Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от SelenaS »

Чета в момента книга на любимия ми испански писател Артуро Перес Реверте "Търпеливият снайпер". Темата на книгата е много интересна и малко необичайна за Реверте: художници на графити или райтери. Градската андерграунд среда винаги е била малко встрани от общия информационно-културен поток, освен когато някой от райтерите не направи по-голяма беля, да разрисува известен исторически паметник, сграда и т.п. Техния свят, който се противопоставя на системата и носи известен протест е потаен и неразбераем от по-възрастно поколение. Още съм в началото, но ми изглежда обещаващо.
Въобще Реверте е бог на исторически роман. Неговата поредица за капитан Алатристе е нещо средно между екшен и исторически детектив. Много е точен в детайлите, исторически правдив, с много приятно чувство за хумор. "Учителят по фехтовка" е много приятна книга.
Първата му книга "Гусарят" описва една битка на наполеоновската армия в Испания. Книгата е тъничка, но е много силен антивоенен роман. Самият Реверте преди да стане писател и член на Кралска академия на науки е бил военен кореспондент, който обиколил практически всички горещи точки по света и е наясно, колко струва човешкото безумия - война и колко грозно лице има тя.
"Художникът на битките" е книга, която засяга близките събития на Балканите.
"Деветата порта или клуб Дюма" е интересна приключенска книга за ловеца на книгите.
"Силистинското причастие" е книга за съвременната инквизиция и Ватикана.
Препоръчвам Реверте на всеки, който обича приключенско-философска-интелектуална проза с достатъчна доза хумор. ;) Много приятно новогодишно четиво. :daaa:
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

O, Реверте, обичам го и то благодарение на теб, Селена :sheart: !

Първата негова книга, която прочетох, беше Севилското причастие. Там той пише за духовни неща, за морални ценности, за задълженията към ближния и криминалния елемент е само спомагателен, в никакъв случай водещ. А Севиля на Реверте е приказна!

Хусарят... хм, дали защото му е първа книга, пък и написана мимоходом, не ме впечатли особено. Такива морално-етически дилеми трябва да се чeтат на около 13-15 години...

Фламандския майстор беше чудесно предизвикателство за мен. Шеметна шахматна партия, която поддържаше интригата с убийства през цялото време и въпреки че никога не съм имала афинитет към криминални истории, тази ме впечатли.

Деветата порта - Реверте умее да те хипнотизира и да не ти разрешава да го оставиш. Това е един от критериите ми за добър автор - умението да завлaдее изцяло съзнанието ми и да имам физическа необходимост да чета книгата. Освен това той се придържа към някаква схема във всяка от книгите си. Главния му герой е самотник, особняк, интелигентен, хладнокръвен, комбинативен и някак винаги успява да се нахака в най-сложната ситуация, убиеца обикновено му диша във врата, а той освен да си го пази цял, трябва да решава в крачка оплетени казуси, свързани с високоинтелектуални игрички.

Обсадата... не я дочетох :oops: ...

Но за мен върха на творчеството му, поне за сега, е Художникът на битки. Отново самотник, изчерпан, самоизхвърлил се от обществото, се среща с друг такъв, с когото назад във времето са се оказали само за миг на едно и също място. Този миг е бил кулминацията в двата живота. Такава дисекция на войната, на самотата, на човешкото малко автори могат да направят.

По някакъв странен начин ми въздейства Реверте. Произведенията му обикновено са с малко герои, студийни, малко театрални, не са диви екшъни, действието на пръв поглед се развива мудно, суховато чак, а всъщност под повърхността ври и кипи. Умозрителен, аналитичен, обръщащ внимание на детайли, които най-често няма да забележиш, магнетичен. Великолепен!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от SelenaS »

SelenaS написа: "Севилското причастие" е книга за съвременната инквизиция и Ватикана.
Препоръчвам Реверте на всеки, който обича приключенско-философска-интелектуална проза с достатъчна доза хумор. ;) Много приятно новогодишно четиво. :daaa:
Гео, не знам защо, но не мога да поправя предишния пост. Причастието, разбира се севилското, тук при мене е малко шумно и навалица, трудно се пиши.
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от SelenaS »

Гео, граф написа: Но за мен върха на творчеството му, поне за сега, е Художникът на битки. Отново самотник, изчерпан, самоизхвърлил се от обществото, се среща с друг такъв, с когото назад във времето са се оказали само за миг на едно и също място. Този миг е бил кулминацията в двата живота. Такава дисекция на войната, на самотата, на човешкото малко автори могат да направят.
По някакъв странен начин ми въздейства Реверте. Произведенията му обикновено са с малко герои, студийни, малко театрални, не са диви екшъни, действието на пръв поглед се развива мудно, суховато чак, а всъщност под повърхността ври и кипи. Умозрителен, аналитичен, обръщащ внимание на детайли, които най-често няма да забележиш, магнетичен. Великолепен!
Не си чела "Добрите хора" (вече е преведена, скоро ще излезе). ТОВА Е върхът на творчеството му. Невероятна книга, напълно изпипана, нямам никакви "но" към нея. Толкова увлекателна история на двамата испански академици, които са тръгнали за Париж за да се сдобият с енциклопедията на Дидро. Сега е толкова просто да се сдобиш с книга: заръчаш я по интернет и толкова. А в края на ХVІІІ век - едно невероятно приключение. Много добре е предедена атмосферата и на Мадрид, и на Париж, на цялото френско общество преди революция. Невероятна книга! :daaa:
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от дара »

