Напояване

Публикувай отговор
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Напояване

Мнение от къщичка »

Схема си имам, но в Русе освен във Флориан другаде не са компетентни. И все пак аз искам да знам какво ще ми трябва ако ми се наложи да купувам онлайн.

Изчетох сега темата, някои неща разбрах, други не.
От моите въпроси имам отговор само на номер 2.
Да питам още, след като напиша някои обяснения.
Магистралния ще е под наклон, денивелацията е около 2 метра на 30 метра. Това пречи ли? Лехите са равни, напречни на наклона, капковото ще е на равен терен.
Захранването ще е от водопровода, нямам кладенец, нямам помпа.

Пореден 8-ми въпрос: Проблем ли ще е наклона за магистралния? (Наклона не е равномерен)
9. Трябва ли ми филтър и какъв?
10. Трябва ли ми регулатор на налягането?
11. Ако не ми трябва, то при поливане не отвивам крана до край, нали?
12. Чета назад за някакъв евтин програматор от Джъмбо. То нищо, че живея в градината, ама мога още по-мързеливата да я карам, а? :mrgreen: И аз съм човек.
Deleted User 4608

Re: Напояване

Мнение от Deleted User 4608 »

къщичка написа:Имам въпроси. Изчислих си мерките, лехите, реших къде ще има водовземки с кранче и без кранче. Обаче се чудя:

1. Колко е добре да е диаметъра на основната тръба? - ф16 - и довеждащата, без дупки и поливащите с дупки, като не е без значение дебелината, а колкото по-дебела, толкова по-добре
2. При монтажа на водовземките към основната тръба трябва ли да има лепило и някакво уплътнение/тефлон да не капе от там. - понякога направо тече и тогава слагаме тефлон
3. Искам да сложа спирателно кранче на 2-3 места по основната тръба, продава ли се такова нещо? - СК се продават, ние слагаме на всеки ред зеленчук, на всяко дръвче, също на някои зони, за да не се въртят всички кранчета, че не всички се въртят лесно
4. За края на основната тръба тапи ли се слагат? Защото за краищата на лентовите капкови маркучи разбрах как става. - тапите са задължителни, дори на парчета тръба, които остават, слагаме тапи
5. Зимата прибират ли се маркучите или са издръжливи? - първите две-три години демонтирахме, но е доста трудно и след като прочетох, че може и да не се пипат, тази зима презимуваха и засега нищо им няма; ако имаш пет тръби за демонтаж, както и да е, но като станат много метри на различни места следва надписване, навиване, рязане, частите не излизат без бой, а трябва или да се среже, или да се нагрява
6. Колената по основната тръба, там където става завоя на 90 ° лепят ли се? Ако се лепят и ако зимата ще прибирам цялата система, то как ще се разглоби тогава? - нищо не се лепи, но и както писах по-горе, те не се разглобяват току-така лесно
7. На пъпешите слага ли се капково? - за първа година се престраших да насадя няколко пъпеша и първо нямаше поливане, после ми дожаля и огънах тръбите на картофите към пъпешите (просто са по-дълги и имам тази възможност)

Може да добавя още въпроси, в понеделник ще купувам частите и маркучите.
Пазаруваме често от тук http://napoqvane.com/drip_irrigation" onclick="window.open(this.href);return false;. Разгледай внимателно. Не, че няма и други фирми.
Програматор не ти трябва, поне на първо време (ние нямаме и не виждам смисъл засега). Денивелацията не е проблем, щом водата ще е от водопровода. Крана се пуска да тече слабо и това е ОК като налягане и дебит.
Задължително си купи колчета за фиксиране на тръбите. В някакъв момент тръбите "свикват" с положението си и може колчетата да се преместят/използват и на друго място, но без тях понякога е трудно. Слагам колче в началото и края на реда, примерно и после садя. През горещата част на деня тръбите се нагряват, извиват се, въпреки колчетата, но все пак не отиват в съседния ред. :) Другото, което ползваме, е капкообразуватели - тях ги слагаме като пробием дупка с шило в тръбата (под наклон, за да не се пробие другата стена на тръбата) и мушкаме капкообразувателя. Тях ги монтираме на тръба без дупки - примерно на дръвчетата, на цветята съм си сложила, защото свърши тръбата с дупки, на пънчетата за кладница (миналата година опитах с тръба с дупки и нещо все не можех да я наглася). Капкообразувателите са няколко вида - има саморегулиращи се, има някакви, които ръчно се регулират, аз за моите цели си взех Нормал, а половинката май повече харесва едни, на които пише РС. Ама не им разбирам много. А тези, които се въртят, за да нагласиш дебита, мисля, че са без такива надписи, но за това трябва да разпиташ фирмата търговец.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Напояване

