ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

А някой няма ли монарда да събира семена, че моята се загуби?

аз имам маточина, лайка и два вида салвия, другото старнадртни подправки. Ама то като се замислиш всяко цвете е билка, тъй чеее......
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Билките ......

Мнение от DarinaN »

[quote="mileni"]Освен подправките ,имам самонасадил се жълт кантарион.Преместила съм го до оградата и си го бера,на букети,така и го суша.Знам,че е полезен за чай,също и масло се прави от него,но не помня за какво беше. :ufff: /quote]

улеснява зарастване на рани , нервноуспокояващо, противомикробно, пикочогонно / диуретик/, противоглистно .
при язви, гастрити, камъни в жлъчка и бъбреци , кръвоспиращо при хемороиди , обилна менструация , сърдечно - съдови смущения, невраснения
в народната медицина - при подагра , леки форми на туберкулоза, неволно напикаване, диария, бяло течение , главоболие, мигрена , хистерия

при язва на стомаха се пие по 1 с.л. 2 часа след хранене киснати в зехтин цветове . от същото "масло" се прилага при изгаряния , рани, натъртвания, навяхвания , циреи
билка с много широко приложение - може да се използва в комбинация с всички други билки . без странични ефекти

червен кантарион - рядко срещана билка , използва се след тежки анении, при захарен диабет , цироза на черния дроб , епилепсия туберкулоза на червата , липса на апетит

при приготвяне на дрогата билката се вари 5 мин. - 1 с.л. червен / 2 с.л. жълт кантарион/ в 500 мл вода . пие се по 100 мл 15 мин преди пранене 4 пъти дневно.
аз прибавям от жълтия към всеки чай
не го смесвам с червен кантарион / ако успея да намеря/
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Билките ......

Мнение от Blue sky »

Имам приготвена от кантарион някакво мазило срещу изгаряне - чудеса прави ако се намаже веднага :nod: не знам как се приготвя но е кантарион със зехтин :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Билките ......

Мнение от DarinaN »

Blue sky написа:Имам приготвена от кантарион някакво мазило срещу изгаряне - чудеса прави ако се намаже веднага :nod: не знам как се приготвя но е кантарион със зехтин :nod:
ако разполагате с жълт кантарион мазилото става така - цветовете се киснат 40 дни в зехтин / съотношение 1:10/. приложението съм описала по - голе

ако имате червен - цветове и зехтин в същото /1:10 съотношение/ кисне 20 дни - при гнойни рани и изгаряния
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Билките ......

Мнение от lila »

При гнойни рани е добре да се отиде на лекар. Отбелязвам само за протокола. :tzvetentze:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Билките ......

Мнение от Blue sky »

Дарина, благодаря за рецептата :tzeluvka: :gush:
Мой познат с тази настойка оправи рана на дъщеря си, от огрома рана изгорено с ютия - по-успешно от лекарите :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Билките ......

Мнение от DarinaN »

подобен ефект / за рани от изгаряне/ има и мехлем от невен, приготвен с неколкократно преварена свинска мас
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Билките ......

Мнение от loramum »

Аз имам магданоз и джоджен, който се самозасажда като плевел. В ибей има някаква шоколадова мента, някой гледал ли е такава? Наистина ли има мирис на шоколад? Има и лимонена :hmmm:
Аватар
Say No
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 5, '10, 10:59
Местоположение: София

Re: Билките ......

Мнение от Say No »

Имам - дивисил, джоджен, самозасадила се маточина, тарус, калоферл Обикновенно съдя магданоз и копър през година, хрян но не го ползвам за нищо и почти го ликвидирах. Рабарва, но не знм дали е подправка, аз я ползвам като подправка за подкиселяване.
Много искам мащерка, мента, многогодишен босилек, кантарион, но тази година проспах момента. Една позната ми беше обещала разсад, но не се видяхме, когато му беше времето.
Ползвам много дафинов лист, но мисля че ще измръзва при нашите условия. Ако някои има опит и не му мръзни бих го засадила и него.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

какъв е тоз многогодишен босилек??? :o
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”