Сортове рози за арки и перголи

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от libra »

Диманче,сама за себе си Westerland е малко странна роза-расте много буйно,пуска едни дълги клонаци ,също като айсберга.Аз съм я имала тази роза ,нищо не знаех за нея и се чудех какво й става ,че расте като щура.Аз такова нещо не бях виждала.
За това за нея имаш два варианта-пускаш я да расте на воля/май че такъв е смисъла за такива рози/или я режеш като флорибунда.При втория вариант пак ще пуска тези клонаци и ще бъде разпиляна.Лично на мен ми е интересно да видя първия вариант,заради потенциала на сорта.Тогава ,обаче ще заеме много място,оградата не е достатъчна за предполагаемите размери.Другият начин е да хоризонтираш няколко клона по оградата.Но това ограничава желанието ти да имаш и други високи рози,защото тях няма да има накъде да ги насочиш.
Предполагаемият Айсберг го изчакай сега да видиш дали ще повтори цъфтежа.Но и да стане това ,тя е същата като Уестърплейт.
За това трябва да решиш по принцип там каква визия търсиш и тогава да избираме сортове.Рози като първите две ще отидат в съседите.
Какво е изложението ,ще гледат ли цветовете към твоя двор или ще красят съседа.Имаме и такъв случай-розите на съседа до телена ограда се обръщаха към нашия двор ,а той им гледаше дръжките и от яд един един го оряза до долу.
Жълтата роза можеш да я разкараш,без да се надяваш,че ще стане нещо съвсем друго.Римоза е страхотен катерач.
Но първо колко високи рози искаш.Оградата колко в висока?
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от pipike »

pepina написа:И тук да се сложа като на всяка манджа :dovolen:
Имам две питанки:
1. Симпатията ароматна ли е? Имам една Симпатия, която на втората година взе да дърпа, роди 3 цвята - много красиви и миризливи. Не знам защо съм си внушила, че няма аромат - нали е Кордеска, те традиционно не са от най-миризливите.
2. Имам и една Jasmina. Е, това е самата нежност, романтика и прочие, не ми ухае, както очаквах, но има един лек и студен свеж аромат на ябълка, доста приятен всъщност. На вид - в масовия цъфтеж (който беше към 30 дни) не се виждаха листа, не много едри са цветовете, обаче неизброими, порцеланови, издръжливи на дъжда, самата роза е тотален непукист към черни петна, въшки и всякаква гад. Изрязах я, сега пак се е накичила с пъпки - по-малко са, ама има пак доста. Клоните - мекички, увиват се, както ги искаш. Въобще - само суперлативи. Има една подробност - цветът клюма, трябва да го гледаш отдолу. Ами хубаво - и арка имам свободна от едната страна - наесен да я местя (и без това мъж ми възстана, че съм я изтъпанила на входа на бараката му - за красота, а той само се боде). И тук е чуденката - дали ще израсте на 3-4 метра, та да покрие арката? В роузбука я дават 3 м, в Хелпми - 2. Явно не е от най-мощните катерачи, но нали у нас всичко расте малко повече? Как мислите, да рискувам ли? Ето една снимка, не знам защо се мотах толкова време, та не я снимах в целия й блясък, само една китка тук, и то прецъфтяваща
Изображение .
Наистина розата е прекрасна но при мен много бавно расте.
Моля те кажи на целодневен пек ли е при теб
Моля те обясни ми как и какво да режа сега от нея :tzvetentze:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Димана »

