Чесън

Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Чесън

Мнение от scleri »

Имаме тука в този раздел теми за китки луковични всякакви. Има и много хубава темичка за дивия чесън, а за нормалния, класически чесън няма нищо. Това е пропуск преголям за пишман земеделци като мен.
Получих като подарък една главичка чесън. Профански го определих като слонски чесън. Това не е ГМО а стар сорт. Поне това научих от Гугъл. Тъй като е само една главичка, а ми е много ценен дали да не рискувам да го сея в двора на вилата, а да го бодна в едно сандъче за цветя на терасата. Давайте акъл. Става ли чесън в саксия, или си иска свободата на дворния простор.
И понеже както казах е нещо ново и интересно за мен, не мога да не се изфукам и да не ви го покажа. А пък вие ще ми кажете дали наистина е слонски чесън, или просто е по-едра глава от класическия наш " миризливец".


Изображение


Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Чесън

Мнение от Албена »

Чесън си вирее без проблем в сандъче, но само ,ако го използваш зелен :nod: Ако искаш да ти образува глави, най -добре в градината.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чесън

Мнение от ivanina »

...хубав подърък са ти подарили - парфюм който държи по-вече от 24 часа...
и няма какво да му се чудиш :hmmm: ...без значение е слонски ли е или свински ? - все е чесън!Не мога да преценя като го гледам по-различен ли е от нашия , но със сигурност ще е китайски , с който са заринати веригата ни от магазини :hmmmmmm:
...раздели поединично склидките и засади в един ред (браздичка) с дълбочина около 12см в земята на разстояние между склидките 15- 20 см. и си готов ! Напролет свеж , зелен чесън за салатката! :daaa: Моята препоръка е за в градината !
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Чесън

Мнение от Мария Николова »

Нооооо!!! Не забравяй, преди всичко, да го разделиш на отделните скилидки и да оставиш разстояние една от друга колкото да порасне толкова голяма глава чесън. Дълбочина 4-5 см. за лека почва и по-малко за тежка почва. За да можеш и догодина да си отгледаш същия "слонски" :sgiggle: чесън, поне една такава глава трябва да оставиш през лятото стеблото да изсъхне и чак тогава да я вадиш. Или да ги вадиш. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Чесън

Мнение от nadin »

У наше село чесънът е много на почит. Едно време са били известни в цяла Бъгария с техния чесън, сега вече всеки си го гледа само за собствени нужди и не продават. Та има сортове които се садят есен и такива които се садят на пролет. И двата варианта се гледат за глави а не за зелено. Задължително разделяш цялата глава на оделни скилидки и както ти е казала Мария садиш в рохкава почва не много дълбоко. В саксия голяма глава няма да получиш, трябва ти градина. Задължително вадиш луковицата чак когато стеблото изсъхне. Не поливаш много иначе се разваля главата.
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

http://youtu.be/lT7Dpk0JkVk
Аз съм още на експериментално ниво повече с чесънта.
Считам, че за Склери е важно да запази главата лук.
Което значи садене на няколко места в градина.А и в контейнер става.
Аз мразя да беля скилидките, но обичам да ги ям.
В магазина пуснаха обелени, охладени скилидки, които са прорастнали даже.
Та от тях садих. Много е важна ориентацията.
:mrgreen:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Чесън

Мнение от scleri »

Преди малко сях чесъна. На педя разстояние скилидка от скилидка и на четири пръста дълбочина. Догодина ще докладвам какви са резултатите.
Иначе чесъна е българче от Лудогорието. За това толкова е пораснало. Шампион като Лудогорец. Дали е слонски, или обикновен също има значение. Ако се окаже че е слонски влиза в сила правилото - " Совите не са това което са. ". Който се е родил на време и е гледал сериала " Туин Пийкс " ще разбере за какво става дума. В действителност слонския чесън не е чесън, а е по-близък роднина до праза. Има по-мек вкус и не толкова интензивен аромат.Най-важното е че няма оня остатъчен мирис заради който повечето хора избягват да ядат чесън сутрин на закуска. Не посмях да проведа вкусов експеримент още сега защото тази огромна глава съдържаше само шест скилидки и аз предпочетох да ги засадя всичките.
troll

Re: Чесън

Мнение от troll »

А ти пръстите накъде ги мериш?
На дебелина или на дължина?
И как посади скилитката?
Да не стане после .... всичко очаквахме от Склери, само не чесън в Белив дом.
:mrgreen:
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Чесън

Мнение от neli maneva »

Три дни вече
мен ме мъчи
тоз въпрос лиричен ....
Този чесън белоглав
да не е с бодли накичен??? :D :D :D
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Чесън

Мнение от Мария Николова »

Боже, боже! Наредили сте цяла "Ода за чесъна"!!! :daaa: :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”