Циганче

Публикувай отговор
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Циганче

Мнение от Cando »

Благодаря ви за хубавите думи :tzeluvka:

Малко със закъснение да отговоря, но отдавна не съм влизала във форума и не съм видяла коментарите.

То всъщност няма кой знае каква тайна, но да споделя своя опит
- Винаги купувам семената, опитах със собствено събрани, но резултата не е същия
- Сея ги края на февруари, началото на март в торфени пастили като само наръсвам семената отгоре и леко ги притискам, не ги покривам с пръст. На пастил слагам по 3 семена
- Не пикирам никога циганчетата и също така не ги разреждам. Ако са покарали и 3-те семенца бодвам пастила така, с 3-те заедно.
- Слагам ги на светло и средно топло докато стане време да ги изкарвам навън за закаляване и ги поливам леко всеки ден
- Изкарвам ги навън когато нощните температури надвишат постоянно +10 градуса, като първите 2-3 нощи по няколко часа докато свикнат и т.н. В началото ги слагам на пълна сянка, но светличко, след това на малко сутрешно слънце
- Държа ги навън така, в пастилите докато ги сложа на постоянните места, но поне 20-на дни, през които те заякват
- Садя ги на постоянните места директно с пастила, като махам само чорапчето на около 15см разстояние. Садя или в земята, или само в сандъчета, не слагам циганчета в кръгли саксии /или рядко, ако не стигнат сандъците/. Слагам сандъчетата по същия начин - 2-3 дни на пълна сянка, след това на сутрешно слънце. Но трябва да се внимава със сянката, защото пролетта поне при мен, тепературите са много променливи и с големи амплитуди. Ако навън не е много топло и са на сянка не е добре, премествам ги на малко слънчице. Ако видя, че температурите ще паднат под 7-8 градуса ги прибирам
- После нареждам сандъчетата едно до друго на изток, поливам всеки ден и торя с всяка поливка. Гледам ги на абсолютен завет.
- Цъфтят обикновено от май до октомври, но пак зависи от температурите разбира се. През септември започва да намалява цъфтежа и да не е така обилен, и към края на септември започват вече да жълтеят тук-там листа. Обикновено са от първите жертви на студа, месестите им стебла не издържат ниски температури.

Ами това е общо взето, дано на всички се получат циганчетата тази година :stiskam: Аз днес поръчах семената.
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
Антонова
Кафе с мляко
Мнения: 203
Регистриран на: Ное 28, '11, 19:00

Re: Циганче

Мнение от Антонова »

Благодаря ти много Сандо. Ще ти ползвам съветите стъпка по стъпка и дано вече да успея, защото много ги харесвам. Твоите така ме грабнаха, че често ги поглеждам в сайта.
megie
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Авг 9, '13, 12:36
Местоположение: Балчик

Re: Циганче

Мнение от megie »

Cando, прекрасни циганчета.
Аз си купувам готов разсад, но тази година ще последвам твоя съвет при правенето на разсада.
Миналата година сях директно в земята - опита ми излезе несполучлив. Не се развиваха добре, за разлика от тези в саксии.

Изображение
Изображение
Аватар
vyara
Виенско кафе
Мнения: 305
Регистриран на: Фев 3, '11, 14:30

Re: Циганче

Мнение от vyara »

Кандо, откъде поръчваш семената?
Вчера гледах снимки на едни циганчета в нета, първо помислих, че са ниски розови храсти. Бели, едри, като завити рози и с едни едри пъпки, като на божурите. Май ги водят double. Ти такива поръчвала ли си?
Ето, намерих снимки:
http://www.houzz.com/photos/2911931/Fro ... -vancouver" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Циганче

Мнение от Cando »

Аз поръчвам семената ето от тук

http://www.swallowtailgardenseeds.com" onclick="window.open(this.href);return false;

До миналата година доставяха само в Щатите и Канада, но гледам, че от тази година доставят вече в доста други държави.

Иначе тези циганчета от сайта са обикновени кичести, мисля Музика им беше сорта :hmmm: Точно този цвят го имам /Appleblossom/, всяка година поръчвам /в този сайт се казват Атина/ микс семена, но кичестите сортове не цъфтят така обилно като обикновените и не могат да направят такъв килим. Но пък са много красиви.
Ето, намерих една стара снимка
Изображение
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Циганче

Мнение от Албена »

Изображение

Подарък от една приятелка :ieeemyzh: Всяка есен си вкоренява резници в топло и светло мазе и когато ги изнесе бързо започват да цъфтят.Когато ми го даде преди месец имаше само една микроскопична пъпка. Сложих го на топло и светло.Това е вторият му цвят.
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Циганче

Мнение от ninkatatata »

Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Циганче

Мнение от Албена »

ninkatatata , страхотен перваз.Много добра комбинация с копривка . :daaa:

Изображение

Изображение
Аватар
Сарацения
Кана кафе
Мнения: 509
Регистриран на: Яну 2, '12, 10:45
Местоположение: Добрич

Re: Циганче

Мнение от Сарацения »

Изображение
Аватар
спатифилия
Кана кафе
Мнения: 694
Регистриран на: Май 22, '12, 13:13
Местоположение: видин

Re: Циганче

Мнение от спатифилия »

Пощуряха! Мише,благодаря! :gush: :tzeluvka:

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”