Почвопокривни и свързващи растения

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от nadin »

themask написа:Мили дами, нуждая се от вашата помощ - имам пъклен план на пролет да създам малка кръгла площадка от павета (около 2 метра диаметър) с цел разполагане на малка масичка за кафе. Мястото е под дървета (сенчесто) и е от североизточната страна на къщата. Искам между паветата да е зеленко, но единственото, за което се сещам е мъх. Разгледах много почвопокривни, но повечето са доста "едри" :) Можете ли да препоръчате нещо дребно, държеливо на сянка и относително тъпкаемо?

П.П. За евентуални любители на мъховете, мога да предложа тази страница - човекът е обяснил меко казано подробно как се отглеждат:
http://www.mossandstonegardens.com/blog ... grow-moss/
Cymbalaria pallida - тя е за сянка и е почвопокривно. Ако фугите межу паветата са по-дълбоки няма да има проблем с тъпкането, защото е ниска.
viola riviniana - това е ниска почвопокривна дива теменужка която цъфти в синьо или розово.
mazus reptans е идеален за целта , но на него да му трябва повече слънце, но ако все пак някъде я огрява тази площадка може да пробваш.
Lysimachia nummularia - това е непретенциозно расте и на сянка и на слънце, дори понася косене ако се налага.
Asarum europaeum - това ако имаш повече влага и не се пипа много. Листата са нежни и няма да търпи тъпкане, но може да го пробваш в някой по-закътан ъгъл.
Veronica peduncularis - това е малко по високо но също може да свърши работа.
и една трева която може да издържи на сянка - Festuca scoparia

И още нещо. Това че е на сянка е добре да се знае, но трябва да се знае и дали има влага или не. За мъховете е от значение влагата а не сянката. Те преобладаващо са на сянка, защото там се задържа повече влага, но основното което им трябва в влагата ( почвена и въздушна ). Аз имам камъни туфа, които са хидрофилни и задържат много влага и са покрити с мъх през цялата година и са на директно слънце, така че ако искаш мъх е хубаво да знаеш от какво са ти паветата и каква ще е почвата между тях.
По принцип паветата са май повечето от гранит, който е много неподходящ за мъх и ако сложиш между тях пясък докато ги редиш и си в пловдивко, старо загорско, плевенско или другаде дето температурите лятото са над 30 градуса и въздухът е много сух и сутрин няма роса, не знам как ще отгледаш мъхове лятото, дори и с много поливане.
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от themask »

Nadin,
Благодаря за изчерпателния отговор!
В Банкя се намирам :) Тук сутрин роса има в изобилие лятото и скреж зимата съответно. Алеята за автомобили е цялата в павета и мъхът бавничко я завзема, а там слънце грее доста повече. Почвата е глина, а паветата са гранитни, да.
Ще разгледам предложенията ти, пък да видим. Важното е и да мога да ги открия някъде, де :)
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от nadin »

ами повечето растения могат да се намерят и по нашите разсадници. Виолата е със семена главно. Аз мога да ти събера и просто ги нахвърляш във фугите и каквото никне. Цимбаларията и лизимахията ги има по нашите градини и в Зелена пролет и в поръчките. Верониката е всъщност велигденче и тя може да се намери лесно. мазуса го завъдихме и него има го и в зелена пролет бял и син. Тревата също е най-добре със семена да я пробваш защото преполагам мястото ще е повече.
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от themask »

Ще обикалям като запролети :)
А ако някой има излишни почвопокривни, да се обажда :tzvetentze:

Ако се престраша, ще покажа моето тепърва започващо парче земя.
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от themask »

Поразгледах и май най-много ми допаднаха мазуса и лизимахията. Не знам обаче дали ще виреят в по-малки фуги, каквито са при паветата. Най-много да променим дизайна :)
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Noel »

themask написа:Поразгледах и май най-много ми допаднаха мазуса и лизимахията. Не знам обаче дали ще виреят в по-малки фуги, каквито са при паветата. Най-много да променим дизайна :)
Мислех си,вие като тъпчете там за посядане на какво ще приличат тези нежни листенца :hmmm:
Защо не заложиш на мъх?
Толкова красив в това изумрудено и търпящ газенето...
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Миша »

Да,и аз не виждам какво може да се насади,търпящо газене,единствено се сещам за сагината,нея я дават за зелени площи ,но пак за не особено големи натоварвания ,иначе перфектно се сее във всякакви пукнатини,влага ще има сред камъните ,щом е и сенчесто
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от themask »

Noel написа:
themask написа:Поразгледах и май най-много ми допаднаха мазуса и лизимахията. Не знам обаче дали ще виреят в по-малки фуги, каквито са при паветата. Най-много да променим дизайна :)
Мислех си,вие като тъпчете там за посядане на какво ще приличат тези нежни листенца :hmmm:
Защо не заложиш на мъх?
Толкова красив в това изумрудено и търпящ газенето...
Явно ограниченията ще доведат до повече креативност :D Мога наистина да заложа на мъх основно, а тук там (по периферията или вместо някое паве) да боцна един от вариантите, които обсъдихме - за цвят. Нямам търпение вече 8-) Но първо ще трябва да се свърши хамалската работа по павирането...

Весело посрещане на новата година!
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от Asarina »

Момичета помощ!!!
Нали съм :ovtza: и се сещам в последния момент.
Това са снимки пред къщата на дъщерята.

Да ви попитам кое е растението в сандъчетата.
Изображение

Изображение
Поизчистих гo, много e зле.



До него съм сложила тполиантес тубероза. Какво мога да посадя за пълнеж между тях? Нещо дето издържа на суша, цъфти непрекъснато, розАво :dovolen:

Ne me pitajte kak propisax na kirilica :shock:
:liubov:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Почвопокривни и свързващи растения

Мнение от sofy »

Мога да помогна само с името-мисля,че е еониум-Aeonium arboreum .По-нататък да помага чичко Гугъл.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”