Посъветвайте ме къде да ида (из България)

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Публикувай отговор
violi16
Кафевар/ка/
Мнения: 899
Регистриран на: Юли 25, '10, 17:00

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от violi16 »

Напълно съм съгласна с Азарина за Велинград и аз също препоръчвам Хисаря и Старосел. Ако сте почитатели на хубави вина там е мястото, винарната е прословута с дегустацията и хотела в старинен стил. Има басейни с минерална вода, древния храм е в близост над комплекса. Снимката е от този месец, зима е но е красиво и зелено.
Изображение
http://violi16.snimka.bg/flowers/2014.821675" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от Миша »

Ако можете вмъкнете и пещерата Ухловица като ходите до Дяволското гърло,съвсем различна е от другите пещери,не бива да се изпуска ,а и е съвсем наблизо

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1% ... 1%86%D0%B0" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Ей, чудесни сте :tzeluvka:
Неделя - пристигане, размотаване из София
Пон - Пловдив
Вт - Асенова крепост, Бачковски манастир
Ср - Чудните мостове
Чт - Каньонът на водопадите Смолян, Ухловица
Пт - Триградско ждрело и пещерата Дяволско гърло
Сб - с. Ягодина, Орлово око и Ягодинска пещера
Нед - Девин, СПА и екопътека
По - Сепарева баня
Вт, ср - Рилски езера
Чт - София
Пт - Боянски водопад
Сб - заминаване
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от sofy »

Каньонът на водопадите си е за цял ден,ако искате да не е маратон и да минете целият маршрут.Много е красиво,екопътеката е възстановена наскоро.Вземете си и сандвичи. :dovolen:
Ако в Ягодина или Триград ви предложат да ви заведат и до Чаирите, не се колебайте.Пътят до там е много разбит,но си заслужава./Не тръгвайте с ваша кола до Чаирите!/
Ухловица обикновено се комбинира със с.Смилян,с.Горна Арда,с.Могилица-Агушеви конаци и т.н.Не можете всичко ,оставете и нещо за друг път :dovolen: Е вие ще си прецените .Навсякъде е прекрасно!
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Добре, :dovolen: , значи в Смолян ще сме 2 дни, единя ден ще идем до Каньона, втория ден ще идем до планетариума в самия град, след което ще идем до Ухловица, като по пътя си купим смилянски боб :dovolen:
Тогава рилските езера отпадат, те са за 2 дни. Ще идем "само" до манастира и околията му.
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от sofy »

Рилските езера са вълшебни!Но не и през м.август-пренаселено е.Иначе не е за изпускане :dovolen: Н е съм ходила от няколко години,не знам какво става откакто има лифт,но горещо препоръчвам.Стават и за един ден!
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Ами аз предпочитам езерата, в манастира съм била няколко пъти. Ще идем през седмицата, така че хората не ме притесняват толкова. Ако може да се направи преход за ден, тогава отиваме на езерата :nod:
Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от sofy »

Може,правила съм го ,при това с тръгване от София и прибиране,друг е въпросът,че е по-добре три дни там,отколкото един ;) До х.Пионерска е асфалт ,после лифт и си на езерата.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от mimeta »

Ще пробваме така:
От Девин отиваме с колата до Сапарева баня, спим там. Сутринта с маршрутка до Паничище, от там с лифта до х. Рилски езера и по този маршрут:
х.Рилски езера – х.Иван Вазов / нощувка /– Рилски Манастир
Първи ден – 4 часа преход
х.Рилски езера – х.Иван Вазов 2300 м.н.в
Изходният пункт е х.Рилски езера, като се минава през 7-те Рилски езера по лятната маркировка и се стига до Раздела. Това е мястото, където основната пътека от Езерата се разклонява за х.Иван Вазов, за Мальовица и за Рилски Манастир. След Раздела имате 1-1.30 часа до х.Иван Вазов. Ако не сте много изморени и имате желание, може да отидете до яз.Калин или поне до яз.Кара гьол,които са на около час от х.Иван Вазов.
Втори ден – 6 часа преход
х.Иван Вазов – Рилски Манастир
Вторият ден на този преход е с по-сериозно натоварване.Времетраене около 3-4 часа.

стигаме до манастира и от там с автобус/маршрутка до Сапарева баня. Взимаме си колата и към София.
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Посъветвайте ме къде да ида (из България)

Мнение от scleri »

