Стилове - Формална градина

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Изображение

Много отдавна ми се иска да разнищим стиловете, но общо взето в нашите градини са така омешани, че се губи смисъла. Формалната градина я разпознават всички, защото при нея има ясни правила, тя си има история и почитатели. Оформя се обикновено бавно и иска системно подрязване.
Темата е информативна и нека не я превръщаме в За и Против.
Потърсих информация, но на родния език не намерих много. Аз поназнайвам само руски от чуждите езици, но въпреки това не мога да преведа някои термини, ще съм ви благодарна, ако помагате!
Започвам с историята, като ще се старая да преразказвам, за да не е скучно.

Името му още е Френска градина, защото идва от законодателницата в модата - Франция. И понеже е модерен, е започнал да се прави навсякъде. Негов създател е Андре Ленотр, придворния градинар на Людовик XIV. Направил е няколко градини във Франция,вкл. Версай, а после е поканен да прави градини и в Англия.

Изображение

Стилът внушава тържественост, богатство, величие, може би затова и сега подстриганите туи и спираловидните кипариси често украсяват портите :D

Други анализатори го свързват с желанието на човек да покори природата във всеки детайл.
Този тип градина е създадена за дълги разходки, затова предполага по-големи площи, и задължително равен терен. В чистия си вид се съчетава, естествено, със стари внушителни сгради.
Така и не намерих откъде точно идва името Формален. В този тип градина формите са отчетливи.
РОУЗ написа:По-скоро произходът на името е от формалност, както формален акт, формално общуване... спазване на някакви предварително зададени правила, не като форма на растенията, а като шаблон, норма за изграждане на пространството.
Било е прието да имат и формална, и пейзажна градина.
Характерните признаци:
Присъстват строги прави линии
Има основна композиционна ос
В създаване на общата планировка и във всяка композиция са използвани геометрични фигури
Има симетрия
Дърветата и храстите не са свободно растящи, а им се придава някаква форма
Съществува рязка граница между градината и окръжаващото я.
Повърхността е равна, а ако съществува наклон, се терасира.

После ще продължа с основните елементи.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Преди да продължа с основните елементи, няма ка да не спомена Версайските градини. Това е грандиозен проект на Краля Слънце, който превръща ловния замък на дядо си в огромен дворец.
Кралят е самовлюбен и завистлив, затова решава да построи замък по-разкошен и величествен от този на министъра на финансите си Фуке. Не прощава и на градината му.
Людовик XIV нарежда на придворния си градинар и ландшафтен архитект Андре Лотр да създаде парк,какъвто няма никъде по света, достоен за Негово Величество и възхваляващ неговото могъщество.
Версай е построен на блатисто място, затова са докарани тонове почва, терена е заравнен, дърветата са насадени големи. В това число са и дърветата на нещастния Фуке.
Ансамбълът се развива по една ос, ориентирана от изток на запад.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Във Версай водата била оскъдна, затова безбройните фонтани се задействали само когато край тях минавал Краля. Имало специално назначени хора, които давали знак, когато Негово Величество приближавал. Фонтаните се задействали, а след като Кралят отминел, те се спирали.

Може бинякой ще разкаже лични впечатления?
РОУЗ

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от РОУЗ »

По-скоро произходът на името е от формалност, както формален акт, формално общуване... спазване на някакви предварително зададени правила, не като форма на растенията, а като шаблон, норма за изграждане на пространството.
Било е прието да имат и формална, и пейзажна градина.

Много е интересно, Люб, продължавай. :tzvetentze:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от Di_Va »

Люб, и в двата ти поста при мен се виждат само първите снимки, дали повредата е в моя телевизор или нещо при качването?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Основни елементи на формалната градина.
Партер
Това е декоративна леха, обикновено с форма на та квадрат, но също и кръг или овал. По периметъра са насадени подстригани тисове или чемшири, а вътре - цветна композиция или чакъл с различни цветове.
Партерите са разделени с пътеки.
Изображение

Дантелен партер (тук превода може би не е точен)
Отличава се с извит, накъдрен модел,оформет от подстриган тис или чемшир, но може просто от пясък или чакъл.
Изображение

Партерен цветник (това също не зная как да го преведа)
Тук цветята са подбрани по цвят и време на цъфтеж и образуват сложна фигура. В средата може да има фонтан или фигура.
Изображение

Партерен газон (партерна трева не ми звучи добре)
Тревата е насадена по шаблон и може да е обрамчена от чакъл или растителен бордюр.
Изображение

Изображение

Алея - това няма нужда от пояснение. Права пътека с дървета край нея.

Топиар- това също няма да го пояснявам.
Изображение

Пачи крак
Така се наричат 3-5 пътеки, насочени към една точка, обикновено към центъра на композицията
Изображение

Езеро, понякога с каскади.

Скулптури
За оживяване на композицията и за усилване на перспективата
Изображение

Боскет (също не зная как да го преведа)
Изкуствена горичка от дървета или храсти, подстригани в някаква форма
Изображение

Жив плет
Използван като бордюр или за създаване на лабиринт
Изображение
РОУЗ

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от РОУЗ »

Аз виждам всичките снимки.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от ljuboznatelna »

Di_Va, снимките са от сайт, аз също ги виждам. Няма причина да не се виждат, докато сайта ги поддържа.

