Вредители по цветята

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от Di_Va »

Руми, това не е ли златка? И при нас тази година имаше МНОГО, ММ ги събираше от аронията в една кофа с вода, ама не ги броеше, после пръска с нещо, аз все още ги намирам по розите основно и с неподозирана и за мен жестокост ги режа с лозарската ножица или ги размазвам зверски по земята. Не знам с какво трябва да се пръска, но тази година от някои гадове има огромни пълчища, вкл. от златките. Май не бях много полезна :hmmmmmm: .
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Вредители по цветята

Мнение от rumivarna »

Di_Va написа:Руми, това не е ли златка? И при нас тази година имаше МНОГО, ММ ги събираше от аронията в една кофа с вода, ама не ги броеше, после пръска с нещо, аз все още ги намирам по розите основно и с неподозирана и за мен жестокост ги режа с лозарската ножица или ги размазвам зверски по земята. Не знам с какво трябва да се пръска, но тази година от някои гадове има огромни пълчища, вкл. от златките. Май не бях много полезна :hmmmmmm: .
Точно златка е! Режа, мачкам, обезглавявам без да ми мигне окото (тука да не четат защитниците на насекомите :evil: )От ларвите и не мога да изчистя торта и компоста. Показвала съм снимките им някъде тука. Сега пък възрастните форми са неизчерпаеми като количество. Мразя ги наравно със сляпото куче! :svekurva:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от краси кубарелова »

Аз пък им се радвах, толкова са красиви тези златки, като скъпоценни камъни са! При мен ядат само гъозум, може би ако им насадите гьозум ще се прехвърлят на него?
Светът е пълен с непознати хора...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от Di_Va »

Краси, моите златки не обичат гьозум, а рози и цвят на арония, на Румито пък, май обичат и череши, явно имат различен вкус :D .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от nadin »

Di_Va написа:Не само по цветята ами навсякъде и основно по двете круши в двора, в огромно количество и в компанията на също толкова много оси, е ей това бръмбарче ли е, друг някакъв вид ли е, но много иискам да го идентифицирам, за да знам с какво да го унищожа. ММ уж пръска с нещо, но явно не ефективно, последното пръскане беше с НурелеД, но и то не ги унищожи (май заваля дъжд малко след като пръска :hmmm: ). Изображение
Моля, който знае кой е този вредител, да помогне!
Това на смимката ми прилича на Rhagonycha fulva. И ако наистина е този бръмбар по-добре го остави. Той се храни с дребни насекоми (акари въшки) , цветен прашец и нектар. Няма как да ти навреди на цветята, напротив даже е полезен. Не всичко което е бръмбар е вредно. Хубаво е да се провери преди да се пръска.

Ето тука една статия да се види кои са полезни и кои вредни насекоми
http://www.geocities.ws/dimitrov_dai/diss.pdf
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Вредители по цветята

Мнение от rumivarna »

краси кубарелова написа:Аз пък им се радвах, толкова са красиви тези златки, като скъпоценни камъни са! При мен ядат само гъозум, може би ако им насадите гьозум ще се прехвърлят на него?
Гьозъм имаме в изобилие, но по него са едни други"скъпоценни камъни" малки и синьо-зелени :x Красе, ела да си събереш скъпоценни камъни колкото ти душа сака и без пари :hihihi: :ieeee:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от Di_Va »

Благодаря ти, Надин! Добре че си видяла и писала, същото е бръмбарчето, а аз и не предполагах, че е полезно, обаче количеството му е потресаващо, а също и количеството на осите, сега ще опитам да направя примамки от бутилки за осите, за да не пръскаме и да уморим полезното бръмбарче-войник. Благодаря ти и за препратката, малко повече научна ми идва :lol: , иначе пробвах да почета.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от ivanina »

А ,може ли някой да ми каже , тука тоя Зеленкавия - каква е мисията му в момента :shock:
...решил е да си поседи на сянчица по обедно време или планува най-нахално
да ми нагризе розичката - щото аз никак не ги обичам тия работи ,
да ми ги накацват разни твари - единствено пчеличките са Добре дошли ! :nod:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Юни 4, '13, 09:11
Местоположение: Пловдив, Раковски, Труд

Re: Вредители по цветята

Мнение от jtopalova »

Явно му е много удобно на скокльо на розата ти. Пък може да харесва и той розите, знае ли се
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от mimivd »

Изображение
Изображение
Моля за вашата помощ!Имам проблем с камелията.Извинявам се,че снимките са обърнати!Камелията се намира на работното ми място.Получих я като подарък преди месец.В къщи нямам хладно помещение,затова я оставих там.Растението беше с доста пъпки и много светли листа,затова на два пъти през десет дни я наторих със зелен камък-но стана по-зле.Листата започнаха да се завиват навътре и се появиха кафяви петна.В помещението работи непрекъснато климатик,настроен на 18 градуса,но тя е поставена на пода,под лампа е.Незнам какво не и угодих.Днес и сипах и малко чай.Има ли шанс да я спася?
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”