Сентполии (1)

Заключено
Аватар
galena1993
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Фев 10, '14, 20:46

Re: Сентполии

Мнение от galena1993 »

Здравейте ,
нова съм във форума но изчетох доста за сентполиите а очите ми се напълниха от красотите които сте показали ,много бих искала да се сдобия с някои от тези прекрасни растения,разбира се ако има китки за продан :oops: и на листенца ще се радвам :nod:
Влюбих се в ето тези красавици


Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Сентполии

Мнение от Албена »

Виж в темата на kicul .Тя предлага малки растения и листа.Най-добре е да я попиташ на лични.- http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=3239" onclick="window.open(this.href);return false;
laydidi13
Баш кафе майстор
Мнения: 2310
Регистриран на: Юни 26, '12, 22:06

Re: Сентполии

Мнение от laydidi13 »

И от поръчки може да стане,може и да се разменят листенца,но лошото е,че ти сега започваш и няма какво да предложиш. :dovolen:
Аватар
galena1993
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Фев 10, '14, 20:46

Re: Сентполии

Мнение от galena1993 »

Мдаа запалих се скоростно наистина нямам нищо за размяна но мисля да наваксам бързо :nod:
Аватар
galena1993
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Фев 10, '14, 20:46

Re: Сентполии

Мнение от galena1993 »

ето и моята първа срамежливка каунфландска :dovolen:
Изображение

тя е виновна да надникна във форума и беше фатално,влюбих се в тези красиви растения и нямам покой :potekoha:
Аватар
jana_k
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Окт 23, '13, 14:14
Местоположение: гр.Варна

Re: Сентполии

Мнение от jana_k »

Мила Гео,графче снимките които си разгледала са от миналото лято ,а мисля че не е редно сега да ги показвам.Ще направя това когато всяко цвете тази година е в своя летен блясък,защото сега едни спят или почиват,а други са предали богу дух.Ако някой проявява интерес може да ги разгледа в Snimka.bg
http://janak.snimka.bg/flowers/cvetya-2 ... 8.35398959" onclick="window.open(this.href);return false;
marbel
Kъсо кафе
Мнения: 58
Регистриран на: Яну 29, '11, 15:13
Местоположение: Стара Загора

Re: Сентполии

Мнение от marbel »

Имам няколко спорта, единият е на Pink Duchess - съвсем бледорозова и нищо особено :cry:
Та, опитах се да вкореня листа от нея...е имам една детка само. Как мислите, да продължавам ли и изобщо имам ли шанс да получа растение, отговарящо на оригиналния сорт?
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Сентполии

Мнение от Албена »

marbel написа:Имам няколко спорта, единият е на Pink Duchess - съвсем бледорозова и нищо особено :cry:
Та, опитах се да вкореня листа от нея...е имам една детка само. Как мислите, да продължавам ли и изобщо имам ли шанс да получа растение, отговарящо на оригиналния сорт?
Не се отказвай!Как вкореняваш листенцата? Аз,например ,ги държа във вода не само докато пуснат коренчета ,а чак когато се появят детки ги садя в чашки от кафе. Разбира се ,че ще получиш като майчиното растение ,макар че някой от детките спортуват.Опитай пак ! Успех :daaa:
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Сентполии

Мнение от Мириам »

Гео, граф написа:
Мириам написа:Имам проблем с едната теменужка.От известно време долните листа се завъртат надолу и като,че ли съхнат.Гледам я при същите условия като досега-поне на 5 години е и всяка година ме е радвала с цвят.На какво може да се дължи това!?
Не е пресаждана отдавна,дали да я пресадя сега!?И в каква почва? ;)
Най-вероятно корена е напълнил съда и развитието се затормозява, Мириам. Пресади я. Купи си торфен субстрат от магазина и следвай указанията.

Сентполиите обичат лека и пропусклива почва. За целта е препоръчително да добавяте в готовата, закупена от магазина, торфопочвена смес до 1/3 част нарязан на дребно сфагнум, вермикулит и агроперлит. Съвсем различни са компонентите и съотношенията на разрохващите почвата съставки тогава, когато прехвърляте растенията си на фитилно поливане. В тези случаи се препоръчва тяхното съотношение спрямо основния субстрат (при фитилното поливане той трябва да е чист торф) да е преобладаващо с до 2/3 части от него, като от тях се изключва сфагнума, който може да се замени с кокосови влакна или едра фракция речен пясък.
Сентполиите са чувстват добре в сравнително малки саксийки, като златното правило е диаметърът на саксията спрямо диаметърът на розетката да бъде 1:3.
За допълнително отцеждане, на дъното на саксийката се поставя дренаж от дребни камъчета или начупен на малки парченца стиропор.
Пресаждането на сентполиите се извършва обикновено всяка година напролет и винаги е съпроводено с обновяване на част от стария субстрат, а при необходимост и с прехвърляне на растенията в по-големи саксии.

Повече информация има ТУК :daaa:
Гео графче,благодаря за изчерпателния отговор!Ще я пресаждам тези дни!
marbel
Kъсо кафе
Мнения: 58
Регистриран на: Яну 29, '11, 15:13
Местоположение: Стара Загора

Re: Сентполии

Мнение от marbel »

Албена, и аз вкоренявам по абсолютно същия начин. А броят на детките според мен зависи от сорта и от степента на зрелост на листата. Наскоро разсадих 11 детки от едно листо - сорт Rosie Ruffles.
Благодаря за куража, който ми вдъхваш, имам малко сметчици за уреждане със няколко спорта (за мое съжаление на все мечтани сортове).
Заключено

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”