България е колкото една човешка длан, както е казал поета, но е така наблъскана / извинете за грубата дума / с красоти, че не две седмици, а два месеца няма да стигнат да се видят поне половината от тях. Когато става дума за планинските красоти все пак не бива да игнорираме Пирин планина. Родопите си имат неземен чар съвсем различен от този на Стара планина. Рила е друго нещо. Пирин също.
Преди доста години, доста доста колкото да са доста, когато бях студент обикалях лятно време по чукарите като планински водач. Водил съм доста чужди групи и винаги целта е била ако може за минимум време да им се покаже максимум красота. В тая връзка ако приемате промени в програмата ви аз бих заменил Рила с Пирин. Не че Рила е по-лоша. Само че маршрута който сте избрали тръгва от едно място на което вече ясно си личи прекомерната посещаемост. Ще минете за кратко край езерата и след това маршрута е основно билен. Красиво е, но кой-знае какви супер гледки няма. / Да ме прощават феновете на Рила. / Вместо това аз ви предлагам двудневно посещение на Пирин.
Стигате с колата до Шилигарника. От там с лифта се качвате в подножието на връх Тодорка. / Хубаво е предварително да се информирате дали лифта е в движение. Да не би да уцелите лятната профилактика. / От последната станция на лифта тръгвате към връх Тодорка. Денивелацията която трябва да преодолеете не е голяма. Няма да има много пъшкане, но адреналина определено е на макс защото пътечката общо взето е тесничка. Чак " конче " не е, и лятно време се преодолява без проблем. Наградата са страхотните гледки които се откриват във всички посоки. Качени на Тодорка вие всъщност се намирате точно в сърцето на най-красивия дял на Пирин. На изток се виждат върховете Малка и Голяма стража с рида Ушиците. Вижда се върхът игла Газей. Малко по-надясно се подава друг пирински красавец - връх Каменица. Все така на ляво следват Валявишки чукар, Мозговишки чукар. Вече почти на юг е връх Башлийца и Бъндеришщи чукар. На югозапад идва Дончови караули, следва Муратов връх. Обърнати на запад пред вас е пиринският първенец връх Вихрен, веднага след него втория по височина Кутело. След него билото се стеснява до прочутото " конче " и продължава на северозапад до връх Пирин. От главното било има няколко къси и много красиви разклонения. Най- впечатляващ е Котешкият чал. Там на времето имаше ски писта със седалков лифт, но пистата се оказа прекалено стръмна и я изоставиха.
От връх Тодорка освен върхове се виждат и някои от най-красивите пирински езера. Точно под вас са двете Тодорини очи, малко по-надолу е Василашкия циркус, снимката на рибното му езеро на фона на рида Ушиците и връх Газей е визитната картичка на Пирин . Започвате да слизате на юг от Тодорка и излизате на Тодорината порта. На ляво пътеката слиза във Василашкия циркус и от там през хижа Демяница можете да слезете до Банско. Аз обаче ви предлагам да завиете на дясно. По стръмна пътека наречена " душевадника" ще слезете до жабешкото езеро. Пътеката е душевадник в обратна посока. На долу не е проблем. На жабешкото езеро ви очаква друга емблематична за Пирин гледка. Муратов връх на фона на жабешкото езеро. От жабешкото езеро продължавате надолу и в зависимост от темпото с което вървите за по-малко от час ще слезнете до хижа Вихрен. В околностите на хижата също има красиви места до които можете да се разходите ако слезете по-рано. Езерото Окото, пуктаният камък, Рибното бъндеришко езеро. На двайсет минути по пътеката надолу към Банско е хижа Бъднерица. В нейната околност / десетина мунути от хижата / се намират Байкушевата мура, най-старото дърво в България, пещерата Хана, и други интересни за разходка места. Можете да нощувате в една от двете хижи, а можете да слезнете до Шилигарника / половин час / да си вземете колата и вечерта да си изкарате приятно в някоя стара банскалийска механа. На втория ден отново се връщате с колата. Този път направо да хижа Бъндерица. Пътя е асфалтов. От Бъндерица през циркусите Голям и Малък казан за около два часа и половина можете да излезете на седловината Премката. В ляво пътеката се изкачва на Вихрен. В дясно подсича западните склонове на Кутело и излиза до прочутото Конче. Можете да се разходите просто до Кончето. Можете и да минете през него. Зависи колко обичате адреналина. Следва връщане до Бъндерица. На колата и айде в София. За два дена ще видите поне шейсет седемдесет процента от пиринската красота. Иначе за да видите както си трябва целия Пирин ще ви стигнат точно тия две седмици дето сте ги отделили за цяла България.

Ако имате приятел който да ви прибере колата от Шилигарника от Тодорината порта можете да завиете на ляво. Да слезете във Василашкия цркус, и от там на хижа Демяница. Почивка на хижата. Разходки до близки интересни места. На втория ден тръгвате на юг. Минавате през Валявишкия циркус. В ляво изникват отвесните стени на връх Дженгал, и голямото Валявишко езеро. В дясно е връх Голямата страна, и Чаирската порта. В зависимост от планинарската ви подготовка можете да минете през Превалската порта, най-лесния вариант / право на юг /, и да излезете на Белемето. Равна тераса в горната част на Мозговишкият циркус. Там е разположена другата перла на Пирин. Тевното езеро,и заслона до него. Снимка на заслона Тевното езеро на фона на връх Каменица е третата класическа снимка която се прави на Пирин. Девет от десет попитани / разбира се хора които не са ходили там / са твърдо убедени че снимката е правена някъде из швейцарските Алпи. Не могат да повярват че тази красота е българска. Ако сте по-добри туристи вместо през Превалската порта можете да се изкачите до Белемето и Тевното езеро през Валявишкото езеро, от там има маркирана пътека която сече западните склонове на връх Дженгал и излиза на билото между Дженгал и Момини двори. Качвате Момини двори и слизате към Тевното езеро. Страшно красив маршрут, но поне два пъти по-дълъг като време и три пъти по-труден като туристически умения.
След кратка почивка край заслона продължавате по пътеката покрай връх Каменица, и излизате на Беговишката порта. От там пътеката вече е само на долу. Покрай хижа Беговица също кратка почивка. Продължавате да се спускате до хижа Яне Сандански. До нея има асфалтов път. Там може да ви чака вашият приятел който е прибрал колата от Шилигарника. Може разбира се с автобус да слезете до град Сандански и от там с автобус до София.


На края ще ви покажа една класическа за Пирин снимка. Заслона на Тевното езеро на фона на връх Каменица. Снимката не е моя. От нета е. Според мен е една от най-добрите снимки показващи неземната красота на това място.


Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”