Проблеми с геснериеви

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Гео, ти колко пъти и с какво пръска, когато говорихме, че стрепсите ти умират заради акари?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от katia »

Гео пръскай! Спешно!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1670 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

katia написа:Гео пръскай! Спешно!
botan написа:Гео, ти колко пъти и с какво пръска, когато говорихме, че стрепсите ти умират заради акари?
Два пъти - с Моспилан. А сега с какво да пръскам... баси, подпалихте ми шушоните :shock:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от kim »

Моспилана не върши работа за акари.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Гео, граф написа:Два пъти - с Моспилан. А сега с какво да пръскам... баси, подпалихте ми шушоните :shock:
Кой ти каза да пръскаш с Моспилан? :shock: Моспилана е ИНСЕКТИЦИД - за насекоми. Акарите НЕ са насекоми, те са паякообразни. На тебе ти трябва АКАРИЦИД. Не се прави така, не се ползват каквито ви скимнат препарати. :svekurva:

Трябва да започнеш серия от пръскания през 5-6 дена на ВСИЧКИ растения по следната схема:
Контактен акарицид - който и да е. На мен ми препоръчаха Аполо като подходящ за използване в затворени помещения (т.е. не миришещ на смърт)
Акарицид на сярна основа (докато още температурите го позволяват) - който и да е, аз съм ползвал Кумулус, мирише на сяра, но не е неприятно или непоносимо.
Санмайт - този акарицид не трябва да се ползва повече от един път на едно и също място, поне 6-12 месеца.

Или просто изгори всичко, дай си почивка и ще започнем на ново.
Бъди стриктна, много е важно в овладяването на ситуацията.

ПП: Чух се с Гео, не било Моспилан ами Актара, но схемата не е била правилна и резутата е бил временен. :eeeh:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1670 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

Обади ми се вчера детето, нашока ми репата (с пълно право!), с Катето също се чух. Днес ще търча в аптеката (не ветеринарната, Ботан ;-) ) и се захващам да унищожавам акари на поразия :sboi:... Ще ви държа в течение :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Zory »

Изображение

Изображение

загиват ми растенията, на някой листата клюмаха и изглеждаха като преполяти, а не са, други са с ето това съхнене по краищата. Чистих, чистих листа, ама то вече нищо не остана и след време пак така. Моля някой ако има идея какво е заболяването и какво може да се направи да помагя :stiskam:
Благодаря ви!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1670 пъти

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от Гео, граф »

Абе хора, що никой не е отговорил на Зори? :snif:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от katia »

Щото не знаем бе Гео :cry: . Като че ли от година и нещо навсякъде е проблем... Аз преди малко буквално лежах на дивана втренчена в една теменужка и се чудех болна ли е или вече ми се привижда. Хората дето разбират от болести не влизат в нашите теми... Аз се каня сериозно да започна да чета дебели книги за болести по растенията. Явно това е не неизбежно щом имам цветя. А това при Зори не е от корена, не са акари... може да е нещо бактериално.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с геснериеви

Мнение от botan »

Ей това е много хубав сайт за диагностика на проблеми по теменужките, ама ако знаеш английски
http://www.optimara.com/doctoroptimara/diagnosis.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”