Clerodendrum bungei

Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от Murof »

Не е толкова инвазивен. Това е едно от първите растения които съм посадил и на година изкарва пет шест издънки които лесно се почистват. Повече е притеснително че понякога измръзва и започва от нула, но бързо израства.
Нито една градина не е идеална.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от isa »

Ако е влажен климата, е инвазивен. Две години вече го вадя и продължават да излизат издънки. Не съм ги броила , но на око след 2-3 година на местата където го бях засадила имаше поне по около десетина издънки и то на разстояние до към метър от майчиното растение. Като рус туфината или текомата, корените са дълбоко, пълзят и излизат встрани от майчиното растение. Вече намаляха, както казах след като извадих от всяко място основните коренища. Или по-изолирано да се засажда или да не му се осигурява много влага. Надземната част винаги измръзваше и може би това беше проблема при мен- докато тръгнат новите леторасли, нищо че са много, трябва им технологично време да цъфнат, но при мен има ранни слани и цвят не можах да видя, само пъпки които се скапваха заедно с листата .
Незабравка различно се държи при различен климат, мисля че във Варна няма да измръзва рано и го сложи някъде по-изолирано. Храста който видях за първи път беше в Сарафово и много ме впечатли, а и не беше висок към два метра,какъвто стана при мен. От Замакат си купих растението. Твоят климат няма да е много по- различен от Бургаския.
незабравка

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от незабравка »

Да,ще го сложа в една малка отделна градинка,да се шири там без да притеснява никого. :nod:
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от valentina64 »

Продължават да се отварят нови и нови ароматни, лилави топки

Изображение
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от Murof »

Започна цъфтежа на Clerodendron trichotomum var fargesii при мен
Изображение
Нито една градина не е идеална.
незабравка

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от незабравка »

Murof написа:Започна цъфтежа на Clerodendron trichotomum var fargesii при мен
Изображение
Красавец! :PМожеш ли да му опишеш аромата като интензитет -силно,средно или слабо ароматен?
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от Murof »

Когато разцъфти целия и повее ветрец, ухае на на няколко метра от него, не напразно в къщи му викат "парфюма".
Нито една градина не е идеална.
незабравка

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от незабравка »

Murof написа:Когато разцъфти целия и повее ветрец, ухае на на няколко метра от него, не напразно в къщи му викат "парфюма".
Eха,страхотно,обожавам ароматни храсти.Мисля да го включа в списъка с желанията за пролетната холандска поръчка. :ieeemyzh:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от Гео, граф »

Има ли отделна тема за Томсъновият клеродендрон? Не намирам, затова пиша тук. Моя клерчо стана грамаден храст, изкара едни ми ти ластари, полудял е. Да го режа ли и кога? И колко? И ще цъфне ли някога :snif: ???
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Clerodendrum bungei

Мнение от iana_hk »

Трябва да има при стайните растения.
За да цъфти трябва да го подрязваш пролетта.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”