Ела (Abies) Fir

Публикувай отговор
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Vasi »

Да споделя резултата от предписаното лечение ;)
Игличките на всички заразени клони пожълтяха и опадаха. Самите клончета са гъвкави (все още), ще проследя на пролет дали има промяна. Единствено благодарение на mugofrodo, на неговата навременната и неоценима помощ, елата е здрава и жива!
Огромно благодаря! :tzvetentze:
"A garden that is finished is dead."
Deleted User 5091

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Deleted User 5091 »

Abies nordmanniana 'Golden Spreader' :liubov2:
Изображение
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Vasi »

За протокола качвам няколко снимки на голите клончета. :)
Изображение Изображение Изображение
На последната снимка се вижда как само едно разклонение от целия клон е било заразено и вече е с опадали иглички.
"A garden that is finished is dead."
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Сега може да отрежете изсъхналия клон като оставите поне 20см от основата тоест не плътно целия и веднага да намажете раната с замаска може и с черна смола. През декември може да прегледате за други части покафенели и да ги отстраните. Може да повторите третираното с топсин +куадрис за всеки случай. :stiskam: :dovolen:
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Vasi »

Добре :nod: :stiskam:
Благодаря отново, mugofrodo!
"A garden that is finished is dead."
Аватар
crazywork
Дълго кафе
Мнения: 100
Регистриран на: Юни 30, '16, 08:56
Местоположение: София

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от crazywork »

Здравейте! Тази красавица дали е обикновена ела? Интересува ме колко голяма расте. Всъщност търся иглолистно дръвче, което да остане с височина и вид като коледна елха. Искам да го засадя пред входа, но ме притеснява, че нагоре в близост има прозорци и тераси. Ще бъде много неподходящо ако порасне голямо дърво..
Приемам всякакви предложения :tzvetoman:
незабравка

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от незабравка »

mugofrodo8 написа:Сега може да отрежете изсъхналия клон като оставите поне 20см от основата тоест не плътно целия и веднага да намажете раната с замаска може и с черна смола. През декември може да прегледате за други части покафенели и да ги отстраните. Може да повторите третираното с топсин +куадрис за всеки случай. :stiskam: :dovolen:
Васе,прегледай добре по-дебелите клони и стъблото за тъмно-кафяво обагряне,стои като петно и отдолу дървесината е кафява.Аз миналата година имах изсъхнали клони по едно селберлоке,оказа се ,че и централното стъбло имаше загниване на кората и на слоя под него,та стъргах до здрава дървесина после мазах с овощарста замазка смесена с топсин и купорцин,отгоре запечатах с пчелен восък.Отделно полях почвата около корена с разтвор на топсин .Спряха да съхнат клони ,напролет направи хубав млад прираст и сега е добре.И за в бъдеще не е зле редовно профилактично пръскане щом имаш такива проблеми.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

crazywork написа:Здравейте! Тази красавица дали е обикновена ела? Интересува ме колко голяма расте. Всъщност търся иглолистно дръвче, което да остане с височина и вид като коледна елха. Искам да го засадя пред входа, но ме притеснява, че нагоре в близост има прозорци и тераси. Ще бъде много неподходящо ако порасне голямо дърво..
Приемам всякакви предложения :tzvetoman:
Ами не е обикновена ела а обикновен смърч и ще порасне доста.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

aya_vhill написа:Здравейте!
Надявам се да помогнете със съвет за моите Abies pinsaro. Имам 4бр десет годишни и до тази пролет вървяха със супер симетрична корона. Но този сезон на две от тях по един от страничните клони се издължи над водача и се оформи като втори връх. Не ми харесва така, някак си обезформени стоят и се чудя дали мога да ги поокастря тези странични клони без да пострадат елите :hmmm: . И ако мога, дали сега е най-удачно?
Благодаря предварително!
п.п. За съжаление не мога да кача снимката-проблем със сървъра, ще опитам по-късно.
Съвсем. Сега е момента
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Има и друг вариант чрез огъване за да не се реже но пак трябва да видя на снимка от къде излиза и колко по дълъг е страничния клон и каква форма заема. Сега в този период от годината иглолистните поддават на оформяне чрез огъване.
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”