Сортове рози за арки и перголи

Публикувай отговор
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от краси кубарелова »

Естествено, че приемам. Ние пишманградинарките на един език говорим :angelche: Но ако някой има време да покаже снимков материал как се укрепва роза, че моите нещо не ги скопосвам, а всъщност може да са малки... но пък се разпиляват по земята и дъждът ги попилява
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от greeneyed »

Не съм сигурна какво точно питаш,Краси. Ето Симпатия по ограда, вижда се къде е хваната.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от краси кубарелова »

Розариума го засадих до врата (около която смятам да го увия) и ограда, по която да го подведа. Засадих го нарочно не съвсем близо до вратата и оградата, за да може да има място да се развива. От една страна, храстчето не е голямо, но е разперено , с много клони, които метат земята.Като опитам да го вържа към оградата, ми идват къси клоните, може би първо трябва да му сложа една кръгла подпора от арматурна мрежа и когато порасне, тогава да го вързвам. Изображение
Светът е пълен с непознати хора...
РОУЗ

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от РОУЗ »

На бъдещите катерачи им правя пирамида от бамбукови пръчки, по три на роза, на други им забивам дървено колче зад тях и с канап връзвам цялото храстче, колкото да изкарат сезона.
Розите на по 3-4 години и те ли полягат, не се ли държат прилично вече като по-големи?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от greeneyed »

Той е бебе още, нека порасте, да има какво да закрепваш. Сега ще режеш само прецъфтялите цветове.

https://www.google.bg/search?q=rose+ros ... 55&bih=852
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от краси кубарелова »

Изрязах прецъфтелите цветове. На снимката половината цветове са вече изрязани. Яд ме е, че не можах да им се порадвам :cry: . Комбинацията от дъжд и вятър помете огромното количество цвят буквално за два дни.
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Вискяр »

краси кубарелова написа:Изрязах прецъфтелите цветове.
Прецъфелите цветове не се режат. А се пречупват и откъсват на мястото, където завършва носещото клонче и започва дръжката на самия цвят - там има нещо като възелче.
Става относително лесно.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от calico »

Вискяр написа:
краси кубарелова написа:Изрязах прецъфтелите цветове.
Прецъфелите цветове не се режат. А се пречупват и откъсват на мястото, където завършва носещото клонче и започва дръжката на самия цвят - там има нещо като възелче.
Става относително лесно.
Лесно?!?!
направо ме разсмя :mrgreen:

опитай да пречупваш милионите цветчета на роза висока и широка по три метра, да видя как ще ги стигнеш.
и ако имаш 30-40 такива рози, сезона ще мине докато се справиш с тях
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от pepina »

И тук да се сложа като на всяка манджа :dovolen:
Имам две питанки:
1. Симпатията ароматна ли е? Имам една Симпатия, която на втората година взе да дърпа, роди 3 цвята - много красиви и миризливи. Не знам защо съм си внушила, че няма аромат - нали е Кордеска, те традиционно не са от най-миризливите.
2. Имам и една Jasmina. Е, това е самата нежност, романтика и прочие, не ми ухае, както очаквах, но има един лек и студен свеж аромат на ябълка, доста приятен всъщност. На вид - в масовия цъфтеж (който беше към 30 дни) не се виждаха листа, не много едри са цветовете, обаче неизброими, порцеланови, издръжливи на дъжда, самата роза е тотален непукист към черни петна, въшки и всякаква гад. Изрязах я, сега пак се е накичила с пъпки - по-малко са, ама има пак доста. Клоните - мекички, увиват се, както ги искаш. Въобще - само суперлативи. Има една подробност - цветът клюма, трябва да го гледаш отдолу. Ами хубаво - и арка имам свободна от едната страна - наесен да я местя (и без това мъж ми възстана, че съм я изтъпанила на входа на бараката му - за красота, а той само се боде). И тук е чуденката - дали ще израсте на 3-4 метра, та да покрие арката? В роузбука я дават 3 м, в Хелпми - 2. Явно не е от най-мощните катерачи, но нали у нас всичко расте малко повече? Как мислите, да рискувам ли? Ето една снимка, не знам защо се мотах толкова време, та не я снимах в целия й блясък, само една китка тук, и то прецъфтяваща
Изображение .
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Димана »

Момичета и момчета, ударете ми едно рамо в избора на роза.
Изображение
Ей това е мястото. Вижда се Westerland, която бях купила за друга, но тази се оказа съкровище.
От двете и страни са пак купувани от бг производител, в ляво е една жълтава, немиризлива, с нетрайни цветове и на всичкото отгоре еднократна. :ufff:
От дясно е купена за Айсберг, ама май не е. :ufff: Цъфна веднъж, поудавиха се цветовете от дъжда, сега изкарва нови шишове, но няма и помен от пъпки. А Айсберга, мисля че е многократно цъфтящ. Белите цветове са на далия помпон, не са на розата.
Всичките са тригодишни. Двете, освен Westerland-a, цъфтяха т.г. за първи път. Да ги преместя ли двете, или да им дам още един шанс?
И още да питам. Каква роза ще ми препоръчате за ето това място.

Изображение
То идва малко сенчесто. В момента има един лилав хибискус, който ще бъде преместен.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”