libra написа:Диманче,сама за себе си Westerland е малко странна роза-расте много буйно,пуска едни дълги клонаци ,също като айсберга.Аз съм я имала тази роза ,нищо не знаех за нея и се чудех какво й става ,че расте като щура.Аз такова нещо не бях виждала.
За това за нея имаш два варианта-пускаш я да расте на воля/май че такъв е смисъла за такива рози/или я режеш като флорибунда.При втория вариант пак ще пуска тези клонаци и ще бъде разпиляна.Лично на мен ми е интересно да видя първия вариант,заради потенциала на сорта.Тогава ,обаче ще заеме много място,оградата не е достатъчна за предполагаемите размери.Другият начин е да хоризонтираш няколко клона по оградата.Но това ограничава желанието ти да имаш и други високи рози,защото тях няма да има накъде да ги насочиш.
Предполагаемият Айсберг го изчакай сега да видиш дали ще повтори цъфтежа.Но и да стане това ,тя е същата като Уестърплейт.
За това трябва да решиш по принцип там каква визия търсиш и тогава да избираме сортове.Рози като първите две ще отидат в съседите.
Какво е изложението ,ще гледат ли цветовете към твоя двор или ще красят съседа.Имаме и такъв случай-розите на съседа до телена ограда се обръщаха към нашия двор ,а той им гледаше дръжките и от яд един един го оряза до долу.
Жълтата роза можеш да я разкараш,без да се надяваш,че ще стане нещо съвсем друго.Римоза е страхотен катерач.
Но първо колко високи рози искаш.Оградата колко в висока?
Либре, виж тук за какво става дума. :tzeluvka:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 30#p423246" onclick="window.open(this.href);return false;
Ще разбереш какъв ми е замисъла. :idea1:
На жълтавата направо и е прочетена присъдата. :evil: Бялата ще я преслушам как ѝ вървят нещата и нея може да преместя.
Westerland-а опитах да хоризонтирам, но май бях позакъсняла. Новите шишове бяха твърдички и не посмях да рискувам. Имам три реда тел за хоризантиране, ще опитам пак напролет, рано този път.
Мисля да махна жълтавата от ляво и да хоризонтирам нататък Westerland. Ако просъществува Айсберга, ще го хоризонтирам надясно. И ще остане място за друга катерачка, на мястото на хибискуса. Искам да е висока колкото Westerland-а, да е яркочервена и ароматна...Sympathie? Обаче се сещам, че имам Амадеус, който е неистово червен. :hmmm:
Гледам и от Розариум са много доволни, дори и на непълно слънце се държи прилично, тя пък е розова...И какво от това???
Розариум или Римоза??? Или и двете???:tzvetoman: Ха де, помагайте. Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10042
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 640 пъти
Получил благодарност: 1132 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от greeneyed »

Диманка, Симпатията се подвежда по-лесно по оградата от Уестърленда, имам ги и двете. За Симпатия съм казвала вече- това е роза, която трябва да я има всяка градина .

Изображение

Изображение

Римоза нямам, харесвам я , но няма къде да я курдисам.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от libra »

Аз мисля,че жълт катерач е задължително!Също и формата на цвета е същият тип като другите две заподозряни.Трайна на дъжд.
От Розариума не трябва да се лишаваш,също.Но си го купи от някое проверено място,за да не е пълзящ като моя.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Димана »

Решено-ще взема и трите. Благодаря! Доверявам ви се напълно, знам че сте капацитети по розЕните въпроси. :tzeluvka: :tzeluvka:
Грийни, направо ме влюби в Симпатията...А Либра- в Римозата. Танетка пък в Розариума. :liubov:
Ще им намеря място..."Миленкини работи"-както обича да казва ММ. :D
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от presto »

Димана написа:Искам да е висока колкото Westerland-а, да е яркочервена и ароматна...Sympathie? Обаче се сещам, че имам Амадеус, който е неистово червен. :hmmm:
Погледни непременно и катерачката - Флорентина, много е красива, със сплескани цветове, като на остин розите, сега ми цъфна и малкото червено пиано от пролетта, и цветовете му копират тези на флорентина, но в умален размер.
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от pepina »

Римозка и аз да похваля - показвах ви първата вълна, сега почва втора, съвсем малко по-слаба се очертава. Цветовете обаче изглеждат по-ярки. Къдравички са. Все така е здрава и безгрижна - обожавам я. Но иска доста място.
Розариумът не се нуждае от реклама - пауза към десетина дни, пак има няколкостотин пъпки пред отваряне.
За Симпатията още съм незапозната, ако въобще я имам - хей, уханна ли е тя или не в крайна сметка?
Така че, Диманка, не пропускай тези хубавици!

Пипике - точно аз не съм никакъв капацитет по катерачките, всичките са ми най-много за втори сезон и не са рязани, само прецъфтялото. Сега ще ги режа за първи път и трябва да се образовам. Жасмина ми се случи хубав корен (мисля, от Поляка беше), та порасна доста добре. На целодневен пек. Първото лято - към метъра, сега гони двата метра с 4-5 стъбла, но е намотана, така че е с по-нисък ръст. Втората вълна е по-слаба примерно наполовина (като се има предвид, че първата бяха хиляди пъпки), но цветовете са така красиво контрастни спрямо листата, така светят нежно отдалече, че това компенсира. Освен това пъпкопробивачът изяде една част, преди да го бастисам.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от ann »

Момичета, много моля за мнение за:

Mme Alfred Carriere
Tess of the d'Urbervilles
Florentina

Коя е най-подходяща за пергола?
Удачно ли би било съчетанието на първата с някоя от червените върху една пергола?
Някоя от тях подходяща ли е за катерене по ограда (най-вече Тес ме интересува в тази светлина) ?
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от milena02 »

Тес нямам. Останалите две имам. Флорентината не е за пергола, защото е прекалено ниска, не дава изгледи да мине два метра и малко. За арка обаче е отлична с меките си гъвкави стебла; което пък я прави неподходяща за ограда. "Мадамата" бих сложила на пергола без колебания, обаче белите рози по принцип грозно прецъфтяват, това им е кусурът. Ако ти е близо до погледа ще те дразни. При мен е точно до ограда.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”