Чесън

Публикувай отговор
Аватар
nedka12
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Ное 24, '15, 16:54
Местоположение: Popovo

Re: Чесън

Мнение от nedka12 »

Миша написа:
ivanina написа:
Миша написа:Нещо не разбрах с кое да се съобразим за летния и зимния чесън :hmmm: и двата е добре да са насадени вече,просто зимния узрява по-бързо и е по-нетраен откъм съхранение,летния също е добре да се сади есента,тогава прави по-големи глави,но поради по-дългия период на съхранение може да се сади и пролет .
[img]Засаждане на чесън

Летният чесън се засажда рано напролет, обикновено през втората половина на февруари - до началото на март, а зимният през октомври.
Иванина,пробвай да садиш летния чесън есента и после ще обсъдим резултатите :angelche:
втората половина на февруари - до началото на март
-това си е зима откъдето и да го погледнеш,земята е скована или ледена,корените не се развиват или се развиват слабо,често скилидките излизат на повърхността ,защото не могат бързо да се вкоренят

Някои статии не подлежат на коментар :mrgreen: а и нямам време,просто опитай да садиш малко летен чесън към края на септември,началото на октомври,ще видиш разликата,при пролетно садене пролетняка прави по-дребни скилидки или изобщо не прави,ако хване суха и гореща пролет
Аз много се извинявам, ако коментара ми не е на място, но искам да взема отношение по темата за чесъна.
От начало като видях темата си помислих, че става въпрос за див чесън, който съм виждала в кулинарните предавания , на вид е тънък като млад лук и го ползват предимно за декорация. Ако някой знае от къде се купуват главички или разсад, нека да сподели, ще бъда благодарна.


Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Чесън

Мнение от Мария Николова »

Ако някой знае от къде се купуват главички или разсад, нека да сподели, ще бъда благодарна.
От пазара. Глави чесън. Но първо само по една глава от различни продавачи. И си бележи коя глава от къде си я купила! :swait:
Обелваш скилидките и оглеждаш качествени ли са, или имат някакво заболяване. Връщаш се на пазара и купуваш от мястото, където продават качествен чесън. ;)
В никакъв случай не питай продават ли "разсад на чесън"!!! Да си мислят, че знаеш, че няма такова нещо. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Чесън

Мнение от scleri »

libra написа:И аз се сетих за чесъна на Склери?Слонския чесън бил френски,всъщност.
Троле,защо има дупки?
Скоро не бях поглеждал насам, а тя темата станала доста богата. Някой по-пъргав докторант би могъл да спретне скромна дисертацийка с натрупания матриал.

