Модата на езика

Публикувай отговор
dal

Re: Модата на езика

Мнение от dal »

Гео, граф написа:Благодаря ви, че реагирате нормално, защото нищо чудно и някой да се обиди. Ама така де, направо ми пили мозъка тази фраза, толкова е не на място ... :hmmmmmm:

Пък и от жегите ли, от буйния кипеж на политическия живот ли, от хормони ли - не знам, ама напоследък съм доста избухлива и действам малко импулсивно. Това й харесвам на Дал - каквото има да казва, си го казва в прав текст и без заобикалки ( имаше един виц по този повод, но е дълъг. И мръсен 8-) )
мда , казва си го , с един билюк правописни грешки , изядени запетайки , разпаднали пълни членове , потъмнявания е/я не на място , не винаги наточно С/със и В /във , но пък иначе с гладко и главоломно бърже течаща мисъл през пръстите :mrgreen: :hihihi:

ко да кажа , животът е кратък , изкуството-вечно :ieeee:
нямам време за чоплене на пъпен мъх и лустросване на текстовете , не и тук , за което се извинявам толкоз много , че ти и още няколко филолози сигур ви роша миглите и учители които са се дразнят , та да си заредите моите извинения като ваучер занапред , и тъй :tzeluvka:

ААААА, сега чак видях от какво получавате контракции ! Ама моля ви се , вие не сте добре , че от къде на къде ще натискате хората да ползват правилните видиш ли думи на всяко изречение? Мчи ако са по прости и неуки от вас? Ами ако е некой дето трепе на шах 12 човека на отделни дъски , но иначе му се губят точно синонимите и репликите? Ми ако е виртуоз на пиано , но има проблеми с пряката реч?
Я се засрамете малко , един не е перфектен в едно , друг в друго.
Сея/ садя значи едно и също - това са два синонима на глагола къртичя.
Първо лице единствено число.
:mrgreen:

там няма паузи , това е мираж :hihihi:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1669 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Дал, толкова ми е кеф да те чета, че изобщо не забелязвам пунктоация и други пудри. Освен това с рошави мигли съм по-магнетична :scool: ... Що се отнася до пълнияТ член, не се и опитвам да го използвам :twisted:

Обаче ти не ''сееш'' розите си, нали 8-) :angelche: ... Само ги къртичиш :hihihi:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Модата на езика

Мнение от milena02 »

denitsavm написа:Така, че предлагам да оставим хората да си сеят 3 годишни дръвчета, въпреки че нас ни дразни този израз... и въпреки, че в другите езици също има 2 думи за сея и садя, защото все пак са си 2 отделни действия...
Мен не ме "дразни", а ме дезинформира. Като се каже "Време е да сеем доматите", разбирам, че е време да сеем семената в тарелките. Като се каже "Сега е подходящо да се садят доматите", значи трябва да се набучи в градината готовият вече разсад. Ама ги разбирам тези неща, ако глаголите се употребяват правилно. Иначе се обърквам. Е, не се обърквам, де, ами си се дразня. Но и Дал е права. Баща ми беше гениален инженер, но цял живот си пишеше даже собственото име с грешки.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1669 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Ама много го обичам този Георги Данаилов. И поради тази причина ще ви го цитирам :nod: ...

'' В българския език сме приютили около двадесет хиляди чужди думи ! Гламавщина би било тепърва да ги заместваме с наши измислени слова. Това, което сме длъжни да прозрем обаче, е, че човекът не мисли с думи, а облича мислите си в думи. Ето защо, когато се владее слабо един език, ние се обясняваме мъчително с няколко глагола, няколко съществителни и много ръкомахане. "Когато човек не знае добре един език, той, вместо да каже това, което мисли, мисли това, което може да каже !" - тъй ни учи Атанас Далчев ... Очевидно богатството на езика обуславя дълбочината на мислите, които той е в състояние да предаде. И тук се крие коварството на чуждицата. Тя се намества в речника ни и вместо да си знае мястото, което й се отрежда, оплита в паяжини много български думи, изсушава и прави речта ни вяла и еднообразна. Това са думи-хищници ! Словоеди ! Ще дам един класически пример : думата ефективен се настани в езика ни през 60-те години на миналия век. В тълковния речник от 1963 година тя все още не е изписана. Нямам нищо лично против тази дума с нейния латински корен, но тя нахално измести от речта ни слова като полезен, ползотворен, плодотворен, действен, резултатен, влезе в речта на държавни ръководители, икономисти и журналисти, накрая всичко в България стана ефективно, само социализмът - не ...

