Фрезии

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Фрезии

Мнение от Мария Николова »

Фрезии
Мнениеот jtopalova » Сря Май 07, 2014 1:16 pm

Грижи: Фрезията изисква лека, пропусклива почва с голямо количество органични вещества. Подходяща за отглеждане е почвена смеска от торф и малко пясък.
Място: Фрезия е много капризна към светлината. Отглежда се в полусветли, добре проветриви помещения при температура 12-16º, която с появата на пъпките е хубаво да се повиши на 18º. Полива се умерено. Ако пък отглеждате вашата фрезия в градина, тя трябва да е на някое скрито от преките слънчеви лъчи място, тъй като обича полусянката. Почвата трябва да е рохкава и отцедлива.
Размножаване: Размножаването става чрез луковици и вегетативно. Луковиците се засаждат не по-рано от май в сандъчета с почвена смес от листовка, чимовка и тор. При температура 20-22*С поникването става след 25 дни. През август от всяка луковица израстват 1-3 стръка с цвят. При топло време може да цъфти до октомври. През лятото е необходимо ежедневно поливане, ежеседмично подхранване с минерални торове
Ето в каква насока трябва да са усилията. :nod: :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Фрезии

Мнение от denitsavm »

Аз с тия фрезии имам няколко сериозни неуспеха и един единствен успешен опит :nod: Зимните всичките ми претърпяха почти пълен провал - ще обясня моите изводи - твърде плитки саксии - трябва им дълбока, т.е. те трябва да са на дълбочина от около 10 см. Твърде топло - ми нямам в къщи място с температури около 12-15 градуса. Твърде тъмно - зимата си им трябва допълнително осветяване.

Пролетното ми садене беше към началото на март, дълбока саксия и в момента, в който покълнаха ги изнесох навън. Цъфнаха юли, дали не беше и август, на шарена сянка, само със сутрешно огряване. Торила съм веднъж седмично с каквото разтворя за амарилисите и поливам през ден или всеки ден. Нямаха нужда от подпори, т.е. бяха си достатъчно заякнали.

Та според мен имат нужда от редовно торене и от хладно и продължителна светлина. Те са от рода на гладиолите и минзухарите - първо правят листа, които хранят бебе върху старата луковица, докато нараства бебето имат нужда от подхранване. После цъфтят и после пък трябва да изхранят бебето за да стане за следващо садене... Т.е. имат доста дълъг вегетационен период.
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Фрезии

Мнение от Feeriq »

Аз съм сърдита на мойте за 1 път ми се случва такова нещо , от поръчка ту не помня откъде може би СортОви семена хмм ..излязоха само бели и жълти . Пак са красиви де ама не е това което исках
Изображение
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Фрезии

Мнение от Feeriq »

Аз съм сърдита на мойте за 1 път ми се случва такова нещо , от поръчка ту не помня откъде може би СортОви семена хмм ..излязоха само бели и жълти . Пак са красиви де ама не е това което исках
Изображение
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Фрезии

Мнение от Feeriq »

Аз съм сърдита на мойте за 1 път ми се случва такова нещо , от поръчка ту не помня откъде може би СортОви семена хмм ..излязоха само бели и жълти . Пак са красиви де ама не е това което исках .Иначе са ми едни от но йлесните за гледане , садя ноемвир и забравям в сандъчето докато се естя поливам в месеца веднъгж дваж гриж знам ли, не броя така ан око си поливам да не е без хич и торя със тор от калифорнийски червеи опне веднъж почвата а като поникнат пак .
Изображение
dani86
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Окт 28, '15, 13:19

Re: Фрезии

Мнение от dani86 »

Здравейте! Реших да се похваля с първите цветове фрезия за годината. Бях засадил три луковици есента в една саксия на терасата и сега започват да цъфтят :dovolen:

Изображение
Изображение
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Фрезии

Мнение от bibi »

Прекрасни фрезии.Ей с това цвете не ми върви,както и с ранункулуси.Всяка година купувам и нищооо.Феерия не тъжи,как ти завидях само за жълтите и бели фрезии.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Фрезии

Мнение от Мария Николова »

bibi написа:Прекрасни фрезии.Ей с това цвете не ми върви,както и с ранункулуси.Всяка година купувам и нищооо.Феерия не тъжи,как ти завидях само за жълтите и бели фрезии.
Много хубаво цвете, с аромат на пролет, :liubov2: :potekoha: но и аз като Биляна съм се отказала да опитвам с него. :oops:
Билянче, ако слушаш каквото са писали на опаковка ранункулуси, няма да успяваш. ;) Сади ги не есента, а на пролетта. :daaa: Тогава ще ти цъфнат. :daaa: Дори да са малко позакъснели, ще те зарадват! :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Фрезии

Мнение от bibi »

Тц,не става!И пролет съм пробвала и есен-не и не!Тази пролет пак боднах-5бр.Сега се е подало едно мижаво нещо,дето не виждам да цъфне някога :snif:
За ранункулус става въпрос.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Фрезии

Мнение от Мария Николова »

bibi написа:Тц,не става!И пролет съм пробвала и есен-не и не!Тази пролет пак боднах-5бр.Сега се е подало едно мижаво нещо,дето не виждам да цъфне някога :snif:
За ранункулус става въпрос.
Догодина ще дойда да ти засадя ранункулусите. :lol: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”