Ириси - класификация, садене, грижи

Публикувай отговор
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от маргото »

Мерка, Владислава, Артист и Blush :sbow: и Ви благодаря за прекрасната ирисова информация!
Оценявам огромния труд, който сте положили за създаването на тази тема и се радвам, че тя се
появи точно на време и отговори на доста въпроси, свързани с отглеждането на ирисите. Поздравления! :tzvetentze: :ieeee:
И само едно уточнение - изгледах внимателно клипа за зимната подготовка, но не разбрах по кое време,
през кой месец се извършва. Та, много моля, който знае езика да доуточни това. Много приятна и усмихната
жена говори, сигурно и много важни неща обяснява, но като не знам езика... Ще съм много благодарна! :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Марго, прегледах да намеря къде е писано, но наистина в тази тема и в общата през тази година не съм написала писаното предишни години.
Права си. :dovolen:
Ирисите германики и всякакви брадати ириси с ризоми се разсаждат
"между Голяма и Малка Богородица". Това означава около 28 август - до около 21 септември.

И този период не се променя с промените на календара ту по стар стил, ту по нов стил.
До това време младите ветрила, които догодина ще имат цветоноси, вече са със собствена коренова система и изхранен голям ризом. Вече има видими бебета встрани на ветрилото, или по ризома. Ако има по малки ветрила, по-добре да останат при основното младо ветрило.
(Ако искаме да се лишим от цвят на втората година, за да го подарим на форумно другарче, го отделяме "по предназначение". :angelche: :lol: )
След като са отминали големите юлски и августовски жеги, има още достатъчно време разсадените ириси да се вкоренят, преди да изпаднат в "зимен сън". Всъщност фотосинтезата не се прекратява изцяло през цялата година, но при големите студове силно намалява.

Колкото градината е по-близо до Мусала, отколкото до Нова Загора, :hihihi: толкова по-внимателно трябва да се определи "локалното време за разсаждане". Там високо по-важно ще е да се предвиди достатъчно време за вкореняване, отколкото дали туфата е с достатъчно наедрели ризоми.

Ако Влади се сети за още нещо от своя опит, да допълни. Влади! :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

До като чакаме Влади ,да се изкажа между временно от собствен опит :
разсаждах около 15 август ,голям пек беше и всичко се препарира,листата изсъхнаха и нови листа не се виждаха.Поуката ми е ,че за моя двор,който е нависоко,но е много слънчев и открит,пресаждане на ириси е по-добре да става по-късно.Разбира се ,с достатъчно време/мисля, 1 месец за вкореняване/.
Друго,което забелязах- оставих ризоми ,без каквото и да е листо или идея за нещо живо и сега откривам ,че са пуснали корени и са събудили спящи пъпки.Мисълта ми е,че не трябва да се смятат за тотален отпадък,особено ако всяка възможност ни е важна - да речем,че са ризоми от скъпи ириси.Предполагам,че ще цъфнат на 2 или 2 година.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от Мария Николова »

Либре, и аз имам навика да засаждам "отпадащият" стар ризом, защото наистина изкарва бебета. Ако ми се играе, изрязвам част от ризома с микроскопична пъпчица с мъничко светло коренче и наръсвам малко пръстчица отгоре, колкото да си стои на мястото. И се получава. :daaa:
Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от dar »

Много благодарности и от мен за темата. :tzvetentze: И аз имам една туфичка за разделяне, но догодина ще стане. Без да прочета след цъфтежа от тук чопнах от там чупех ризоми за да намаля туфата, а то трябвало тотална подмяна :ufff: Благодарение на вас, живот и здраве, догодина ще разделям по правилата.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от маргото »

Благодаря Ви за споделения ценен, практически опит, :tzeluvka: но кога става това скъсяване на листата, предзимно?
Например през кой месец трябва да се режат? Аз на места вече съм скъсила листата, на места все още се
въздържам, защото не съм сигурна правилно ли е сега да се прави това или да е по-късно есента. Аз като
съкращавам листата, гледам средното подало се листче на ветрилото, да запазвам цяло, а не както на едно
от клипчетата показват право /хоризонтално/ рязане на всичките листа от ветрилото.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Никога не съм рязала есенно листата.Сега на една огромна туфа се засилих и малко поорязах ,но някак си "сърце не ми дава".Не че нещо,ама като си преживяват перфектно,за какво да се пъна.На пролет,обаче, всичко е изсъхнало и почиствам много добре.Даже трябвало да се пали отгоре/не се повреждат ризомите изобщо/,за да се унищожат вредностите.
Според мен,горе долу,до средата,да се режат и се обират вече изсъхнали.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от tili »

Чудесна тема! Записвам се да я следя. Много благодарности за споделения опит на всички! :tzvetentze: :gush:
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от маргото »

Благодаря, Либра! :sdovolen: Логично е, но понеже беше показано клипче с такова изрязване на листата, и не ми стана ясно
кога се прави това... Когато ходех на училище, тогава не се изучаваше английски, пък и до сега не го научих /то за кога/...
Но ето оказва се, че някои неща са полезни и на много години... :lol:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ириси - класификация, садене, грижи

Мнение от libra »

Аз търсих информация и не намерих,което не значи ,че няма.Въпросът е,ако в Онтарио/САЩ/ им режат листата,трябва ли и аз да го правя? Щото статията кой знае от къде ще е .Вътрешното ми усещане е ,че листата са резерва за хран.вещаства и също предпазват от студове.Не ,че съм видяла измръзнал ирис,ама знае ли човек.Така,че моите ще зимуват завити .
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”