в градината за постоянно, без да му стане тясно? Идеята ми е да го засадя в началото на Април, така че след около 30 дни да мога да го разсадя. Да обаче дали за 30 дни корените няма да са прекалено развити за толкова малко обем почва и дали 30 дневен разсад е достатъчно отраснал за да бъде засаждан директно в градината?
За какво количество разсад става дума?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”