Сладо от ягоди, малини, череши

Изкушения за лакомници и гурмани.
Skela
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 30, '16, 16:22

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от Skela »

Сладкото от ягоди ми се получава откакто го правя по 3-4дни.Слагам 1кг.ягоди и 700гр захар,оставям ги да си пуснат сока за една вечер.След това на първия ден го варя 20-25мин. и го спирам,на другия ден пак примерно 15мин,на третия ден може само и 10мин. да му трябват.Тази година 5 дни го правих.Свекървата ме научи така ,защото по лесно се преценя гъстотата.Като го спреш и на другия ден то е гъсто.А по един килограм ,защото се запазва цвета и аромата.Иначе ако го правя по голямо количество и на един ден редовно ми се променя цвета и не е червен както го искам.Като стана голяма майсторка ще го правя на един ден :mrgreen:
Кандидат агроном.....
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от greeneyed »

Да докладвам каква я свърших, следвайки съветите ви . :dovolen:

Набирам 800 гр малини, допълвам с 200 гр цариградско грозде, измивам ,засипвам с част от определените 900 гр захар , стоят 1 вечер в хладилника.На другия ден слагам плодовете и останалата захар в широка тенджера, варих около 50 мин, обемът се намали на 2/3, добавих 1/2 л.лимонтозу и това е. Днес варих още една доза-излезнаха общо 8 бурканчета по 350-400 мл. Смятам, че на гъстота е докарано. :angel2:

Изображение

Естествено, оставих 1 чашка да го пробваме- въобще не се усещат семките, много е ароматно.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от Tanet »

Моля да споделите има ли вариант сладкото да не се вари толкова много. Гледах веднъж но 24kithen една рецепта на свежата Анабел, при която тя свари малините 8 мин, добави им масло , отпени и това беше. Искам да не е толкова сладко и гъсто накрая, а по-скоро като сос за поливане ама как ще го съхраня за по-дълго?
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
РОУЗ

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от РОУЗ »

Първите ми опити бяха или туткал, или топинг, все не можех да нацеля консистенцията.
Топингът беше екстра, просто вариш по-кратко време, пак слагаш лимонтузу и горещо го сипваш в бурканчета и затваряш.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от zeleno »

прословутата желираща захар , пробвал ли е някой :?:
този сезон правя предимно сокове , но и сладко варих от зор
цял ден , без да разбърквам го мъчих на първа степен на котлона
беше ягоди и бели малини
лимонтозу не слагам - те са си бая кисели , според мен
налях горещо в бурканчета и това е
wenche

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от wenche »

И аз направих няколко бурканчета вчера, ама с обикновена захар. В желиращата не знаеш какво има.
Предната вечер ги посипах със захар и на следващия ден добавих само чаша вода.
Варих на висока температура около 15 минути, оставих го да изстине, за да преценя гъстотата (този път я улучих), кипнах го още веднаж и го затворих.
Украсата ми отне повече време от варенето.

Изображение
РОУЗ

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от РОУЗ »

Малините ми винаги стават леко желирани, мисля, че е от самия плод. Вода не слагам.
Много сте подранили, при нас още няма плодове, дори черешата още зрее. Само ягоди има.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от МГХ »

И аз не слагам вода ,нито киселина.Посипвам със захар , на другия ден варя, затварям горещи и обръщам на капачката докато изстинат. Самият плод леко се желира.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от zeleno »

wenche написа:... В желиращата не знаеш какво има...
то и в обикновената не знаеш ;)
в желиращата има уж пектин ... немско качество :mrgreen: ... това поне пише на опаковката
така си го "барнала" , че ще ви е жал да го отворите :daaa:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от Димана »

Чудих се къде да попитам, само тук ми се стори добре.
Имам 3 кг арония. Какво мога да направя с нея? Гледах рецепта за сок, в която изстисквали плодчетата с машинка за домати, дето прави сок без люспи и семки. Слага се захар в прпопорция 1:1 и се разбърква 1-2 дни. Налива се в шишенца и се варят 5 мин. Някой правил ли е подобна обработка?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”