В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: В момента чета...

Мнение от secret_rose »

Като си говорим за Оруел, в Читанка има още една негова книга, за съжаление - не за изтегляне, и за която подозирам, ще ми хареса най - много от всички. Минавам на Животинската ферма днес. 1984 е шедьовър, и ако се гледа по - глобално на нея, дали империализъм, дали социализъм, шерият ако щете или от езотерична гледна точка - висшия Аз = Контрол. Писателят описва реалността от началото на човечеството, описва падението и доброто и злото като цяло.

http://chitanka.info/todo/3569-20100727 ... lonija.txt" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Дочитам Стогодишният старец, който скочи през прозореца и изчезна на Ю.Юнасон. Как пък го измисли това безкрайно заглавие !?! Суперлативите са бая повече от реалностите. Лесночитаема, храносмилателна, приятна, забавна. Препратка към Форест Гъмп в книжен вариант, само че на мястото на Том Ханкс е стогодишен старец.
С две думи - нищо особено :sdull: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от bouquet »

Аз чета с интерес "И след това" на Гийом Мюсо.
Интересна темата за хората, които са изпадали в клинична смърт. А най- интересното е, че всички разказват едно и също
Търся добри хора
roselover

Re: В момента чета...

Мнение от roselover »

Изразът преди няколко поста "Влизам да докладвам", ми хареса и ще го ползвам ;)

Та, влизам да докладвам за Сафон. Прочетох "Сянката на вятъра", към края съм на "Играта на ангела". Да чета този автор е истинска наслада. :angel2: . Много лек език, без излишни опити напъни за дълбокомисленост и помпозност, а казва толкова дълбоки човешки истини. С удоволствие бих чела и ако се състави "Наръчник за живота" от Фермин Ромеро Торес. Явно и преводът е много добър, за да се лее така.
Чудесен автор! :daaa:

Много благодаря Гео!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

roselover написа: Та, влизам да докладвам за Сафон ...
Чудесен автор! :daaa:
Иха, супер :ieeee: :ieeemyzh: ! Розе, страшно се радвам, че ти хареса :tzeluvka:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от bouquet »

Прочетох "Сияние на жена", но не ми хареса
Търся добри хора
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от milena02 »

roselover написа:Та, влизам да докладвам за Сафон. Прочетох "Сянката на вятъра", към края съм на "Играта на ангела". Да чета този автор е истинска наслада. :angel2: .
Отдавна се въртя около Сафон и все не го подхващам. Ще се чете явно. Вече няколко човека, на чийто вкус вярвам, изказват добри впечатления.
Аз в момента чета, т.е. препрочитам "Приключенията на Том Сойер". Голям кеф! Измъкнах я от библиотеката да си прочистя вкуса в устата и в душата, осквернени литературно от личност на име Лий Чайлд. Врагът в моето легло ми го пробута, бил "нелоша кримка". Ама как "нелоша"? "Нелош" е Реймънд Чандлър, "добри" са Артър Конан Дойл и Агата Кристи, ако говорим за кримки. От любопитство три книги на този Чайлд попрехвърлих, че да не съдя генерално от една. Ами оставам си на първоначалното мнение - не става. Но е задължителен за Краси Кубарелова и за Меги - да си водят бележки как "не се пише", в това отношение е като учебник. Допреди да го открия, препоръчвах в това му качество Артър Хейли, но Чайлд го бие по неумело водене на повествование.
(Аз съвсем сериозно и искрено смятам, че за един писател е много полезно да чете лошо написани книги.)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

milena02 написа:... Но е задължителен за Краси Кубарелова и за Меги - да си водят бележки как "не се пише", в това отношение е като учебник. Допреди да го открия, препоръчвах в това му качество Артър Хейли, но Чайлд го бие по неумело водене на повествование.
(Аз съвсем сериозно и искрено смятам, че един писател трябва да се учи от лошо написаните книги дори повече, отколкото от добре написаните.)
Краси, Меги, много внимавайте да не пишете като Чайлд или Хейли, за да не ви разгроми Милена и да ви направи на литературна дреб :swait: :ssmiah: :ssmiah: ...

Миленски, много съм любопитна да чуя мнението ти за Сафон :?:

Зачетох лебедовата песен на Ирен Немировски Френска сюита. Тази книга е под номер 31 в класацията на Дейли телеграф 100 книги, които всеки трябва да прочете. Не си падам по класации, особено пък на книги, защото любовта към литературата не минава през номерата по списък. Споменавам все пак факта, защото не е случайно това, че англичаните я поставят на толкова предна позиция ! Сто години самота е на 59 място, а Евгени Онегин - на 85-то. Е, друг е въпроса, че в цялата класация към 80% са англоезични автори, което е обяснимо. Ако беше правена от французи или руснаци нямаше да изглежда така.
Ирен Немировски пише книгата буквално до смъртта си. Арестувана е на 13 юли 1942, месец по-късно умира в Аушвиц. Книга-предчувствие. Книга-рана. Замислена като мащабно произведение в пет части. Успяла е да създаде само две ...

Изображение
Последно промяна от Гео, граф на Мар 2, '14, 17:52, променено общо 1 път.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

Аз пък се боря с" Атлас изправи рамене".На моменти ми идва в повече философстването .От книгите на Айн Ранд първо прочетох "Ние ,живите" и понеже чух отзиви ,че се чете трудно и че книгите й са тегави и скучни,а пък "Ние ,живите " ми хареса,реших ,че и "Атлас изправи рамене" ще го изчета набързо. :mrgreen: Обаче не става на бързо,но пък нещо ме човърка и не мога да я оставя.Имам чувството ,че всеки момент в текста ще изкочи някакво голямо прозрение,ще получа отговор на важен въпрос ,а дори не знам какъв е въпроса.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Да, и твоето мнение за Айн Ранд силно ме интересува, Бени. Защото имаме много сходни вкусове и вярвам на думите ти. Четох материали за тази писателка и съм отблъсната в някаква степен, без да съм прочела нито един неин ред. Нейното изобретение във философията - обективизма, е в основата на либертарианството, чиито последици сърба света в момента. При повърхностен прочит тази философия изглежда прекрасна, но мен лично ме притеснява всяка проява на крайност, а тя е краен антикомунист, краен минархист, краен рационален егоист. Не съм силна във философията, аз съм емоционален, интуитивен човек и не бих могла да обясня особено логично позицията си. По-скоро така я чувствам :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”