Астрономия

Всичко, което ви е на душата, но не му намирате друго място.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Астрономия

Мнение от Satori »

Поли, чудесно, че имаш търпението и добрата воля за тази тема :dovolen:

Говорейки за съзвездия, зодиакалните такива (онези, разположени по еклиптиката, или по видимия път, който Слънцето изминава по небето през годината) всъщност не са 12, а 13. 13-тото е Змиеносец. /Нямам ни най-малко намерение да смесвам астрономията с астрологията, особено в тази темичка :mrgreen:/.
Аватар
poly77
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:40
Местоположение: Козлодуй

Re: Астрономия

Мнение от poly77 »

Да, вярно е, че са 13, не 12 и това е така, за да може астролозите да си правят изчисленията по-лесно(макар, че има и изключения-някои правят хороскопи и с 13 зодиакални съзвездия). Но разбира се ще си поговорим и за видовете съзвездия, включително и за зодиакалните :dovolen: .
https://www.facebook.com/groups/1364828546895878/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Астрономия

Мнение от DOBI »

Поли много е интересен първия "урок"!Благодаря за търпението и достъпния стил на представяне на нещата! :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Астрономия

Мнение от Миша »

И аз ти благодаря ,Поли! :tzvetentze: (Надявам се,приемате още ученици :D )
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
poly77
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:40
Местоположение: Козлодуй

Re: Астрономия

Мнение от poly77 »

Разбира се, Миша :tzvetentze: - приемаме нови ученици :dovolen:. Надявам се да ти е интересно :dovolen: .
Ето една снимка на мъглявината Конска глава в съзвездието Орион:
Изображение
https://www.facebook.com/groups/1364828546895878/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Астрономия

Мнение от Миша »

poly77 написа:Разбира се, Миша :tzvetentze: - приемаме нови ученици :dovolen:. Надявам се да ти е интересно :dovolen: .
Разбира се,че ще ми е много интересно,пътуването в Космоса с неговата необятност е невероятна приказка.Моите познания обаче са много разхвърляни,нуждая се от систематизиране.А едни от любимите ми космически обекти са мъглявините,пролича си в другата тема.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
poly77
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:40
Местоположение: Козлодуй

Re: Астрономия

Мнение от poly77 »

Eто една снимка, която е подходяща за предпразнично настроение - хиляди блестящи звезди.
Това е звездата Arches клъстер, която се намира в центъра на нашия Млечен път.
Някои от най-ярките сини звезди в този пример са сред най-масивните звезди. Тя е намерена от телескопа Хъбъл и е с тегло около 130 пъти повече, отколкото Слънцето. Клъстерът е толкова млад(на около 2 до 2,5 милиона години), че Хъбъл ги залавя, преди те да експлодират като супернови. В клъстера масивнитe звезди са сред светещата стена от гигантски облак водород (това е червеникаво-пурпурните нишковидни структури, които приличат на дантели). Големи облаци като тях правят клъстерите като арки. Яркият червеникав-обект в горния десен ъгъл е в центъра на нашата Галактика, пребиваващ на растояние от 100 светлинни години от клъстерната арка. В нажежените лилави подобни на конци обекти в долния ляв ъгъл и лилавата дъга в горния десен ъгъл, са високо енергийни частици, попаднали в силни магнитни полета. Астрономите не знаят за произхода на тези области.
Изображение
https://www.facebook.com/groups/1364828546895878/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Астрономия

Мнение от ida_ili64 »

Поли,доста от нещата ми звучат като на извънземен език ;) ,но за красотата и търпението да обясняваш явленията ти благодаря безкрайно! :tzvetentze: И знам,че все нещо ново като познание ще ми остане в главата.
И няколко въпросчета.
1.Означава ли,че всички млади звезди "експлоадират" и стават "супернови"(какво означава точно и този термин)?
2.До каква възраст една звезда се счита за супернова?
3.Как се образува,формира една звезда?
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Астрономия

Мнение от Миша »

Поли,и аз признавам,че и за мен някои неща ми звучат като споменатия от Ида "извънземен" език :oops: Напр.клъстер :hmmm: :oops: Може ли да обясниш основните понятия в астрономията(извинявам се за глупавия въпрос)
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Астрономия

Мнение от zmei4o »

отговор на това какви са фазите на една звезда ;)
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други хобита”