Катиния чемшир

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Катиния чемшир

Мнение от katia »

Благодаряяяяяяяяяя....това на пролет нали? Принтирам ти съвета и с лист в едната и с ножици в другата ще режа :tzeluvka:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Катиния чемшир

Мнение от Skio »

Ти пък ще принтираш съвета ми,направо ме трогваш и казвам ,че си струва тогава
"да ги стигнем американците" и да си орежем заедно айсбергите оnline ,с много снимки и обяснения :lol:
направо виждам новатa тема създадена за панаира "Титаник-или как се подрязва една роза Iceberg" и така сигурно и други корабокрушенци ще надойдат:lol: :lol: :lol: :hihihi:
Аз съм лесна ,защото моята е млада и е в саксия ,ако съм успяла с полягането ,то ще имам вече две
рози и ще остане новата в саксия,а другата ще се наложи да я мисля ,но пък със сигурност един експеримент
ще бъде това ,което ще измисля.
При теб е различно ,защото трябва първо да решиш дали не ти харесва да и позволиш да се покатери малко
нагоре по дървената колона или ще я държиш на храст.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Катиния чемшир

Мнение от katia »

Момичета, майка най-накрая каза "Кате, ела си режи розата" става въпрос за онзи белия катерач, дето не знам какъв е, но цъфти цяло лято, не искам да става огромен храст, а да се катери нагоре и да го хвана за гредите на навеса, но не съм рязала рози. Сико ми дава идея, но бих се развала на още съвети, следващата събота мисля да режа и си умирам от страх :oops:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Катиния чемшир

Мнение от nadin »

Май имаш два варианта или да я държих храстовидна и да я режеш на купа както те съветва calico или да я пробваш като катерач. В такъв случай избери няколко дълги и здрави едно или двугодишни клона които да са ти опората и другото отрежи, страничните клони на опорните до 2-3 пъпки а по - тънките от долу намали драстично за да ти крият основите на храста. Аз поне така правя с мойте катерачи. Мисля в темата за катерачите имаше и видео клипове как се режат катерачи
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Катиния чемшир

Мнение от katia »

Мисля да се вслушам в съвета на Калико. Щом тя казва, че това не е катерач, аз и вярвам напълно. Ще покажа снимки когото нацъфти :ieeee:
denitsavm

Re: Катиния чемшир

Мнение от denitsavm »

Кате,

Сега от позицията на градинарка с 5 годишен опит, мога да ти кажа - сади каквото ти се иска, но не очаквай това, което посадиш да скрие грозната гледка :snif: Варианта за скриване на гледката с растения е само един - жив плет от вечнозелени :dovolen:

Имаш асма, която се обслужва няколко пъти в годината и се бере. Ако наслагаш рози отдолу, рискуваш да не е много удобно обслужването на асмата и ако съпругът ти напр. или някой друг си държи на лозето, да стане проблем. Ако розите са приоритет и ще се съобразиш с тях, а не с асмата - действай както ти харесва.

Тази ограда обаче ще си остане с грозна гледка в 6 месеца от годината. Т.е. катерачите няма да ти скриват гледката от ноември до април. Друг проблем е, че катерачите са си тежички и оградата няма да ги издържи

Моето предложение е да сложите декоративна ограда, която да скрива комшията - нещо такова Изображение

След това вече, и задължително след като установиш приоритета грозде/рози :nod: да си засадиш мечтаните рози :daaa:
Ако съседа е от запад, къщата ви се пада от изток и тогава лятото би трябвало да има достатъчно огряване за рози. Но ако не е така, можеш да си направиш и сенчеста леха, в която да сложиш още едно, две вечнозелени и хортензии, и хости, и астилбета, и хойхери - има страшно красиви сенчести и полуогрявани лехи Изображение Въобще ако имаш по-голяма градина за розите ми се струва, че ще е по-добре да не ги слагаш тук и да направиш нещо по-семпло, но ако нямаш, то тогава въпроса е решен в полза на това, което обичаш :nod:

Вратата с чешмата към двора ли води?
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Катиния чемшир

Мнение от katia »

Благодаря ти denitsavm! Да, от тази врата се влиза в къщи, от запад е съседа, градинката с чемшира, пътеката и къщата се пада от изток...И да, май много прекалих с тази градинка есента, сложих безразборно какво ли не, но не са цветя на които кой знае колко държа, ще го обмисля добре това лято, ще видя от това което посадих кое как изглежда и излишното ще махна...и хости и астилбе си поръчах точно за тази градинка...под чемшира си е сенчесто, не много, но мисля достатъчно, поне имах благоразумието всичко, сложено в градинката да е в розово. Асмите са доста високо, стари са, но не правят почти никаква сянка. Ще го мисля това лято с ваша помощ, ако може. И нямам много място за цветя, двора целия е 700 кв.м. и почти целия е в зеленчуци, лозе и овошки. Най- вероятно...така или иначе ще оправяме чешмата това лято, ще се опитам да се спазаря и оградата да направим.
dal

Re: Катиния чемшир

Мнение от dal »

И аз нещо да ти кажа - ако из този двор командват и подреждат няколко поколения , по добре сподели идеите тактично и нека който дава парите да избере вариантите. Не се натоварвай допълнително с това че тук ти се предлагат разни джиджени неща , па ти все едно ги нещеш , а всъщност има житейски ситуации в които просто за някои неща отговаря друг човек. Нали ти беше с розата , дето маман я е подстригвала до сега?
ако да- ще ме разбереш.
Ще дойде и твоето време , не бой се . :tzvetentze:
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Катиния чемшир

Мнение от katia »

Аз съм с розата :nod: И даааа майка живее там, ние със съпруга и я купихме да е близо до нас на 15 км. е от града, ние строим, ние ремонтираме ха ха ха тя е моята майка и двете сме си все така, аз съм съгласна с нея, обаче си правя каквото си знам и тя е съгласна с мен, обаче и тя си прави каквото си знае. И понеже, аз каквото и да посадя, тя някак си го уморява, все пак тя е всеки ден там се отказах и я оставих да прави каквото си иска. Това лято обаче в цветната градина беше почти празна и съпруга каза, че ако не се взема в ръце, ще си направи басейн :lol: :lol:
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Катиния чемшир

Мнение от katia »

Много имам да наваксвам с темата... Ще сложа обаче първо малвите. Много ме впечатлиха
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”