Текомария (Tecomaria)

Публикувай отговор
flowers.content
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Апр 5, '10, 20:20

Текомария, Tecomaria, Орлови нокти

Мнение от flowers.content »

Изображение

Текомария или Cape honeysuckle (орлови нокти) е пълзящa лиана или увивен храст, с вечно зелени, насрещно разположени и перести листа с големина около 15 см.,назъбени и с дължина около 5 см. През есента и зимата растението цъфти с ярко червено-оранжеви до алени цилиндрични цветове, с големина до 5 см. Ако е подрязана във формата на храст, текомарията може да достигне 3 или повече метра на височина и до 1.5 м на широчина. Ако се остави да се развива като катерещо растение, може да покрие на височина стени от седем и повече метра. Както почти всички култивирани растения и тук има доста хибриди. Един от тях е 'Apricot' - по-малък и по-компактен, с оранжеви цветове. Друг култивиран вид, който се търси много е 'Aurea', цъфти с жълти цветове.
За родно място на Текомарията се смята района на Нос Добра Надежда в Южна Африка, където има повече ендемични растителни видове (местни видове, които не се намират другаде) от което и да е място на света. От там то се е разпространило и култивирало в райони като Хавай и Централна Флорида.
Светлина: Най-добре се развива когато е напълно изложено на слънце, но понася и шарена сянка.
Влажност: Нуждае се от дренаж (оттичане). Желателно е да се полива с мека вода. Текомарията издържа и на суша, когато е в покой.
Студоустойчивост: издържа до -5ºC.
Размножаване: Чрез резници, по всяко време на годината, както и от семена. Друга успешна техника за размножаване е с привеждане на клонки (лиани).
Може да се отглежда като увивно растение (нуждае се от връзване), жив плет, храст или да се ползва като покритие по стръмни склонове или скални насипи. Изключително привлекателни са, когато се използват като каскадни растения по стени или в саксии. Може да се използва и за градинска арка.
Привлича колибри и авлиги, цъфти предимно през лятото. Нараства много бързо. Има няколко подобни американски храста от сорта Tecoma, които имат подобни цветове и се използват по подобен начин.
Isn't it ... voodoo?
Аватар
teta
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Мар 28, '10, 18:44
Местоположение: Пловдив

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от teta »

Майкъл написа:
teta написа:Благодаря за бързия отговор :tzvetentze: ,но клончетата са сухи .Единствената ми надежда е ако покара отдолу,ако изобщо това е възможно.
режи постепенно докато стигнеш до почвата..
ако до там е суха няма да поникне ако е в саксия
на воля има шансове да избие от корени
зависи каква е твоята
а се чудя защо купуваш текома
след като я има навсякъде по оградите
и резваш 50см. пръчка
полагаш я на дълбочина една педя , но хоризонтално
и само една пъпка навън....и това е :daaa:
Ами аз съм начинаеща цветарка и изобщо не знам кое как се хваща :oops: .От скоро намерих форума и започнах да научавам някой неща.Иначе текомата ми е на воля дано избие от някъде :stiskam: Campsis radicans Flamenco-така пише на етикета.
dal

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от dal »

teta написа:
Майкъл написа:
teta написа:Благодаря за бързия отговор :tzvetentze: ,но клончетата са сухи .Единствената ми надежда е ако покара отдолу,ако изобщо това е възможно.
режи постепенно докато стигнеш до почвата..
ако до там е суха няма да поникне ако е в саксия
на воля има шансове да избие от корени
зависи каква е твоята
а се чудя защо купуваш текома
след като я има навсякъде по оградите
и резваш 50см. пръчка
полагаш я на дълбочина една педя , но хоризонтално
и само една пъпка навън....и това е :daaa:
Ами аз съм начинаеща цветарка и изобщо не знам кое как се хваща :oops: .От скоро намерих форума и започнах да научавам някой неща.Иначе текомата ми е на воля дано избие от някъде :stiskam: Campsis radicans Flamenco-така пише на етикета.
Изображение

режи както са ти казали..ще избие :stiskam:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от scleri »

Майкъл написа: а се чудя защо купуваш текома
след като я има навсякъде по оградите
и резваш 50см. пръчка
полагаш я на дълбочина една педя , но хоризонтално
и само една пъпка навън....и това е :daaa:

Влезнах във форума да питам може ли Текома да се размножи с резник и намерих отговора преди да съм попитал. Само един уточнявяващ въпрос. В кой сезон се прави тази работа? Сега късно ли е вече ?
anica
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юни 24, '10, 15:49

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от anica »

По всяко време на годината - поне така пише в темата - не би трябвало да е проблем :nod:
dal

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от dal »

scleri написа:
Майкъл написа: а се чудя защо купуваш текома
след като я има навсякъде по оградите
и резваш 50см. пръчка
полагаш я на дълбочина една педя , но хоризонтално
и само една пъпка навън....и това е :daaa:

Влезнах във форума да питам може ли Текома да се размножи с резник и намерих отговора преди да съм попитал. Само един уточнявяващ въпрос. В кой сезон се прави тази работа? Сега късно ли е вече ?
мисля че не е , обаче сега погледнах в моите книги пише с отводи заложени сега , било сигурния метод...
вероятно вадиш пролетта и разделяш растенията
с резници хоризонтираш и малко пъпка отгоре , сега също може, ама да не е на фул слънце -дават го за резници края на лятото :stiskam:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от scleri »

С отвод няма да мога защото растението е на такова място където просто не може да се положи отвод. От двете му страни има други растения. Отзад стена, а отпред паркинг.
Ще си "открадна " два, три резника, и ще ги заровя някъде където слънцето ще ги вижда само преди обяд. Не съм сигурен обаче за месец, два / колкото остават до първите студове / дали ще успеят да се вкоренят достатъчно и да оцелеят през зимата. Нищо не пречи да опитам разбира се.
А какво ще кажете за вариянта дълго сандъче за цветя пълно с пръст, и в него заровен резник. Ще може след захлаждането да се премести на по слънчево място, но пък дали е достатъчно дълбоко за корените.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от lila »

Имам някакъв спомен че не му пречи сезона - за вкореняване на резник :hmmm:
dal

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от dal »

scleri написа:С отвод няма да мога защото растението е на такова място където просто не може да се положи отвод. От двете му страни има други растения. Отзад стена, а отпред паркинг.
Ще си "открадна " два, три резника, и ще ги заровя някъде където слънцето ще ги вижда само преди обяд. Не съм сигурен обаче за месец, два / колкото остават до първите студове / дали ще успеят да се вкоренят достатъчно и да оцелеят през зимата. Нищо не пречи да опитам разбира се.
А какво ще кажете за вариянта дълго сандъче за цветя пълно с пръст, и в него заровен резник. Ще може след захлаждането да се премести на по слънчево място, но пък дали е достатъчно дълбоко за корените.
според мен в сандъче имаш много добри шансове както си го намислил , няма да е тясно , нали са нови коренчета и март ще е в градината :stiskam:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от johnstalker »

scleri написа:...
Влезнах във форума да питам може ли Текома да се размножи с резник и намерих отговора преди да съм попитал. Само един уточнявяващ въпрос. В кой сезон се прави тази работа? Сега късно ли е вече ?
Аз безпроблемно успях да вкореня в перлит няколко резника в началото на пролетта. Ползвах стеблени резници с по два възела, единия заравях. :daaa: Напролет направо и в градината да ги набодеш, пак ще се хванат.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”