Папрати за градината

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от greeneyed »

От пролетната поръчка от Витрофлора

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Тука една градина с много папрати - от дясно има списък и като се кликва се показват много хубави снимки на конклретната папрат
http://paprociepoll.blogspot.bg/search/label/Adiantum
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Папрати за градината

Мнение от mugofrodo8 »

Изображение Извинявам се за този вид на снимката но дали някой ще разпознае тази външна папрат дива донесена от подножието на Алпите от регионалния резерват Кампо дей Фиори - Варезе - Северна Италия . Игумена който стопанисваше двора на тамошен манастир ми каза че се въдят навсякъде по пукнатини на скали и зидове и издържат суровите зими при температури от порядъка на -15 градуса и е вечнозелена :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Пусни я в темата за разпознаване - дано ботанчо или juloboss ти отговорят. Те папратите и до род трудно се определят по картинка. Броят се семенните кутийки отзад на листата и прочие. Ня мен на пръв прочит ми прилича на някой Dryopteris ама аз сега навлизам в темата за папратите и изобщо не съм спец повъпроса.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Папрати за градината

Мнение от mugofrodo8 »

Благодаря ти пускам там дано я разпознаят :tzvetentze:
Algol
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Май 14, '13, 14:44
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от Algol »

Най-обикновена мъжка папрат - Dryopteris filix-mas. Има я навсякъде из горите и по горските поляни. Над 1000м н.в. се въди и на открито покрай камъни и поточета, както и по деретата, канавки и горски пътища. Издържа на зимния студ без проблеми и не е точно вечнозелена, защото част от листата повехват и изсъхват, но част от тях презимуват. Така или иначе не е особено красива през зимата. Трябва ѝ повече място, защото листата могат да станат около метър дълги, ако условията са подходящи. От основната туфа често се развиват странични, които лесно се отделят.
https://www.flickr.com/photos/56973830@ ... 1703791670

"Използвачите се катерят нагоре по стълбата, обути в твоите панталони, а ти стоиш отдолу без гащи и се чудиш от къде ти духа!"
Deleted User 2919

Re: Папрати за градината

Мнение от Deleted User 2919 »

Пресадих от балкона папратите още през пролетта.Растяха добре.Но от студ нещо им стана:от светло -зелени сега са с тъмно-зелени с болникав вид....Понеже гледах ги само на затворен балкон, не знам как те реагират на студа.Знаещи и имащи папратите да кажете.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10771
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от botan »

Не разбирам каква е точно ситуацията при теб Алина, но ако си ги отглеждала на затворен балкон цяло лято и сега си ги изкарала на студа на вън е възможно да са замръзнали. По описанието ти листата със сигурност ми звучат като замръзнали, но се надявам коренището просто да е заспало, а не умряло. Това ще се разбере пролетта. Някои папрати заспиват през зимата като си хвърлят листата. Моята женска папрат от витрофлора цялата пожълтя и сега е една топка пух:
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2693
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 162 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от marillia »

Mike написа:Ако ми напомните напролет ще Ви снимам Phyllitis /Asplenium/ scolopendrium -имам три разновидности, щото ми е любима. Иска само сянка, и поливане наред с другите цветя, не е чак толкова капризна.
Напомням :dovolen: :tzvetentze:
И благодаря!
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от Mike »

Ето ги най-после:
Изображение
Изображение
Изображение

И други две - пролет са най-красиви:

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”