ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Билките ......

Мнение от Blue sky »

кой какви има, ползва ли ги за нещо специално, радости и грижи по отглеждането - изобщо всичко по темата :nod:
Ето и моите

мента - Миша :liubov: :tzeluvka:
маточина
рута

Изображение

алиум шенопразум
риган - Нелумбо :liubov: :tzeluvka:

Изображение

босилек - някакъв червен, ще видим какво ще излезе

и за пръв път насях копър между розите - дано да стане :stiskam: :stiskam: :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Билките ......

Мнение от Debi »

Моят копър сам се е настанил между розите и лилиумите, и е по-хубав от там, където съм го сяла :nod:
А иначе имам мента, мащерка (полска), маточина, 2 различни салвии (градински чай), в момента за това се сещам.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Билките ......

Мнение от Blue sky »

супер за копъра :ieeee:

сега се сещам - и аз имам салвия и опитвам да захвана мащерка :stiskam:

само че досега никога не съм брала билки от градината - все си ги купувам :oops: :oops: :oops:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Билките ......

Мнение от Titi »

Blue sky написа: само че досега никога не съм брала билки от градината - все си ги купувам :oops: :oops: :oops:
е ти си за убиване направо :shock:
аз на терасата си всяко лято гледам саксия с босилек, защото адски го обичаме и за салати, и в ястията. Обожавам пресен босилек.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Билките ......

Мнение от Blue sky »

рутата цъфна

Изображение

риганът пожълтя съвсем

Изображение

салвията

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Билките ......

Мнение от orkud »

Аз от билките и ароматните подправки в двора имам копър, магданоз, керевиз, джоджен,чубрица, риган, салвия и градинска мащерка. В момента бая на една лавандула, че имам тотален неуспех с тях от семена. Босилека ми от две пакетчета целия разсад се скоси :hmmmmmm: Като билка още може да мине невена и тагетеса ;)
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Билките ......

Мнение от DarinaN »

без обичайните подправки - копър, магданоз, чубрица , девесил, майорана, чимен, джоджен, дафинов лист , босилек, дниджифил / които също са си билки/ , за чай съм разхвърлила салвия, лофант / от съфорумка/ , лавандула, мащерка, мента / за лимонада и мохито/ , маточина , още един вид чай , но не салвия
като билки могат да се броят и още доста растения - цветя , храсти , лиани и дървета :hmmm:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Билките ......

Мнение от Blue sky »

чимен какво е и какъв е този друг вид чай, също и лофант не знам за какво се ползва, асъщо и доафинов лист и джинджифил - зимува ли ти, и как ги гледаш :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Билките ......

Мнение от DarinaN »

Блу, всичките ги гледм за първа година.
чимен е подправка - ароматна , като растение прилича на детелина / люцерна 8, използват се семената , стрити на прах.
лофант си е чай и медонос
дафиновия лист си е дафинов лист - още е младо растение и е в саксия, може би другато пролет ще го сложа в градината.
джинджифила .. трябва ли да копирам статии за него - ето част " мощен антиоксидант. Доказано е, че тя може да запази задълго качествата на замразеното месо. Наред с това джинджифилът е отличен регулатор на храносмилането, премахва гаденето, повръщането и газовете в червата. Препоръчва се при пътуване със самолет или с кораб"
а другия чай първо нека да стане, тогава ще го коментирам
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Билките ......

Мнение от mileni »

Освен подправките ,имам самонасадил се жълт кантарион.Преместила съм го до оградата и си го бера,на букети,така и го суша.Знам,че е полезен за чай,също и масло се прави от него,но не помня за какво беше. :ufff:

Също така и лайкучка :D самонасадила се и невен.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”