Мнение от Di_Va »

Светле, Алис ти е писала за колчетата и е много права - нужни са всякак.
За край на маркучите от Мишето знам и ММ го практикува- прегъва маркуча и го фиксира така с каквото намери, обикновено с тел някакава. За филтър в началото на системата не знам дали ще трябва, щом водата е от водопровода, ние имаме, но вода черпим от кладенеца. Спирателните кранчета не са скъпи и моят съвет е да си сложиш според необходимоста от влага на съответния сектор, защото много лесно можеш да ограничиш временно или за постоянно притока на вода към него. Ние събираме капковото на есен, за да може мястото да се фрезова, но маркучите си стоят вън, събрани в един край цяла зима.
Deleted User 4608

Re: Напояване

Мнение от Deleted User 4608 »

Продават се едни скоби (като съединени халки), които може да се сложат в края на всяка тръба, но с тапи е най-удобно (опитахме по другите начини, но имаме оградна мрежа, тръбите се заплитат). Като цяло става сериозна инвестиция, иначе единичните цени не са високи. :)
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Напояване

Мнение от къщичка »

На магистралната тръба ще имам само един край, за там питах за тапа.
А за кран също питам за магистралната. Иначе на самите лехички ясно.
Не разбрах дали за тях сте ми отговорили.
Благодаря!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Напояване

Мнение от MitkoGeorgiev »

къщичка написа:Имам въпроси. Изчислих си мерките, лехите, реших къде ще има водовземки с кранче и без кранче. Обаче се чудя:

1. Колко е добре да е диаметъра на основната тръба?
2. При монтажа на водовземките към основната тръба трябва ли да има лепило и някакво уплътнение/тефлон да не капе от там.
3. Искам да сложа спирателно кранче на 2-3 места по основната тръба, продава ли се такова нещо?
4. За края на основната тръба тапи ли се слагат? Защото за краищата на лентовите капкови маркучи разбрах как става.
5. Зимата прибират ли се маркучите или са издръжливи?
6. Колената по основната тръба, там където става завоя на 90 ° лепят ли се? Ако се лепят и ако зимата ще прибирам цялата система, то как ще се разглоби тогава?
7. На пъпешите слага ли се капково?

Може да добавя още въпроси, в понеделник ще купувам частите и маркучите.
Къщичке започни първо с налягането и дебИта. Вземи една кофа 20 литра и пусни чешмата докрая и засвчи за колко ще се напълни. Ако се напълни примерно за 30 секунди имаш дебит 20 литра за 30 секунди, или 40 литра за минута, или 2400 литра на час. Това е необходимо за да сметнеш дали ще можеш да захраниш всички маркучи. Всеки маркуч има отвори с характеристика. Примерна ако вземеш маркуч 10 метра и той има капкообразуватели на всеки 10 см. Ще има 100капкообразователя. В характеристиката пише дебита им примерно 1 литър на час така този маркуч ще ти харчи 100*1=100 лтра на час. Така можеш да изчислиш дали ще можеш да захраниш всичките си маркучи ако не трябва да направиш сектори т.е. да можеш да подаваш разделено първо поливаш едно място после друго и т.н.
Основната тръба минимум ф 32 иначе водовземките може и да не работят.
При монтажа на водовземките не се използва лепило но ако можеш ги вземи с по малък диаметър до 10 мм. Иначе ще се изтормозите при правене на отворите.
Има спирателни кранове за ф32.
Да тапи.
Издържат зимата.
колената на се лепят.
За 7 ми въпрос не знам :dovolen:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Напояване

Мнение от MitkoGeorgiev »

къщичка написа:Схема си имам, но в Русе освен във Флориан другаде не са компетентни. И все пак аз искам да знам какво ще ми трябва ако ми се наложи да купувам онлайн.

Изчетох сега темата, някои неща разбрах, други не.
От моите въпроси имам отговор само на номер 2.
Да питам още, след като напиша някои обяснения.
Магистралния ще е под наклон, денивелацията е около 2 метра на 30 метра. Това пречи ли? Лехите са равни, напречни на наклона, капковото ще е на равен терен.
Захранването ще е от водопровода, нямам кладенец, нямам помпа.