РОУЗ, благодаря за пояснението! :tzvetentze: Ще го добавя в първия пост.
РОУЗ

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от РОУЗ »

Винаги са ме изумявали лабиринтите, прекрасен декор за криминалета. ;)

Изображение

Изображение

Изображение
bell

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от bell »

ljuboznatelna написа: Много отдавна ми се иска да разнищим стиловете, но общо взето в нашите градини са така омешани, че се губи смисъла.
Много ще ми е интересно, Люб. Все нещо може да е полезно за някому и за мен също, а и дори да не се приложи, то поне ще е интересно дори за четене :daaa:

Ще добавя още малко още за Версай, въпреки че за това място може да се изпишат тонове, а и наистина е голям шедьовър, който винаги разглеждам с интерес. Надявам се някои ден да се разходя наживо.
В голямата си част дърветата, използвани в градините на Версай са: габър, бук, кестен, бряст и липа. Габър и букът лесно могат да се режат и оформят, което ги прави особено добри за формални градини.
Оградите обикновено са от лавандула, розмарин и от време на време сантолина.
Цветовете се ограничават до бяло, розово, синьо и лилаво, тъй като те са единствените цветове на разположение през 17-ти век. Червени, жълти и оранжеви растения не са били донесени до Европа до 1730. :shock:
В този пост нямам снимки и може да е скучновато и дълго за четене, но ми се стори интересно, та го слагам, за кафе време или за приспиване :zzz:
Изграждането на живите растения във форми има дълга и интересна история. Първи данни за специално подрязване и обучение на растения идва от гърците, въпреки че думата идва от латински, topiarius, преведена като "свързана с декоративно градинарство."
Гърците са проектирали и изпълнявали формални сгради. По-късно и Рим е бил изпълнен с подрязани живи плетове във всякакви животински форми и геометрични фигури.
Колко по-назад във времето трябва да търсим това изкуство.... знам ли :hmmm: не съм се ровила из митовете за градините.
Основната логика, за този вид изкуство е обяснена, че откакто е започнало изграждането на градините, растенията са се нуждаели от светлина. Видовото разнообразие е довело до необходимостта от поддържането им, за да оцелеят различните растения.

Италианската градина от времето на Ренесанса става на образец при европейските градини за няколко стотин години в изграждането на формалните фигури. Подрязани растения и храсти в геометрични мотиви, дървета като акценти и лабиринти. В ислямските и италиански градини, водни елементи също играят голяма роля. Барокови градини в 1600-те стават все повече и повече фантастично, с изграждането на пещери, сложни водни съоръжения, както и силно подрязани и топиарни храсти. Интересното е, че чемшира не бил много използван в европейските градини преди 1600 г. за форми поради специфичната му миризма.
Във Франция, в средата на 1600-те години стилът станава много по-подвижен, с изграждането на легла от растения, които се преплитат с подрязани живи плетове (често чемшир) в арабески и имитации на бродерии.
По това време цъфтящи растения също са станали много важни. Във Версай 1900000 саксии са се поставяли из градината на ръка в обширни легла, за да могат да се пресаждат през нощта. На Следващия ден излиза Луи XIV, за да им се наслаждава. :mrgreen:
Междувременно холандците все повече се интересуват градинарство. Те също са били любители на формалните градини и прилагали точна маметатика в изграждането им. С тяхна презокеанската търговия, те имали достъп до много нови видове, и нови растения, особено лалетата :tzvetoman:
Седемнадесети век английските градини прилагат много от изграждането на френския стил, а след това на холандския.
В крайна сметка реакция назад към природата започва в Англия в началото на 1700 г. В средата до края на 1700, повечето от официалните английски градини се заменят с "естествени" пейзажи, с езера, руини, вливащи тревни площи и надвиснали свободно дървета. Топиарните форми са отстранени или оставени да растат по естествен начин. Викторианска Англия в края на 1800 е време на голям интерес към растенията. Нови видове идват от Китай, тропическите гори, както и от американския запад. В официалните градини отново са на мода с едногодишни засадени, като ориенталски килими, "килим легла". Трайни насаждения, декоративни треви и големи, смели тропически растения са много популярни. Топирите са били използвани, за акцентирате в центровете или по ъглите на леглата.
bell

Re: Стилове - Формална градина

Мнение от bell »

На мен ми е интересно преплитането на различните култури и градини и разликите между топиари и бонсай. Ясно е, че те са много, свързани с културата и символиката, както и целта им, но по същност са едни и същи- целта на човека да доминира над природата.
Изтокът сериозно изгражда градините си с рязане на дървета, храсти, но има разлика от формалните градини. Нещо за което се сещам е, че в източните градини пътеките са криволичещи. Тези прави пътеки и пейзажи /точен пример е Версай/ ги няма. Там идеята е човек да се разхожда и след всеки завой да открива нещо ново, и ново, и ново. Дори отделните храмове или различни постройки са се откривали и изниквали едва когато човек е заставал съвсем близко до тях.
Изображение
Тоест в изтока има асиметрия, а в Европа симетрията. Китайските градини избягват парадни редици от дървета и цветни лехи, да се поставят дърветата и растения в симетрични форми и еднаквост, те създават красиви композиции от отделни растения, но пак рязани или формални.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”