Папрати за градината

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Папрати за градината

Мнение от renimoss »

Наде, прекрасни папрати!
Този Adiantum pedatum 'Imbricatum' отдавна му се каня, но се опасявах как ще расте в нашите горещи и сухи лета. Ти от кога го имаш? Как се справя лятото, а зимата? Пуска ли издънки?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

renimoss написа:Наде, прекрасни папрати!
Този Adiantum pedatum 'Imbricatum' отдавна му се каня, но се опасявах как ще расте в нашите горещи и сухи лета. Ти от кога го имаш? Как се справя лятото, а зимата? Пуска ли издънки?
Ами това му е втора година. При мен е на вдигнато между камъни на шарена сянка. Иска влага. Имам го и на друго място по на сянка и сухо под смърчовете и там не върви така добре. Лятото ще го видя как ще е и дали ще съхне,н о мисля че миналата година нямаше проблем стига в корените да се задържа влага. Може би с тера ует при теб ще стане ако е по-сухо. Зимата всичките листа изчезват тотално и после изкарва новите пролетта.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Папрати за градината

Мнение от renimoss »

Благодаря за информацията! Ще си я поръчам при първа възможност. Притеснява ме, че ще страда от сушата този венерин косъм, като го знам нашенския на какви завряни места расте. С тераует и капково дано стане :tzvetentze:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 89 пъти
Получил благодарност: 230 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от jozefin »

Надин, много са красиви, всичките!
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Папрати за градината

Мнение от renimoss »

Да покажа и аз някои от моите невръстни папрати ...
За сега едни от най-дурако-устойчивите при мен се очертават жанските папрати - Anthyrium filix-femina. Въпреки че са едни от най-мръзнещите пролетно време.
Това е A. f.-f. Ghost Lady със сребристи листа и червеникави дръжки - на 3 години е, но миналата година по време на жегите изсъхна тотално, защото никой не я полива 2 месеца. И все пак оцеля.
Изображение

Това е A. f.-f. Lady in Red - с червеникави дръжки. От белгийската поръчка тази година.
Тук я дебна кога ще обуе червените чорапи
Изображение
Но тъкмо да развие напълно листата и падна голямата пролетна слана и я попари до корен. Сега е така, пак чакам червени чорапи ...
Изображение

Athyrium nipponicum Pictum - също брутално изсушен миналата година, и все пак тръгна ...
Изображение

Този е друг оцеляващ Athyrium nipponicum, но не помня кой беше сортът (или Regal Red или Red Beauty трябва да разровя да търся етикета). Твърде е засенчен и не е развил добре червената окраска.
Изображение

Dryopteris wallichiana - пак белгиец. Полу вечнозелен. Не се поврежда от сланата, а е заедно с горната лейди.
Изображение

Тази ми е голяма слабост, но върви бавно - Dryopteris erythrosora. Миналата година тамън тръгна добре и след голямата суша лятото изсъхна и я бях отписала. Обаче тази пролет ме изненада приятно с 3 медно-червени листа. После е зелен, но пролетната окраска е чудна!
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

тази последната е много готина. Ако си задържа така цвета ще си взема и аз една на есен.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Папрати за градината

Мнение от renimoss »

За съжаление не го задържа, позеленява, но постепенно и дълго време в туфата има оранжеви и зелени листа. Есента става червеникава, но не е това искрящо медно. Все пак е чудесен за пролетен акцент, а и после е много нежна.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Папрати за градината

Мнение от renimoss »

Ето как изглежда Dryopteris erythrosora сега. Започва да позеленява, но все още оранжавенее :dovolen:
Изображение
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4881
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от dancheto »

И при мен е така!
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Да пиша и тука за тези дето се интересуват :D

С ренимос си правим малка лична поръчка за папрати от тука:
http://www.shadyplants.net/

Който иска да се присъедини да ми пише желания до края на другата седмица на лични.

За пръв път поръчваме от тука така че нищо не се знае но доставчика е английски и папратите идват в саксии така че не би трябвало да има риск само дето цената за доставката ще е по-голяма, но с ниската цена на паунда в момента сме на далавера.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”