Технологията "сеене на семена в салфетка"

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от kmm »

У нас много семена са рътени за разсади за зеленчуци и уж го знам този метод, а въобще не ми е минало през ум, че мога да го ползвам за цветя :idea1: Добре, че Синчец "събуди" тази тема, да я видя. Малко късно, защото насипах най-луксозните си семки по саксиите :ufff: и сега ще има да им се ядосвам... Но то човек цял живот се учи...

Методът е чудесен за стари семена, за които не е ясно каква кълняемост имат. Имам останали такива и мисля да пробвам с тях.
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от valichka »

По тази технология днес заложих семенца от газания и брахикоме. :stiskam: :stiskam:
Едните са едри пухчета и успях да подредя около 20 през 1-2см разстояние. Брахикоместите обаче са съвсем съвсем малки и посипах леко - дано извадя десетина поне след покълването...ако покълнат де. :lol: Сложих всяка салфетка в плик, духнах въздух и завързах. :hmmm: В отопляема стая са и ги напича слънце по обяд. Нямам търпение да видя какво ще излезе, като се има предвид, че семенцата не са домашни, а купени... Замислила съм с пинсетата да ги вадя и засаждам, за да не повредя нещо си там...
В желанието си да имам рано цъфнали цветенца мисля да сложа в чашки с почва и семенца от латинки - и без друго са само 5 в пликчето. Нали да не слагам латинките в салфетка и плик?! :hmmm: :oops:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Виола »

Латинките нямат нужда от рътене и е много рано да се сеят. Опитай отново месец март. Никнат сравнително бързо и също толкова бързо растат.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Миша »

Брахикомето и газанията са от лесно и бързо покълващите,нямат нужда от рътене,сега е много рано за сеитба,освен ако нямате допълнително осветление
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от valichka »

Благодаря за съветите! Явно съм овапцала нещата... Все пак имам мъничка надежда :stiskam: Почти цялата стая е обградена със стъкла и пече от изгрев до залез, топло е, а и заложените семки са малко...като не стане карай да върви... :svekurva:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Миша »

valichka написа:Благодаря за съветите! Явно съм овапцала нещата... Все пак имам мъничка надежда :stiskam: Почти цялата стая е обградена със стъкла и пече от изгрев до залез, топло е, а и заложените семки са малко...като не стане карай да върви... :svekurva:
Валичка,виж тази тема,може да се ориентираш горе-долу кое кога се сее
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=50&t=2842" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от nadin »

Аз имам следния проблем с рътенето. В зависимост от материала като покълнат коренчетата навлизат в материала и после като се опитвам да ги махна за да ги садя връхчето което е навлязло в материала се чупи и всичко заминава. Първо пробвах в памучен парцал, както Миша е писала, но парцалчето беше нещо като трико с по-големи бримки и коренчетата влязоха в бримките, после пробвах с домакинска хартия там пък направо залепнаха за хартията и трябваше да я късам и садя заедно със семката за да не счупи връхчето.
Та питанката ми е точно какво ползвате като материал за да не навлизат кортенчетата навътре?
Последно промяна от nadin на Яну 15, '15, 15:55, променено общо 1 път.
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от valichka »

Първо действах, после четох... :hmmm: ама и аз съм един пишман-градинар... :svekurva:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Миша »

nadin написа:Аз имам следния проблем с рътенето. В зависимост от материала като покълнат коренчетата навлизат в материала и после като се опитвам да ги махна за да ги садя връхчето което е навлязло в материала се чупи и всичко заминава. Първо пробвах в памучен парцал, както Миша е писала, но парцалчето беше нещо като трико с по-големи бримки и коренчетата влязоха в бримките, после пробвах с домакинска хартия там пък направо залепнаха за хартията и трябваше да я късам и садя заедно със семката за да не счупи връхчето.
Та питанката ми е точно какво ползвате като материал за а не навлизат кортенчетата навътре?
Изчакала си много с рътенето,можеш да почакаш с по-големи кълнчета,но трябва вече да си усвоила метода-да знаеш точно колко голямо да е кълнчето и най-вече колко мокро да е парцалчето.Аз ползвам предимно хасе ,то е достатъчно плътно,за да не навлиза кълнчето в плата,понякога ползвам и памучни парчета от тениски,стига да са с достатъчно плътна сплитка,важното е платът да не е нито много сух,нито много влажен,когато влажността е подходяща дори и оплетени кълнчетата лесно се разплитат с леко почукване по плата,по същия начин може да стане и засяването,за да не ги чупите като ги хващате с пръсти просто внимателно потупвате по плата и семенцата падат доста равномерно,по-равномерно,отколкото ако ги засявате директно с ръка,всичко е въпрос на практика
Последно промяна от Миша на Яну 15, '15, 16:02, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от kali »

Аз ползвам най-обикновено бяло хасе и ми се получава. Но не съм правила опити да рътя от най-ситните семена. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”