Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
elena kirilova

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от elena kirilova »

стига бе,може да се сложи Али Дурате или от по дребните ,серията бабилони на Интерплант,в краката
може да се сложи нещо в екрю и ще грее
да бъдат три в група
лилавата,опушеното и нещо светло,но простоцвтно
оранжево и пак оранжево..ми не ми е хубаво
до сега гледах тази Бети Боп,но аз я нямам
снимките в нета са точно чинко и бети боп,една до друга
elena kirilova

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от elena kirilova »

дали Ботан да не ни премести последнит емнения в темата за съчетание на розите по цветове
не е приятно в темата на Рени да си размишляваме

ще го сръчкам
:gydigydi:
bell

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от bell »

Изи дас :hmmm: май Елена е права, че става много оранж, жълтото и екрюто ще седят по- добре.
Млъквам и аз, Ботан ако иска да ни премести. :angel2:
Да ти нося резници от Бетито лови се от въздуха :tzvetentze:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Да не сте посмели нищо да махате и местите :svekurva:
Всички мнения са важни и разширяват кръгозора. Събирам си ги най-старателно.
Благодаря на всички :liubov:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Даааа, и да не сте си помислили, че вече има градина, демек ограда?! Да, ама не!
Но пък сериозно си тренирам търпението и докато тече този процес рекох да сложа в темата разни китки на временни места, ей тъй, да не стои празнo. Пък и да си пиша разни мъдри идеи, които забравям почти веднага ...
Започвам с нещо любопитно.
Това е Cimicifuga, ама не знам дали е Atropurpureа или Brunet, щото и двете съм поръчвала 2014, но имам само една в градината. Чак тази година извиси снага, не мога да хвана целите 2,10 м в кадър, та на части :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Високо, архитектурно растение, нужно е внимателно да се планира предния план за да се вижда добре и в по-долната си част и задължително семпъл зелен фон (мислех да е пред високи хортензии, но няма да стане - цъфтят почти едновременно, може би вибурнум?)
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

А това са две хортензии - проста арборесценс (зелената, прецъфтяла) и H. paniculata Vanille fraise от преди 2 дни. Виждат се и vanille и fraise-то :D
Завряни са една в друга, ще се пресаждат. H. arborescens пуска доста коренови издънки и й трябва повечко място ...
Изображение

Имам е една друга H. paniculata, купувана от хипермаркет, която не знам коя е, обаче става доста висока ако не се реже ниско през пролетта

Изображение

А тази Endless summer не е кой-знае колко впечатляваща, но пък все още е в саксия. Дано в градината е пооправи
Изображение

Клетрата (Clethra alnifolia) също се отчита по това време
Изображение

А тази зелена книфофия от белгийската поръчка миналата година не цъфтя, тази година се отчита подобаващо. Снимката е от преди 2 седмици, сега има 5 цветоноса. Доста е висока, нямам идея в момента къде да я сложа, дали пък да не я комбинирам някак си с бяло-зеленo-розови рози (имам Lovely green, Bouquet Parfait и Artemis или Angela, примерно).
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И няколко другарчета, които тъкмя за комбиниране с рози
Eupatorium maculatum - зацъфтява още в началото на август при мен, към 1,50 м, но ако се полива редовно (което в момента не получава) ще се вдигне още. Цъфти доста продължително
Изображение

Изображение

И един флокс, който ми е много любопитно какъв е. Купуван е от нашия пазар (холандски внос, мисля), но се оказа различен от картинката. Обаче все повече си го харесвам, защото е рехав, пастелен и ненатрапчив и идеално ще подчертава някоя роза. Много е висок - 1,60 м, а е засаден в убийствената прегръдка на корени от туя.
Изображение

Изображение

Любимите ми хелениуми! На пчелите и пеперудите също :dovolen:
Широко разпространения с неизвестно име, зацъфтява първи и е най-висок и с най-едри цветове от трите.
Изображение

Ruby Tuesday - с 2 педи по-нисък от предишния, зацъфтява около седмица по-късно. Всъщност той е да се гледа от близо, отдалеч почти не се забелязва. Цветовете му са най-дребни от трите, които имам.
Изображение

Изображение

И Double Trouble - с една педя по-нисък от първия, зацъфтява с 2 седмици по-късно от него и има по-къси листчета. Ей го в събота още не беше отворил тръбестите цветове в съцветието. Зеленко, ако твоят е умрял и още си мераклия пак ще ти извадя ;)
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

Реших,че сме я почнали есенно...нищо де,ще и дойде времето :dovolen:
Книфофията до рози :hmmm: кое ще гледаш по-напред,ако застанеш пред тях!?Ще се слеят.
Цимицифугата ме впетчатли,всъщност по нашите ширини не съм виждала какъв добър екземпляр.
Представям си я зад ниски кълбовидни храсти.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Noel написа:Реших,че сме я почнали есенно...нищо де,ще и дойде времето :dovolen:
Книфофията до рози :hmmm: кое ще гледаш по-напред,ако застанеш пред тях!?Ще се слеят.
Цимицифугата ме впетчатли,всъщност по нашите ширини не съм виждала какъв добър екземпляр.
Представям си я зад ниски кълбовидни храсти.
Вярно, книфифята също е индивидуалист. Не е за рози.
А цимицифугата си я представих зад кълбовидни туфи средно високи хости, хаконехлоа и тъмна хойхера (да повтаря цвета), на сянака и на влажно :hmmm:

Мдааа, железарят в понеделник започва да монтира оградата, обаче не уточни кой точно понеделник (вече трети по ред) :evil:
Ох, само да врътна ключа на входната порта :snif:
Но се случват дребни нещица по подравняване, подобряване на почва, такива работи.
А, и Софийска вода благоволи да ни пусне водата :ieeemyzh: Така че щом се огради почва Великото преселение на саксиите - 10-тина курса, мисля, ще са достатъчни :D
Започнах да пълня единия от цветарниците пред верандата (смесвам 4 части пръст, 1 част компост и 1 част пясък, изглежда ми добре като структура)
Изображение
А децата междувременно като петлета на торище се ровят из купа с пясък, ма то 10 кубика си е голям пясъчник, после няма изкъпване, страшна веселба!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

Вземи предвид,че хостите не са най-влаголюбивите.Категорично гният при много вода.Хойхерите ги слагам също към сухоиздръжливите.
Сянката им е ок.Дай знак,ако имаш нужда от помощ :tzeluvka: Цяла съм вече.
За децата е самия рай,слязъл на земята :dovolen:
Ако имаш терауед,слагай от него в кашпите.За мен той е незаменим продукт.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”