Polianthes tuberosa

Публикувай отговор
Аватар
PPetrova
Кафе с мляко
Мнения: 253
Регистриран на: Юни 22, '11, 10:51
Местоположение: Сливен

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от PPetrova »

Аз като мноооого ларж дадох на други подарените ми от Мария голяма луковица и малки детки около нея.Това стана на срещата в Стара Загора, та раздадох ги, оставих едни дребосъчести за мен- и това беше.Тази есен като си поръчвах от Стрелиция някои неща, всички луковични и подобни излязоха много качествени, си поръчах и туберозата. Боцнах я в една тенекия от сирене, при един странен розмарин.В момента е близо метър с хубав цветонос, ама пусто нямам джаджа, с която да качвам от мобилния.Надявам се другата седмица да се сетя и ще снимам, ще снимам, но първо туберозата.Въпрос : да торя ли, аз ползвам Хортигроу.
Neli
Кафевар/ка/
Мнения: 839
Регистриран на: Яну 30, '11, 15:15

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от Neli »

Имам нужда от помощ.Пролетта си купи от СС Polianthes tuberosa.Така и не успя да цъфне,въпреки че имаше пъпка.Сега е зелена и не знам какво да я правя.Трябва ли да се вади през есента?
Предварително благодаря за помощта
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от libra »

Да,така ни е казала Мария-и аз отивам да вадя нейната,преди да забравя.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от Мария Николова »

libra написа:Да,така ни е казала Мария-и аз отивам да вадя нейната,преди да забравя.
От снощи започнах да ги вадя. :daaa: Утре само с тях ще се занимавам. :dovolen:
Първите извадени седят надупени с пръстта нагоре, за да я съборя и после я отмивам в кофа с вода. Режа листата. Цветоноса режа до 10 см. нагоре, за да виждам къде е имало цветонос. Оставям върху бетон да изсъхне - примък-отмък 2-3 дена. Правя фризура на корените, те ще изсъхнат до пролетта. Така ще има по-малко изпарения, които носат опасност от мухъл. Ако е много голяма туфата от бебета около цветоноса, разделям с нож "плочката" на туфата на по-малки туфички. Държа ги наредени да не се допират туфичките в помещение, където не пада под нулата и да е проветриво. Или редовно проветряване.
Същото е и за исменето и спрекелията. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от d_vitanova »

Моята е в саксия. Мъничка от Мери /Мери, :tzeluvka: /. С листа си е, не е цъфтяла.

Да я вадя ли или да я приспя в саксията ? Или пък да продължа да я поливам?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от Мария Николова »

d_vitanova написа:Моята е в саксия. Мъничка от Мери /Мери, :tzeluvka: /. С листа си е, не е цъфтяла.

Да я вадя ли или да я приспя в саксията ? Или пък да продължа да я поливам?
Доне, в саксия не съм отглеждала, но продължавай да я поливаш умерено, като за зимно време. Мисля, че тя сама ще си покаже дали ще заспи и кога точно. :dovolen:
Моето приспиване е много принудително. Никога не съм видяла в двора да завяхва и естествено да заспи.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
GIOIA(Джоя)

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Мерка и аз й се чудих на моята :hmmm:
Има слани , под навес е ,но е студено.Дали да не пробвам като хипеаструмите със спиране на поливането и рязане на 1/3 от листата?
Моята отива при тях в мазето на тъмно след като заспи
Neli
Кафевар/ка/
Мнения: 839
Регистриран на: Яну 30, '11, 15:15

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от Neli »

Благодаря ви, момичета.Утре ще я извадя и изпълня точка по точка предписанието на Мария и дано успешно презимува
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от pepelqshka71 »

Мерко, благодаря за подробното обяснение по прибирането на госпожица Тубероза. Утре отивам да изпълня задачата.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Polianthes tuberosa

Мнение от kali »

Пепеляшке, може ли едно луче за мен, а аз ще ти изпратя исмене/ако нямаш, де/ :D
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”