Ела (Abies) Fir

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Ели (Abies) е род от вида вечнозелени иглолистни от семейство Борови (Pinaceae) и подсемейство Елови (Аbietae).Представителите на род Ела имат голямо значение за горското стопанство в страните от умерения и от субтропичния пояс на Северното полукълбо . Повечето от тях са едри дървета , достигащи на височина от 10 до 110 м. Ареалът им е обширен и включва Централна и Южна Европа , Северозападна Африка , Централна и Северна Азия , Централна и Северна Америка и части от Австралия . Елите могат да бъдат различавани от другите представители на семейство Борови (Pinaceae) по характерните си теснолинейни , винаги плоски иглолиста , които имат явно изразени най-често отдолу две бели линии . Обикновено иглиците са ориентирани привидно двуредно и свързани с основата посредством малки чашкоподобни гнезда . Мъжките реси са разположени поединично в пазвите на иглолистата от горната страна на клонките . Шишарките се развиват като странични образувания по най - връхните и силно осветени странични и стари клонки . Характерно за тях е че се появяват поединично сравнително едри от 5-25 cm и ИЗПРАВЕНИ (друг основен отличителен белег) , добре развити покривни (стерилни) и семенни (фертилни или пазвени) люспи и че след като узреят , се РАЗПАДАТ за да освободят семената , а оста им се запазва известно време на дървото.Изображение
Изображение Семеносенето започва според видовете от 10 та до 30 та / 40 та година . Кълняемостта на семената е ниска ( По - висока в ареалите където видовете представляват ендемид ) средно между 30 и 83 % . Общо взето , елите са твърде взискателни видове , привързани към по - топъл и мек климат (някои видове) , по-висока атмосферна влажност . Достатъчно влажни и дренирани почви , особено чувствителни към замърсяване на въздуха с прах дим и фабрични газове заради което някои видове като Корейска , Балсамова , Благородна и Гигантска ела не са подходящи за засаждане в градска среда . Дървесината на елите не е така качествена, както смърчовата но общо взето е ценна . Тя е мека , без оцветено ядро и без смолни канали . Кореновата система на елата е (централна) силно развита и прониква на голяма дълбочина в почвата - понякога дори до 15 метра. Поради това обикновената ела не може да се изтръгва от вятъра, както това става при смърча.Стволът на елата е строен и завършва с голяма пирамидална корона. Основните клони (тези, които излизат направо от ствола) са леко увиснали или са почти хоризонтални за разлика от смърча, чиито клони са леко повдигнати. В страните от Централна и Северна Европа еловите клони се използват широко в парфюмерийната , козметична и месопреработвателна индустрия . Повечето представители на елите са известни и с своите силни фитоницидни свойства и характерен поленен благоуханен аромат особено в момент на опрашване и след дъждове . Идентифицирането на отделните видове е основано на размера и разположението на листата, размера и формата на шишарките, и дали люспите на шишарката са дълги и разперени или къси и затворени. Елите са най-близки до вида Кедър (Cedrus). Съвременната систематика включва в род Ела около 55 вида разделени в 10 секции и 7 подвида чиято систематична стойност не е еднаква .Съществуват и храстови форми получени от вещерски метли ,кристатни форми ,разред на семена и хибридни форми между подвидове около и над 187 регистрирани и нововъведени видове . Някои видове се различават по дребни и непостоянни белези - установяването на които често е много трудно . Обикновено отделните видове се разграничават по наличието или по липсата на 'окосмяване' на младите клонки и на засмоляване на пъпките . Също така по привидното разположение на иглите , по формата на иглените върхове и по дължината на покривните люспи на шишарките както и различно оцветяванe при отделни видове на мъжките реси ( някои цикламени , други патешко жълти ).В Европа са разпространени няколко вида , от които в нашата страна два .В България ели се срещат в по-високите планини на надморска височина 400 - 1700 метра. Най-често обаче елата се среща на надморска височина между 1000 и 1700 метра (в някои райони - и до 1800 метра). Расте навсякъде, където се срещат дълбоки и богати на хранителни вещества почви, предпочита по-закътаните места с постоянна атмосферна влага. В България се среща най-вече в Средните Родопи; за цялата страна обикновената ела заема площ около 30 000 хектара. Най-разпространен е видът Abies аlba - обикновена ела. Българската ела, наричана също Цар-Борисова ела (Abies borisii-regis), както и Македонска ела, е самостоятелен вид от род ела, разпространен в планините на Балканския полуостров в България, Северна Гърция, Република Македония, Албания и Сърбия.Латинското име на тази ела е дадено от нейния откривател, немския ботаник Йоханес Матфелд, в чест на цар Борис III, през чието владичество (1925 г.) българската ела е била описана като нов вид.Освен тези две разновидности на обикновената ела за целите на декоративния ландшафт в градки паркове и дори често край улици и булеварди както и частни градини и ботанически колекции също се отглеждат и видовете: Abies cephalonica ( Гръцка ела) , Abies pinsapo (Испанска ела) , Abies nordmanniana ( Кавказка ела) , Abies koreana (Корейска ела) , Abies lasiocarpa (Субалпийска ела) , Abies grandis (Гигантска ела) , Abies concolor (Конколорка ( Бяла или едноцветна ела)) , Abies nobilis (procera) ( Благородна (Нобелова ела))Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 866 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от greeneyed »

