Гъби

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Гъби

Мнение от mimivd »

Благодаря ти!Съвсем навреме ми отговаряш,още е рано според мен .Всъщност ,кой месец трябва да се извърши заразяването ако се отглежда кладница в чували,без да се ползва отопление и как се осъществява в домашни условия температурния шок ?
Calendula_off
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Яну 29, '15, 17:15
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от Calendula_off »

mimivd написа:Благодаря ти!Съвсем навреме ми отговаряш,още е рано според мен .Всъщност ,кой месец трябва да се извърши заразяването ако се отглежда кладница в чували,без да се ползва отопление и как се осъществява в домашни условия температурния шок ?
Аз мисля в гаража за 3 седмици и после изкарвам навън. Идеята с пластмасовият бидон много ми допадна. Смятам средата на април, тогава температурите са ок.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Гъби

Мнение от Гео, граф »

Ще задам един нестандартен въпрос. От няколко години в градината ми сами се въдят гъби. Основно пърхутки. Крият се под растенията и когато ги видя, най-често вече са узрели и разпукнати, което означава, че са се самозасяли. Дори и да ги извадя млади заедно с част от почвата около тях, често отново се саморазмножават. Тази година имам и колонии малки гъбки, които приличат на обикновената челядинка, но определено не са. Как да се отърва от тях? Могат ли да повредят цветята ми?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Гъби

Мнение от venetka70 »

Гео, граф написа:Ще задам един нестандартен въпрос. От няколко години в градината ми сами се въдят гъби. Основно пърхутки. Крият се под растенията и когато ги видя, най-често вече са узрели и разпукнати, което означава, че са се самозасяли. Дори и да ги извадя млади заедно с част от почвата около тях, често отново се саморазмножават. Тази година имам и колонии малки гъбки, които приличат на обикновената челядинка, но определено не са. Как да се отърва от тях? Могат ли да повредят цветята ми?
Присъединявам се към въпроса на Гео. И аз си имам изобилие от малки гъбки подобни на челядинки навсякъде в градината. Аз ги махам при всяко минаване през нея / страх ме е за кучето /, след половин ден са наникнали другаде. Вчера установих, че в основата на дървените колчета на розите са се появили на няколко места колонии от друг, незнаен за мен вид гъби. То че дъжда е много, много е и предполага подобно нещо, ама все пак отглеждаме други работи, а не гъби. Моля, давайте акъл проблем ли са??
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Гъби

Мнение от Гео, граф »

Абе то дъжд, дъжд, ама и през миналата година, която принципно беше сушава, пак имах гъби :hmmm: ... Дано някой погледне тук и ни светне какво да правим, Вени. Ако до ден-два никой не се отзове, ще преместим проблема в другата тема, тая за въпроси и отговори :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Гъби

Мнение от zeleno »


как да си отгледаме кладница
тези дни съм на вълна гъби :lol:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от renimoss »

В сортови семена предлагат “разсад” от разни гъби, бях изумена!
Забелязвам на много места из страната са се появили едни забавни градинки от старателно наредени пънчета, доста време ми трябваше да загрея за какво са :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Тука ще ти кажа,shoshy,щото иначе ми се карат... :lol: Ами четох, питах,бях мераклия на други гъби,те пък се оказаха скъпи и трудно се намират и се отказах... :hmmm: Ама нали си имам печена жена,та преди известно време я гледам,че сваля от колата една бала слама,после някъде изчезна и след десет минути се връща с тия три метровки..Мълча си аз и гледам умно,а тя вика-айде бе,нали искаш гъби...Оказа се,че гледала клипчета в ютуб,купила мицел от кладница и от мен се искаше да ги засея..Колко съм направил всичко както трябва-не знам..Свредло за дърво-16 мм,дълбочина на отвор-80 мм,напълнил съм отворите със заразено жито и съм ги затапил с фибран ф 18 х 15..Тапите ги направих с тънкостенна тръба,заточена в края..Дървените трупчета са пресни,от тая есен и влагата си е още в тях..Сложил съм ги в мазето докато прорасте мицела и започне да се вижда около дупките,после ще ги изкарам на сенчесто място...Това са плановете,а дали ще стане.... :hmmm:
Deleted User 4608

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 4608 »

Най-бързо стават в дървен чипс, слама и подобни материали в чували с дупки, в гаци (мрежички). Интересно е. :)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

А чувалите са с попарена слама-ред слама,поръсвам с мицел,пак ред слама и пак мицел,докато се напълни..И съм ги пробил ...Или по-точно,резнах ги с ножа..За икономия на място,пробих тавана и сложих един анкер,а чувалите навързах един под друг..
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”