Красива зеленчукова градина

Модератор: Миша

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

marka написа:Лаленце, метална е. Купена е от железарски магазин и не е скъпа. С пластмасова не бих рискувала, толкова труд положих. :dovolen:
Марче, ориентирай ме , моля, къде е тази железария, че в кварталните и селския магазини не съм виждала толкова ситна метална мрежа :nod:
Да взема да се подсигуря аз с 2 пласта мрежа - метална и пластмасова и да понамаля дрънчащите метални пръчки най-добре май :hmmm:
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

marka, да, интересно ще е, ако не те затруднява, качи което прецениш. :tzvetentze:
И ако има нещо за еко-био обработка на дървото на лехите, аз някъде четох за обработка с преварено и горещо олио,на друго място с обгаряне, с олио няма как да ги мажа/пръскам, преди ММ да ги сглоби, че не знам за колко време попива това чудо, а ММ освен, че гази в глината, ако трябва и мазни греди да прехвърля, и ще ми разпише отпусното. :lol:

Сглобени са така и има възможност да ги облея с пръскачка, ще пробвам някъде да видя това чудо дали ще попива, че ако не попие и си остане мазно? :hmmm:

Изображение

А така се работи в глината, която е обръщана всяка есен, добавяни са пясък, компост, оборски тор, горска пръст ...и потъват вдън земя:

Изображение
лалесъм

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от лалесъм »

Роузи, ти не знаеш ли най-ефикасното нещо против кал по градинарските обувки - калцуни :angelche: Може и овързани найлонови пликчета ако не се държи на естетиката ;)
Аз от вътрешната страна ще слагам найлон закрепен с телбод. Дървените ни стъпала пострадаха не от водата, а от едни едри горски мравки, може и нещо друго да са, но на това приличаха. Така че е важно да се обработи дървото против тях, а найлона ще ти предпазва и от препарата от вътрешната страна :nod:
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 156 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от marka »

Лаленце, мрежата не е от софийски магазин. Сигурно и тук я има някъде, но не съм се заглеждала.
Роуз, в сайта красив дом, който е за дървени къщи имаше описано импрегниране с восък и ленено олио мисля, че беше. Обгарянето мисля, че също е вариант. Но в крайна сметка не може да се очаква, че нещо ще е вечно. Между другото преди години имаше по ТВ 7 една поредица "В градината с Марк Калън", там бяха показани такива високи лехи. Не знам дали няма нещо в нета.
А в момента в Стерадо предлагат готови повдигнати лехи, които са импрегнирани, но те са импрегнирани в заводски условия.
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

Те хубаво са фабрично импрегнирани, ама с какво? :hmmm:
Иначе най-добре е като при теб - долният ред с керамични тухли, че другите не знам колко са и те безвредни, но в плаващата глина е невъзможно да се случи тази година, а и всъщност подготовката на терена при нас е голямата играчка, при вече готов терен може следващите да са с ред тухли и отгоре дърво, или само с дъски, набързо счукани на място,д а сме живи и здрави да подменяме :nod: , може би тези с нищо няма да ги обработвам и колкото изкарат.

Някой с дървен компостер дали няма да се включи да ни успокои, че го има от десет години поне? :angelche:
Лаленце, калцуните глината ги засмуква и няма намиране, с вързани найлони не съм пробвала, но що пък да не опитам. :dovolen:

Съвсем лаишки въпрос, не съм ползвала мулч, само с трева съм се пробвала да мулчирам и става развъдник на голи охлюви, ама тя е по-мекичка, в мулча завират ли се?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от calico »

Роуз, защо не ги изградите само с тухли, щом ти трябва нещо устойчиво поне десет години?
има отпадъчни тухли, парчета от тухли, употребявани- винаги може да намерите евтин материал.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
РОУЗ

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от РОУЗ »

А, той дървеният материал не е по-евтин, но теренът ни изобщо не е готов за зидане, след някоя година, като изгние дървото, тамън ще сме добре утъпкали глината и терасите и тогава може да пробваме и с тухли. А и половината от дървените ни лехи са почти готови, теренът не е още.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от mariyanag »

ако ще ви успокои - имам един дървен сандък, в който 10тина години гледам сукуленти навън и чак сега се заразковава, но дъските траят още. пръстта е насипана директно вътре
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от Вискяр »

Ако се откажете от прекопаването, ще решите много проблеми в градината.
Както и с кръста. ;)
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Красива зеленчукова градина

Мнение от zeleno »

за импрегнирането питай kannamy - може и да може да ти помогне
не бих прикрепила найлон към дъските , защото ще задържа влага и ще гние по-бързо / винаги ще мине влага под него , колкото и се стараете с прикрепянето /
за изолация може от вътрешната страна да се сложат листове тънък фибран , изостанал от ремонти примерно
пп РОУЗ не се сещам къде точно ги правите тези лехи , пред къщата от към пътя ли :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”