Тази ела според мен е Abies cephalonica. Рехава расте, издължи се много, не знам какво иска. :hmmm:

Изображение

Сега е ред на abies nordmandiana golden spreader. От разсад е в градината, расте като охлюв. ;)

Изображение

Още една ела, малка -Abies-balsamica-nana

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от nadin »

mugofrodo8 написа:Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал
Аз имам такава ела от поръчката на незабравка преди три години. Това ще и е трето лято при мен. Садена е на вдигнат алпинеум в почва за иглолистни купена от супермаркетите и малко тор на дъното. Има известно засенчване от околните растения и камъни през лятото иначе е на слънце и си расте. Не съм забелязала проблем някъв но при мен лятото е по-сухо иначе като температура до 35 градуса в жегите и роса сутрин през цялата година.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

nadin написа:
mugofrodo8 написа:Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал
Аз имам такава ела от поръчката на незабравка преди три години. Това ще и е трето лято при мен. Садена е на вдигнат алпинеум в почва за иглолистни купена от супермаркетите и малко тор на дъното. Има известно засенчване от околните растения и камъни през лятото иначе е на слънце и си расте. Не съм забелязала проблем някъв но при мен лятото е по-сухо иначе като температура до 35 градуса в жегите и роса сутрин през цялата година.
Супер а ти на каква височина ти е градината на Витоша ли ?
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 866 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от greeneyed »

Аз съм на около 550 м ,в Средна гора, лятото е относително хладно/ поне вечерите/, има сутрешна роса. Не забелязвам да страдат елите. Никога не са торени и няма да бъдат.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от nadin »

mugofrodo8 написа:
nadin написа:
mugofrodo8 написа:Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал
Аз имам такава ела от поръчката на незабравка преди три години. Това ще и е трето лято при мен. Садена е на вдигнат алпинеум в почва за иглолистни купена от супермаркетите и малко тор на дъното. Има известно засенчване от околните растения и камъни през лятото иначе е на слънце и си расте. Не съм забелязала проблем някъв но при мен лятото е по-сухо иначе като температура до 35 градуса в жегите и роса сутрин през цялата година.
Супер а ти на каква височина ти е градината на Витоша ли ?
Не аз съм в Радомирското поле 800- 850 метра
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1652 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Emilly1212 »

На 14.11.2015 г. отидохме до един разсадник с идеята да си купим ела. Харесахме си и човека започна да я откопава, тъй като беше директно в земята на открито. Тъй като прекъсна главния корен и не можа да запази добре кореновата бала, ни каза да си изберем друга, а тази - ако искаме да я вземем, но от нея нищо няма да стане. ММ нали не обича нищо да се хвърля я взе и я засадихме.

Питането ми е - кога ще разбера дали е оцеляла? Засега си е съвсем добре, но може би защото беше студено? И има ли шанс да се хване с прекъснат главен корен?
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

1 на 1000 но все пак има зависи колко е голяма ако е 30 см. Има някакъв шанс макар и минимален но ако е по голяма почти никакъв зелена ще стои до първите трайно слънчеви дни после ще окапе
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1652 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Emilly1212 »

mugofrodo8 написа:1 на 1000 но все пак има зависи колко е голяма ако е 30 см. Има някакъв шанс макар и минимален но ако е по голяма почти никакъв зелена ще стои до първите трайно слънчеви дни после ще окапе
Много ти благодаря за бързата реакция и отговора. По-голяма е, и вероятно няма шанс. Той човека нямаше да ни я даде така, ако ставаше. ;)
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”