Пореден 8-ми въпрос: Проблем ли ще е наклона за магистралния? (Наклона не е равномерен)
9. Трябва ли ми филтър и какъв?
10. Трябва ли ми регулатор на налягането?
11. Ако не ми трябва, то при поливане не отвивам крана до край, нали?
12. Чета назад за някакъв евтин програматор от Джъмбо. То нищо, че живея в градината, ама мога още по-мързеливата да я карам, а? :mrgreen: И аз съм човек.
Няма проблем в наклона когато си на тръбопровод. Там налягането е поне 3 атм. Което значи че ше преодолее денивелация от 30 метра.
Не е лошо да има филтър някой път при спиране на водата потичат малки песъчинки, ръжда и може дазапуши капкообразователя.
По добре да има регулатор за да знаеш на какво налягане поливаш, защото всяка промяна например поливаш днеска сомо домати а преди два дни си поливала и чушки и домати води до промяна на налягането. Аз съм го издувал и на две атм. Но при повече гърми, а и маркуча работи най добре при неговото си налягане около 1 атм.
А програматор при положение че си там е излишно харчене. Той води след себе си и датчик за дъжд и т.н.
И последно вземи си всички водовземки с кранче. Разликата в парите е стотинки, но винаги можеш да спреш каквото поискаш. Пак например спука се лентов маркуч. Спираш кранчето и го оправяш. Иначе спираш цялата система.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Deleted User 4608

Re: Напояване

Мнение от Deleted User 4608 »

MitkoGeorgiev написа: Не е лошо да има филтър някой път при спиране на водата потичат малки песъчинки, ръжда и може дазапуши капкообразователя.
По добре да има регулатор за да знаеш на какво налягане поливаш
Къщичке, ММ също каза, че ти трябва филтър и адаптор за налягането.
Тапи навсякъде, където има край.
Мисля, че ползваме различни системи за капково. При нас не е ставало дума за водовземки. Ползваме тръби за капково, а не лентов маркуч.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Напояване

Мнение от къщичка »

Митко, златен си!
Често ни спират водата, затова май филтъра ще е полезен.
Иняче струята от водата е доста силна, вижда се, че имам налягане и с просто око, но ако отвия крана повече от необходимото, играе ли тази роля регулатора? Т.е. не разбирам дали той регулира и ниско, и високо налягане?

А разликата между водовземка с кранче и без май не е малка, ако сложа на всички разликата в цената скача с 40-50 лв, но ще сравнявам в понеделник на място в магазина, надявам се във Флориан и да са им хубави капковите, четох назад, че не трябва да са гръцки.

Пропуснах да кажа, че магистралния ще върви по баир надолу. Ако има значение.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Напояване

Мнение от MitkoGeorgiev »

къщичка написа:Митко, златен си!
Често ни спират водата, затова май филтъра ще е полезен.
Иняче струята от водата е доста силна, вижда се, че имам налягане и с просто око, но ако отвия крана повече от необходимото, играе ли тази роля регулатора? Т.е. не разбирам дали той регулира и ниско, и високо налягане?

А разликата между водовземка с кранче и без май не е малка, ако сложа на всички разликата в цената скача с 40-50 лв, но ще сравнявам в понеделник на място в магазина, надявам се във Флориан и да са им хубави капковите, четох назад, че не трябва да са гръцки.

Пропуснах да кажа, че магистралния ще върви по баир надолу. Ако има значение.
Редуцир вентила (регулатора) намалява налягането и дори да се качи преди него го държи на колкото е настроен. Не може да го дига, само намалява. В момента при мене съм пуснал да се напоява. На чешмата имам 5 атм. Редуцила е отворен докрай и захранвам около 300 м. Маркучи с капка през 10 см. Но ако искам да поливам само пипер примерно, там маркучите са около 70 м. и трябва да намаля с редуцила налягането иначе някъде гърми така че си трябва. Но виж цените във ВиК магазан за някой китаец. Не ти трябва навън скъп редуцил. Също и за филтъра не скачай на скъп, няма да пиеш от тази вода. Моят струваше около 15 лв. и се мие, т.е. разглабя се промива се и пак се слага. зех го от Аквамат. За магисталния няма значение накъде върви. Не вярвам да имаш денивелация 20 м. Ако имаш - има значение :mrgreen:
И ако искаш отвори сайта на аквамат http://www.aquamat2000.com/bg/products/" onclick="window.open(this.href);return false;Капково+напояване+и+дъждуване+/Капков+маркуч/Лентов+капков+маркуч+ЛКМ/Лентов+капков+маркуч+Aqua-TraXX+D16mm%2C+7mil+++8mil
Линка е към лентов капков маркуч, но ако разровиш в сайта има всичко с цени, можеш да сравняваш. Те май са едни от водещите в София, поне аз на тях попаднах и не са скъпари. Можеш да си поръчаш и по нета, ако ти хареса повече. Има и пловдивски фирми но не им помня имената. В село Труд са позиционирани.
Между другото да ти кажа, че лентовите маркучи е по-добре да се заравят, защото при големите жеги, на птичките им се пие вода и големи фомтани стават понякога :D Дано съм ти бил полезен. Ако имаш още въпроси,след мача ще съм на линия :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”