Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
таня28
Виенско кафе
Мнения: 359
Регистриран на: Мар 6, '13, 16:58
Местоположение: Велико Търново

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от таня28 »

Момичета в Лидъл има много изгодно луковици на страхотни лалета /2,45 лв. по 10 или 12 бр. кичести, от един стрък 4 цвята и други/, нарциси, зюмбюли, анемонета, ириси и други.
denitsavm

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitsavm »

Казвам моята схема, въпреки че не е най-удачната

Есенно време, като поорязвам, окопавам и евентуално позагърлям розите, повръзвам хортензиите, режа листата на ирисите, хемерокалисите, хостите и др. многогодишни, чиято надземна част изчезва, тогава между тях, включително и близичко до корените на розите слагам петна лалета и други луковични, а директно над тях и наоколо пресаждам туфи незабравки /каквито имам вече в изобилие из двора/. Основния минус на схемата ми е края на май и началото на юни месец, когато става джунгла в двора докато не дойде средата на юни и не почна да вадя лалетата

Това всичкото при уговорката, че окопавам задължително веднъж наесен и пропускам ранното пролетно окопаване, то се прехвърля за началото на лятото

Освен това, основната маса напролет са незабравките и тук-таме арабис, а лалетата са на групи, но не са чак толкова много. Установявам, че постоянен цъфтеж баш на едно и също място няма как да стане точно, по-скоро имам цъфтящи петна на разни места, като прецъфтят други места зацъфтяват или стават атрактивни по свой си начин. Тези луковични, които не се вадят всяка година са много подходящи например да се сложат близо до клематиси, иглолистни и т.н.,

Сори за прането, но не намирам снимки от тази година на едни и същи места в различни цветни сезони, та тези са на едно и също място, малко от различе ъгъл, едната от края на април, другата от края на юни
Изображение

Изображение

И една схема за садене по сезонен цъфтеж, така че да има приличен цъфтеж всеки сезон - Блу я качваше преди доста време, но явно е прашасала в старите теми Изображение
wenche

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от wenche »

Девойки мили, започнахте ли вече засаждането на лукчетата или е още рано ?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Около Димитровден. :dovolen: Температурите да станат трайно около 9 градуса.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitsavm »

Всичко, освен лалетата може да садиш вече, но за тях е рано, както ти е писала Мария :nod:
wenche

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от wenche »

Цял месец още, ами то дотогава няма да остане празно място :snif:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

denitsavm написа:Всичко, освен лалетата може да садиш вече, но за тях е рано, както ти е писала Мария :nod:
Права си, обърках Венчето. :oops: Имах предвид само лалетата. :ufff: Другите може сега да се разсаждат, да се купуват и садят, да! :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Лютиче
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 20, '14, 17:45
Местоположение: София

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Лютиче »

От около пет години имам Tulipa Angelique, Mount Tacoma, Royal Acres. Садя ги в големи и дълбоки саксии с букова листовка, че била най-добрата, пясък, вар - за да не е твърде кисела почвата и да гони дребните гадини в градината. В досега с тях по-леката почва, в дълбочина, по-хранителната. Садя ги на слънчево. Вадя ги. Наистина не потъват, както пише в таблицата на Джъст, но не са "устойчиви" сортове, защото издребняват до безсмисленост на отглеждането им. Както споделя Елиза кичестите сортове са кекави. Първите години храних надеждата, че ще подбирам по-едрите, ще си ги изхранвам и ще цъфтят ту едни, ту други; вече не храня... Но малкото, които благоволяват да цъфтят са се опрашили и не са Ангели, а Парцали и то дребни и уродливи :cry: .
Обнадеждих се от първите страници в темата, за добрите сортове, но ми се вижда кратичък списък. Търся бели и светло розови сортове. Аз много харесах TULIPA-HAKUUN, но това лале не е пробвано от вас; и Tulip Calgary на Глчем.
Някой гледал ли е Tulip Calgary три-четири години, или друг устойчив бял сорт?
Кои са лалетата гиганти, дето са оцелели на Елиза и има ли бели и светли от серията им?
Много разчитам на помощ, мечтая да садя радващи, а не натъжаващи лалета :eeeh: .
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1413 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Лютиче, за какво опрашване говориш, нали не сееш семена на лалета. На следващата година луковицата се е разпаднала на 1-2 едри луковици и 3-4 дребни, които ще цъфтят след 1 година, но повтарят белезите на първичната луковица. Да, разпадане на сложните сортове сигурно ще настъпи, но кога точно, няма да е след 4-5 години. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Лютиче написа:От около пет години имам Tulipa Angelique, Mount Tacoma, Royal Acres. Садя ги в големи и дълбоки саксии с букова листовка, че била най-добрата, пясък, вар - за да не е твърде кисела почвата и да гони дребните гадини в градината. В досега с тях по-леката почва, в дълбочина, по-хранителната. Садя ги на слънчево. Вадя ги. Наистина не потъват, както пише в таблицата на Джъст, но не са "устойчиви" сортове, защото издребняват до безсмисленост на отглеждането им. Както споделя Елиза кичестите сортове са кекави. Първите години храних надеждата, че ще подбирам по-едрите, ще си ги изхранвам и ще цъфтят ту едни, ту други; вече не храня... Но малкото, които благоволяват да цъфтят са се опрашили и не са Ангели, а Парцали и то дребни и уродливи :cry: .
Обнадеждих се от първите страници в темата, за добрите сортове, но ми се вижда кратичък списък. Търся бели и светло розови сортове. Аз много харесах TULIPA-HAKUUN, но това лале не е пробвано от вас; и Tulip Calgary на Глчем.
Някой гледал ли е Tulip Calgary три-четири години, или друг устойчив бял сорт?
Кои са лалетата гиганти, дето са оцелели на Елиза и има ли бели и светли от серията им?
Много разчитам на помощ, мечтая да садя радващи, а не натъжаващи лалета :eeeh: .
Просто трябва да приемеш, Лютиче, че не са вечни, като розата например. :mrgreen: Постоянно през годините купувам луковици и обновявам лалетата. Издребняват обикновено от заболяване, когато останат на ръба на оцеляването. Тази година са в отделни щайгички само купените миналата есен. А всички останали са микс и не зная точно дадена луковица кога съм купила първичната й луковица. Което е без значение. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”