Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

през септември засях около 250 корена лоницера от контейнер през 50 см за да стане като килим (около 50 см) пред масивна ограда (измазана с вар). Сега идва ред за подрязването и искам да попитам дали да ги орежа всичките в основа за да напускат нови клонки и да се сгъстят.

Мога ли да направя нещо с отрязаната листна маса - разсад?

Прилагам и снимки за да е по нагледно моментното състояние. Моля ви да ме посъветвате как да постъпя за да получа желания бордюр/килим/перваз

Имам и около 100 корена лавровишна (около 1 висока) сята в два реда на зиг заг през 50 см (т.е. в един линеен метър са 2 растения) за жив плет но мисля че там ще се справя. Ще отрежа 3/4 от клоните за да с сгъсти отдолу и да пусне повече клончета които да растат до около 1,5 м (разбира се с подрязване всяка година). При лавровишната също искам да попитам дали мога да направя разсад от отрязаните клонки.

Ще съм благодарен на всеки съвет от опитни градинари.


Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Поздрави
BAT_GOIKO
dal

Re: Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от dal »

Здравей , ще ти кажа какви са моите набглюдения върху тези храсти при мен , с предварителната уговорка че тук има хора които знаят повече за храстите .
Лавровишните понякога измръзват по нашите ширини и пораженията са грозни и драстични , много хора са садили за ограда тип жив плет и понеже прави гъста корона и голяма листна маса , ти си я подстригваш примерно , и на три зими четвъртата оградата се рестартира с 2/3 надолу , до нивото на навалелия сняг , защото другото измръзва и го режеш - имай това предвид за лавровишнята.
Аз имам 4-5 храста по на 7-8 години и два от тях ми заемат челно място пред къщата и умирам всеки път като ги видя колко са криви и на какво нищо приличат след някоя по сурова зима. Иначе цъфтят , ухаят приятно и биват , ако си в южна българия горните рискове намаляват драстично.
ето моите две грозни лавровишни с кафявите листа зад магнолиите
Изображение
Изображение

Лоницерата - резитбата сега ще доведе до сгъстяване , аз я имам на бордюри и подстригването се отразява прекрасно . При нея пораженията идват когато ги затрупа снега и останат 2-3 седмици без светлина- напролет са оритани като зелки , опадват покафенели листа и изскачат от нищото плешивини.
Тогава подрязваш , пластични са поддават се на формиране и изобщо са традиционни и често използвани за очертаване , ниски бордюри и покриване на наклонени склонове - правят чудно коренище и укрепват сипеите. Бъркаш в туфата с лоницерата май месец и от там си отскубваш клонки с корени колкото искаш. При набождане резници се прихваща мълниеносно.
ето ти малко от моята Изображение
имам такива бордюри и с шарените евонимуси , но там ако лепне бялата гадна въшка и край , а лоницерата не боледува
Изображение евонимусите
Изображение лоницерката пролет- хостите са току що изникнали
а тук са на склон и укрепват почвата , на три петна са по квадратен метър - зад розата
Изображение

Дано съм ти била полезна :tzvetentze:
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравей dal,

Чудесна градина си отгледала, браво. Респект за труда и старанието. Аз съм от Пловдив и се надявам тук климата да е по благосклонен към Лавровишната, но съм съгласен с теб че е капризна и трябва да се подготвя за зимни изненади.

При лоницерата (pileata) ако правилно разчитам вида и те разбирам, означава сега да я оставя без зелена маса и да я подрежа в дъно за да може да пусне клонки ниско по земята каквато ми е целта. Дали ще има май месец за разсад ако се окаже че съм я сял рядко не знам.

Да ти се похваля че и аз имам от червения явор (декоративен (ацер) и нормален) но още му ги няма листата (пъпките са тук червените) така че се надявам и аз да има м още тази година червен акцент.

Виждам че лавровишната изсветлява (избледнява) като цвят, дали не е редно да сложа тор. От разсадника казаха нещо за комбиниран (МКП - 4 месеца). Можеш ли да ме насочиш и в тази посока?

Ето и лавровишните

Изображение

Благодаря за съветите.

Знаех си че в този форум мога да открия човек с опит.

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

може ли някой освен за подрязването на лоницерата и лавровишната да ме насочи какъв тор е добре да приложа като за първа пролет на разстенията в градината. Комбинран или друг.

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от Noel »

Първите торове са азотни,средата на май -комбинирани :daaa:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от zeleno »

BAT_GOIKO написа:Здравейте,

може ли някой освен за подрязването на лоницерата и лавровишната да ме насочи какъв тор е добре да приложа като за първа пролет на разстенията в градината. Комбинран или друг.

Поздрави
BAT_GOIKO
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=30&t=403" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишн

Мнение от BAT_GOIKO »

Благодаря на Noel и на zeleno,

бе закупен комбиниран тор 50 кг и разпръснат около 10 кг от него преди дъждовете днес.

поздрави
BAT_GOIKO
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”