Не съм чела нищо от този автор,а книги с такава тематика обичам.Веднага се поправих и си поръчах "Севилското причастие'
Много Ви благодаря! :tzvetentze: Весели празници!
SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от SelenaS »

дара написа:Не съм чела нищо от този автор,а книги с такава тематика обичам.Веднага се поправих и си поръчах "Севилското причастие'
Много Ви благодаря! :tzvetentze: Весели празници!
Скъпа, Дара, добре дошла в клуба на любители творчеството на Артуро Перес Реверте. Искренно се надявам, че Севилското причастие няма да те разочарова, но после ще видиш, че Реверте има и по-добри книги. "Причастието" никак, ама никак не е лоша, макар че екшънът ми дойде малко в повече, а и развръзката не беше за вярване. Но иначе главният герой е много колоритна личност и Реверте, както винаги, е много точен в детайлите, добре описва реда във Ватикана. Приятно новогодишно четене!
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Кралицата на юга - отново великолепен Реверте :sstar: !

Изображение

Започнах я снощи и веднага бях въвлечена в неговата кротка, наглед спокойна, а всъщност бълбукаща от емоции проза. Детайли-щрихи изпълнени с напрежение. Обективност без съчувствие, но и без осъждане, предизвикваща съчувствие и осъждане.

"Но никой не е вечен. Никой не е защитен, всяка сигурност е измамна. Внезапно се събуждаш пред очевидния факт, че е невъзможно да се измъкнеш от истинския живот, че съществуването е път и да вървиш означава непрекъснато да правиш избор. Или това, или онова. С кого да живееш, кого да обичаш, кого да убиеш. Кой да те убие. Съзнателно или без да иска, всеки минава по собствените си стъпки. Ситуацията. В крайна сметка правиш избор.''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Не съм довършила още Кралицата на юга, но вече искам да говоря/пиша за нея. Историята отново, както в Добри мъже, се движи в две паралелни линии - едната на героинята в реално време и с нейните размисли и другата на самия автор, който прави разследване за нея няколко години по-късно. Разследването започва като журналистическо, но се напрупва материал за цяла книга. Интервютата с политици, с полицейски служители, с журналисти, със сподвижници на Мексиканката разкриват подробности, които тя самата не знае, но интуитивно предвижда. Дали Тереса Мендоса е реално съществувала личност не съм сигурна, а май и не ме вълнува. Важното е, че Реверте я завърта в ада на мъжкия свят, между марокански и испански контрабандисти на наркотици, руски гангстери, италиански мафиози и галисийски главорези, където спокойната Мексиканка се налага като комбинативна, умна, мълчалива кралица. Диалозите отново са вмъкнати в тъканта на разказа без пряка реч, малко автори го правят, може би малко го умеят, на мен ми харесва.

Бях написала три пъти по-голям разбор, но го изгубих при прегледа, затова толкоз :|
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от vanina_g »

Не знам защо отворих тази тема, но като зачетох тук, много ме заинтригувахте с този автор. Не съм чела нищо от него :oops:
И аз понеже повече от "читанката" си свалям книги, веднага го намерих и има шест заглавия - дайте идея коя да си сваля за четене първо :?:
Препоръчайте най-хубавата! :daaa:
п.п. Гео, ама ти направо литературен критик си истински! :tzvetentze:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

vanina_g написа: Мар 19, '19, 20:04 ... И аз понеже повече от "читанката" си свалям книги, веднага го намерих и има шест заглавия - дайте идея коя да си сваля за четене първо :?:
Препоръчайте най-хубавата! :daaa:
Погледнах кои са шестте книги в Читанка, Ванина. Четири от тях са поредица - това са Капитан Алатристе, Чиста кръв, Слънцето на Бреда и Златото на краля. От тях съм чела само първата и ми се видя малко нещо юношеска литература, та така и не довърших останалите. Мадрид през XVIIв. и капитан Диего Алатристе, човек на честта, от сорта на старите идалго, който винаги е готов да застане на страната на справедливостта и когото забъркаха в междудържавни интриги. До там помня :| ...

Ако трябва да избирам между Кралицата на юга и Севилското причастие, бих предпочела първата и то не защото има качествена разлика в писането на автора, а защото главното действащо лице е жена в мъжки свят - предизвикателство та дрънка :nod: ! Към втората резервите ми са съвсем лични - не обичам криминална литература, макар че конкретно тази на Реверте я чета с интерес. Иначе и двете книги са отлични :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”