Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Компост

Мнение от Краси Лазаров »

Изображение Ето ги моите компостери от палета,единия вече е пълен и полят с Байкал.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

Възможно ли е в компостера да има мишки, вчера нещо като козинка ми се видя да се подава през процепите на едната вратичка? Ако сме завъдили гадини там, ще изхвърля и двата компостера!
РОУЗ

Re: Компост

Мнение от РОУЗ »

Напълно е възможно, през зимата търсят да се скрият някъде на топло.
Като се стопли времето сами ще се махнат.
Виж откъде влизат, гледах, че продават компостери с нещо като мрежа против мишки и плъхове.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

Те могат да си влезнат както си искат, компостерът няма дъно, а мишките всяка зима разорават двора... Не бях чувала за такива компостери с мрежа против мишоци.
РОУЗ

Re: Компост

Мнение от РОУЗ »

И аз съм виждала една зима в компостера миша опашка, но мислех, че влизат през капака отгоре, често го оставях отворен.

Ето тук, първият, с някаква решетка на дъното против мишки:

http://denex-bg.com/index.php?p=compost" onclick="window.open(this.href);return false;

Не знам не може ли някаква ситна мрежа да се измайстори и закрепи за такъв ефект. :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от nadin »

всичките тези компостери са ми много малки на мен. Аз на година събирам материал средно за около 4,5 такива. В момента всичко си гние щастливо на купчини в един далечен ъгъл, който не се вижда от къщата, близо до зеленчуковата градина. Вече обема е спаднал до 1/3 от първоначалния. На пролет обръщам купчините пресявам това което е готово а другото става основа за следващата купчина компост. Препоръчвам го този метод на всички които имат скрити сенчести ъгли, с които не им се занимава :D
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от nora »

Аз на едно косене събирам около 1кубик трева.Както и да я трупам все се вмирисва и вкиселява.Някой може ли да ми каже как да направя компост от нея.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Компост

Мнение от didak »

Компостирането всъщност представлява отглеждане на микроорганизми. За целта трябва да им се създадат необхидимите условия за развитие. В темата някъде трябва да има подробно описание на това какво трябва и какво не трябва да има в компоста и при какви съотношения, но в твоя случай накратко казано ти трябва кафява маса (въглерод) в добавка към зелената (азот).
Най-лесният начин е сега, когато се подрязват лозя, овошки, храсти, да надробиш с всичко и да го складираш. По-късно, като започне косенето на тревата добавяш и нея, разбъркваш, поливаш, покриваш, и пак, и пак :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от nadin »

Точно и ако имаш някъв източник на микроорганизми добавяш го и него в купчината. Виждала съм да продават по суперите на прах или пък си вземи БайкалМ. Важно е да е влажно сравнително топло, но в никакъв случай не на слънце. Може да добавиш и малко калифорнийски червеи. Те докато имат достатъчно целулоза за ядене не бягат :dovolen: .
РОУЗ

Re: Компост

Мнение от РОУЗ »

В моя активатор има и яйца от ЧКЧ.
Дали загиват през зимата от студ в компостера, тогава реакцията е слаба и температурата, дори и във вътрешността, предполагам е доста ниска? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”