Значи не знам на света колко сорта чесън има. / Оказа се че дори аз не знам всичко /. Доколко е френска рожба слонският чесън нямам информация. Факт е обаче че е познат в древен Китай, а това по време май е преди франките да се обединят в държава. Този чесън е по-близък роднина до праза отколкото до масово познатите ни сортове. Това си има плюсове и недостатъци. Плюс е например по-мекият му вкус, и значително по-слабия послемирис. Минус е жилавото стъбло което го прави неподходящ за консумация под формата на пресен чесън. Главата на слонския чесън е най-голяма в чесновия свят, но като брой скилидки определено е скъперник. Най-често образува четири скилидки. Тъй като не се отлива в калъп срещат се мутации при които скилидките са две, или шест. Доста по-рядко се случва главата да оформи една единствена скилидка която се получава доста солидна по размер. В древен Китай тези едноскилидкови глави са се събирали от цялата империя и право да ги ядат са имали само членовете на императорското семейство. Доколкото в квартала на нашия Трол членове на императорски семейства едва ли се въдят предполагам че някои земеделци новатори са изнамерили начин да принудят горкия чесън да прави по една скилидка, и са заляли пазара с тази рядкост / което вече я прави нерядкост/ .
Що се отнася до моята глава / чесновата, не другата / . Тя имаше шест скилидки четири от които нормално големи и две по-дребни. До колкото изпитвах необясним стремеж да завъдя тази новост / новост за мен / не посмях да опитам на вкус дори една скилидка. Сях ги според всички инструкции и напътствия които получих тук. Поникнаха пет растения. Една от дребните скилидки даде фира по неизяснени от следствието причини. И тук историята добива най- любопитен развой. Както вече споменах едноскилидковите глави са рядкост достойна само за устата на император. При мен обаче тази рядкост се оказа травиална действителност. И петте растения се оказаха с едноскилидкови глави. Това от една страна беше повод за радост и гордост за мен, но от друга страна си беше повод за мъка и отчаяние доколкото стремежа за навъждане на тази рядкост не получи удовлетворение. Сях пет скилидки и получих пет скилидки. Прибъл никакъв. Понататъчните усилия в тази област се затрудняват от още една дребна и незначителна подробност. Липсата на терен за експерименти. По причини неразбираеми за деветдесет процента от заобикалящите ме това лято продадох вилата. Причините не бяха нито материални нито здравословни, а по- скоро чисто практични. Реших че не си струва да притежавам нещо което не употреблявам достатъчно интензивно . Това обаче е тема за друг разговор. От цялата история излязох обогатен и със знания и с емоции. Видях що е това чудо слонския чесън. Успях да отгледам пет едноскилидкови глави. Парадоксалното в случая е че така и не успях да го опитам на вкус. Продадох вилата преди чесъна да беше узрял, и той замина с нея. Информация за размера, и типа на главите получих от новия собственик. Това беше едно от условията в предварителния договор за продажба. Въртеше ми се в главата една идейка да прескоча дувара докато той е на работа и да си прибера чесъна, но защо не го направих и това е тема за друг разговор.
Приятна вечер и успехи на чесновия фронт на всички чесъногледачи.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от Миша »

nedka12 написа: много се извинявам, ако коментара ми не е на място, но искам да взема отношение по темата за чесъна.
От начало като видях темата си помислих, че става въпрос за див чесън, който съм виждала в кулинарните предавания , на вид е тънък като млад лук и го ползват предимно за декорация. Ако някой знае от къде се купуват главички или разсад, нека да сподели, ще бъда благодарна.


[/color][/b][/i]
ще ти пратя семена,дай адрес
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

Аз сях/садих от двата основни вида местен чесън:
Изображение
Десния, голямата глава вече се показа и е едно7-8 см над земята а дргия се крие.
Изображение
Сложих скилитките на 8-10 см дълбочина, а сега извадих една на около 15 см.
:hmmm:
Ако толкова пропадат малкия може и да не пробие, щото те скилитките са им еднакви на размер.
:mrgreen:
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

Е Склери .... тук е пълно с роднини на китайските императори.
А всички араби са бербери!
:mrgreen:
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

Гледайте нашенци, из тука кви ги сеят.
Изображение

:potekoha:
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

Колеги чесъновъди!
Помощ!
Насадил съм аз 128 чесънчета(64 люти и големоглави и 64 "музик" меки, нежни и ароматични, но по-малки).
И понеже ме не свърта, та извадих най-дребните стръкчета.
Садих ги на 7.5 см, а ся са потънали на 15-16 см.
Не мога да ги скубя, че се късат. Трябва да се копае.
Ма колко бяло има ! :potekoha:
Големия вече е оформил глава, като 10 ст и вътре е почнал да образива скилитки, а малкия не е дебел долу още.
Почвам да ги опитвам, те са свежи, ароматични и леко люти.
Обаче налетеха женорята и ми взеха чесънчето и им извадих още.....
и тук е моето питане:
Ако ся насея след колко време ще излезе зелен чесън, а ще образува ли глава ако го оставя.
ЧЕ ЩЕ МЕ ОСТАВЯТ БЕЗ ЧЕСЪН ТЕЗ!
:cry:
Миналата година сях на 1ноември и на 20 вече съм имал 10 см пера, а след месец и половина перата са били 30 см и е имал начало на глава.
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

Виждам, че съм пионер в лятното сеене.
Днес садих една глава, щото посадъчния матрял калпав.
Утре ще потърся по-добър.
:mrgreen:
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Чесън

Мнение от prijatel62 »

:stiskam: Ми засаждай от техния, големия. А като дойде ред за вадене, използваме техниката : "дядо дърпа ряпа".
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”