Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от nadin »

байфидана не е ли за брашнеста мана главно?
А това според мен е ръжда.

http://gradinar.net/670-Kak-da-se-sprav ... at-papkite
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от viktoriaivanova »

Смени препарата. Пръскала си три пъти с Байфидан, стига вече, растенията са станали резистентни към него.
Смени го с
Фалкон;
Импакт;
или Фоликур.
Те са срещу ръжда и други болести - черни петна и прочее.
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2779
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 57 пъти
Получил благодарност: 135 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от desi_slava »

Байфидан е за ръжди , не само за мана - така ме посъветваха тук, така ми казаха и в аптеката .
Благодаря ви !
Ще изчакам - дано Мишето се включи :stiskam:
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от viktoriaivanova »

Да, зная че Байфидан е за ръжди. Но ти си пръскала с него вече три пъти. Препаратите се сменят, защото растенията стават резистентни.
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 354
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от илюзия »

Попадна ми тази информация, не съм я пробвала лично, но я споделям, може някой с този проблем да реши да я тества:

Йод и мляко срещу листни въшки по розите
В пръскачката налейте литър вода. Със спринцовка изтеглете половин кубик йод, излейте го в 100 мл прясно мляко и го разбъркайте. Изсипете този разтвор в пръскачката и разбъркайте.
С получената смес можете да напръскате розите и всички останали растения, по които са се настанили листните въшки. Сместа не само ги премахва, но осигурява и профилактика срещу гъбични заболявания (мана, брашнеста мана). Читателка на издание "Стопанство" споделя, че със същия разтвор бори успешно и маната по доматите.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от pepina »

Днес пръсках с Децис и други неща. Въшките - ясно. Но ме притесниха гадните хоботници, които за няколко дни буквално се размножиха с десетки. Дъщеря ми ме молеше да не ги убивам, били такива сладки бръмбарчета. Онзи ден си беше събрала десетина в една кутия, реши да ги почерпи със сладолед. За моя огромна изненада, всичките се натръшкаха и измряха за около час (а тя рони сълзи)! Та така, ако друго не помага, сладоледът се оказа ефективен инсектицид! :D
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от botan »

viktoriaivanova написа:Да, зная че Байфидан е за ръжди. Но ти си пръскала с него вече три пъти. Препаратите се сменят, защото растенията стават резистентни.
Растенията могат да станат резистентни към хербициди, не към фунгициди.
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от pepina »

Е, не се хващай за думата ;) Има предвид, че гъбите по растенията стават резистентни.
Аз се чудя обаче дали насекомите развиват резистентност след пръскане 3-4 пъти с един и същи препарат? Все пак са сложни организми, не мутират чак с такава честота.
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

илюзия написа:Попадна ми тази информация, не съм я пробвала лично, но я споделям, може някой с този проблем да реши да я тества:

Йод и мляко срещу листни въшки по розите
В пръскачката налейте литър вода. Със спринцовка изтеглете половин кубик йод, излейте го в 100 мл прясно мляко и го разбъркайте. Изсипете този разтвор в пръскачката и разбъркайте.
С получената смес можете да напръскате розите и всички останали растения, по които са се настанили листните въшки. Сместа не само ги премахва, но осигурява и профилактика срещу гъбични заболявания (мана, брашнеста мана). Читателка на издание "Стопанство" споделя, че със същия разтвор бори успешно и маната по доматите.
Това е доста интересно!
Не са ли уточнилили каква по размер е пръскачката(т.е дозировката за колко литра е)- 2, 5 или 10 литра?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от botan »

Това дали нещо ще получи резистентност или не не зависи от това колко високо стои в еволюцията, а колко бърз е неговият жизнен цикъл.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”