Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от Titi »

Аз се интересувам от мини-езерцето, дето сте си спретнали. Така като гледам, много просто ми изглежда - изкопаваш дълбока и широка дупка в земята, покриваш с найлона и наливаш вода. Слагаш растенията наоколо и вътре, и се възхищаваш. До тук добре, но се чудя тази вода не блатясва ли, не завъжда ли купища комари например? Сигурно периодично се долива прясна, защото тя ще се изпарява? Абе много ми се иска да си направим езерце в двора, но много ме е страх да не стане магнит за комари и оси :hmmm: Кажи, моля, по-подробничко за езерцето :dovolen:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от gyulcem »

Браво , много красота сте сътворили, :nod: като видях преди какво е било и после в какво се е превърнало. :potekoha: Едно красиво райско кътче.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7304
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 755 пъти
Получил благодарност: 1381 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Езерото наистина блатясва, ако се остави така. Засега не живеем там и переодично пускаме бистра вода за да се сменя. Иначе се прави с филтър, УВ лампа, ползват се и препарати за премахване на водорасли. Към езерото си има прекарана чиста и обратна вода, втората се излива в преливника - тръба на ниво горна повърхност на езерото. Така при дъждове и снеговалежи не може да прелее. В началото като се напълни с вода се пускат и бактерии, които да дадат живота в езерото, по-късно растенията и рибките си свършват работата. Има комари, разбира се, но и в тревата са дори повече. Оси и пчели има в доволно количество и по цветята, има и жаби, наминават жадни птички....абе каквото поискаш :dovolen:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от Titi »

Абе знаех си аз, че е по-сложно от "копаеш дупка - пълниш с вода" :lol:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от didak »

ljuboznatelna написа:Лигуструм е :dovolen: Имам три вида - Ligustrum vulgare, Ligustrum ovalifolium и Ligustrum japonica , но не зная кой кой е, така ги поръчах и ми казаха, че единия цъфти като люляк. Този расте рехав, листата му са по-нежни и цъфти така, според мен на стари клонки, защото постриганите имаха единични цветове. Не ухае на люляк, но е ароматен, и цъфти преди него. А люлякът ми се хвана трудно, расте бавно и цъфти /само някои/ много слабо :eeeh:
В един разсадник ми предлагат вечнозелен лигуструм, но не знаят сорт.
Уточни кой-кой е и има ли наистина вечнозелен като за делиормана. Би трябвало да е този http://www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=1654, но пак не е вечнозелен...
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от naa »

А каква е мечтаната градина? Защото при всекиго май е различно, имам предвид мечтите, т.е целта.

Не трябва ли да се определи първо целта?

За каква градина си мечтаете? Плодна, декоративна, малка, голяма, тропическа /оранжерийна/, доматена, мързелива, розава с/без арки , водна/езерна, вечнозелена, вечно цъфтяща, ягодова, чушкова, дървесна, тревиста, ........, равна, стръмна..., иглолистна,...тревисто-цъфтяща..., в английски пейзажен стил, или с чимшири, оформени по френски образци и т.н.

каква?

И след като целта е ясна, тогава вече може да се помисли за средствата, как да стане?

Не е все едно дали мечтаната градина е за домати, или за вечнозелени растения, или за нещо друго.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7304
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 755 пъти
Получил благодарност: 1381 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Дидак,аййй, това преди колко лета съм го писала :) Аааа, видях, преди три :)
Лигуструм вулгаре се оказва, че нямам. Този, дето цъфти като люляк всъщност си е някакъв вид люляк. Овалифолиума е полувечнозелен, тоест ако е мека зимата почти остава зелен. Японския лигуструм е вечнозелен, стига да няма люта зима, защото мръзне. Не е за твоите условия.
В уикипедия пише за вулгаре, че е полувечнозелен. Вечнозелен е плет от японски чашкодрян, обаче той хваща едни въшки, с които борбата е изключително трудна. Лавровишнята май не е подходяща за Северна България, не зная какво мислиш за махонията. Тя е много студоустойчива, зимата листата придобиват червен оттенък. Не съм виждала подстриган плет от нея обаче.

naa, темата я пусна Тити, така че нямам общо със заглавието ;) Моята си е каквато си я мечтах.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от didak »

Не е за плет, плет от лигуструм имам, а се оглеждам за вечнозелено за гърба на чешмата.
Като стана въпрос за плет - смятам да си направя 8 метра с келяв габър, да отделя визуално градината от лозето.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7304
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 755 пъти
Получил благодарност: 1381 пъти

Re: Как да направим мечтаната градина /разказ в картинки/

Мнение от ljuboznatelna »

Много ще ми е интересно да го видя! Габъра го виждам често по чужди сайтове като плет, но в България май не се използва.
За гърба на чешмата може и лигуструм, ако го подстригваш ниско от малък, така ще сгъсти клонките, че и без листа арматурата на чешмата трудно ще се вижда.
Публикувай отговор

Обратно към “Снимките - да се похвалим!”