Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Малко съм объркан,защото си мислех,че присадката трябва да се слее с тъканите си към подложката както става при дърветата,но тук пуска коренчета прихваща се с тях към подложката и вероятно от там смуче сокове.Ако някой знае защо да пише,но това не е изключение при всички присадки,които съм проверил става така,засега няма все още напълно прихванала се присадка и да се развива новото растение.Ще чакам.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

johnstalker написа:Трябва да пробваш да стягаш ашламите с един материал - парафилм, който кактусарите използват при присаждане на бебета върху перескиопсис.

При евентуално желание от твоя страна мoга да ти пратя малко за тестове. :daaa:


Благодаря за предложението,но можеш ли да ми кажеш нещо за това,не съм запознат.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

На горната снимка съм показал присадка с коренчета,която извадих от подложката,защото по-рано реших да я извадя растението от влажната среда,но тя за няколко часа увехна тогава цепнах по дължина подложката и извадих присадката както виждате горе доста увехнала.От този опит и от няколко други относно времето на престой на растението във влажна среда разбрах,че това е задължително условие, ако не се постави във такава среда присаденото растение увяхва за няколко часа и не се възстановява.На четвърти или пети ден започват да растат коренчета на присадката ,но тя задължително трябва да остане във влажна среда(в моя случай е прозрачен найлонов плик напръскан отвътре с вода)може да се извади едва след 10 дни тогава е най-добре,ако е по-рано започва да увяхва и като се постави отново във влажна среда се възстановява ,но времето за прихващане значително се увеличава.Поставих присадката на горната снимка във вода пак за опит и тя се възстанови от завяхването,има коренчета реших да опитам да я посадя ,за да мога пак да я ползвам защото ми свърши разсада то краставица ,но имам още тиквени растения за присаждане.Прихвана се вижте резултата. Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Изображение На снимките се вижда първото растение,което присадих преди 11 дни .Няколко дни постепенно го изнасях на по-светло и сега вече е без защитната влажна среда прихвана се.Между котиледоните се вижда малкото първо листенце на присадката,засега по-бързо растат листата на подложката ,но това е нормално скоро и присадката ще тръгне мощно.Относно режима на влага ще добавя ,че когато присадих намалих влагата в почвата ,за да не се издължи растението,но прихващането се забави,след като полях и поддържам по-висока почвена влажност нещата се оправиха. Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Изображение По-напред писах за засадени тиквени семки в саксията на бенджамина на преден план се вижда присаденото растение отзад другите две чакат да ги присадя.На другата снимка се вижда защитената влажна среда :lol: в случая шише от минерална вода. Изображение Идеята ми е през зимата в хола да имам бенджамин накичен с краставици и освен това да направя сеитбооборот на бенджамина :o
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,поднових опитите си по присаждане. По-долу има снимка на присаден пъпеш върху подложка тиква. За сега се развива прекрасно,след няколко дни ще преместя растението в голяма саксия и ще чакам пъпеши за нова година :dovolen: . От новите ми опити установих,че най-добре се прихващат растения,които са само на котиледони. Присадката се прави като между котиледоните на подлождата се направи процеп със заточено шишче или клечка за зъби и там се поставя присадката. За няколко дни присаденото растение го покривам с найлонов плик и държа на по-хладно и тъмно.
Изображение
Deleted User 4608

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Deleted User 4608 »

Как не съм видяла темата :dovolen:, но не е късно да се включа към експериментите.
Краси, пишат: "При присаждането на пъпеш върху тиква много важно условие е да се остави един ластун от подложката (тиквата) да се развива до края на вегетацията. По този начин се развива нормално кореновата система и се осигурява оптимално развитие на двата компонента. Ако не се остави листна маса от подложката, става масово загиване на присадените растения."
Като гледам снимката ти, нещо не ми е ясно откъде ще тръгне тиквеният ластун, който да се остави евентуално.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”