Нещата се повтарят, след квазиосвобождението от 1989 година нов порой застраши езика ни, той накваси говора на политици и администратори, а вестникари и новинари безгрижно ни плискат с него. Реформите, проектите, преговорите стартират, финализират, актуализират влесто да започват, тръгват, захващат, подхващат, поставят начало или привършват, завършват, приключват, осъвременяват. Една депутатка, отговорна за медиите, в изявление от три минути пред телевизията шест пъти изрече думата стартира, явно за дейности, които отчаяно стартират, но никога не финализират. Обществениците започнаха да инициират, вместо да подтикват, подбуждат, задействат, народните представители вече само дебатират, вместо да обсъждат, спорят, разговарят, дискутират, обмислят. Това последното изглежда извън задълженията им. Сякаш в политиката се върши нещо тъй величествено мистично, че за него може да се говори само като в католическо богослужение на латински ...

Е добре, тест и тестове се наложиха в езика ни, взехме си ги от английския и сме наясно със смисъла им и необходимостта от употребата им. Но новобългарският глагол тествам не само, че е неблагозвучен, но да ви кажа правото, навява мисълта, че хващат някого за тестисите ! И вместо подобна хватка, за предпочитане е да си припомним измерване, изследване, изпитване, изпробване. А то и Ганьо Балкански страшно харесваше думата фатален : "Като кажа фатален, и все едно фащам някого за гушата !"...

Ами какво за бога означава това кю-тен, което отговаря на митичния ензим Q-10, защо не десет, ами тен ? "Паста Дентал ! Забележително шоу за вашата уста !" Колко находчиво. Или "Уау ! Рафълс ... елате във вълната, елате във вкуса !" Как да дойда във вкуса бе, другари ? Не стига дето измислихте думата вкусотия вместо вкуснотия, ами сега да се завирам и във вкуса ви ! Пък и да възклицавам по американски "Уау !" ... Леле ! Това ми напомня за една песен на знаменития Вертински, в която някакъв папагал плачел по французки ! ...

Когато интелектът се покатерва на езикови кокили, той не става по-висок ! ... ''

Не е задължително автора да е изчерпателен, всъщност на тази тема може да се импровизира безкрай. Но много се смях и ми се прииска да споделя цитати от текста с вас :roll: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: Модата на езика

Мнение от setipeti »

което идва да напомни колко е богат българския език.. и колко не го използваме пълноценно, най-вече породено от писане в нета.., стандартните писаници предполагат използване на фрази, разпознаваеми от по-голямата част от публиката..., даже в себе си забелязвам това

по-рано моето момче ми казваше колко бил впечатлен от правилното ми говорене..., напоследък май повече бърборя, отколкото да говоря..., но все е останал стремеж към обогатяване и разнообразие.. :stiskam: , много обичам думичките :oops: :D

мерси, Гео :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1669 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Няма моди. Има ясно правила. Стига да ги знае човек... :arrow:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Модата на езика

Мнение от Албена »

Минало незапомнено ;)
Уникално за българския език глаголно време. Употребява се за действие, извършено от подлогът, но напълно незъзнавано от него в момента на извършването и по-късно разказано му от други.
Пълното му название е „минало свършено незапомнено”.
БИЛ СЪМ СЕ БИЛ НАПИЛ И СЪМ СЕ БИЛ БИЛ! :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2176 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Мария Николова »

Мисля, че не може да мерим с два аршина.
Държим ли да се пишат правилно имената на сортовете? Държим.
Защо държим? Защото сме сериозни цветари и Хобикафе е най-добрият форум за цветни градини в България.
Е защо тогава да махнем с ръка и да оставим сериозни цветари в най-добрия български цветарски форум да пишат, например:
"Засях François Juranville на Остин" ?
Впрочем правилният глагол "садЯ" идва от старобългарски глагол със значение "сядам". Слагаме корените на розата да "седнат" в дупката. Първата гласна потъмнява и изговаряме почти "съдЯ".

Да, голямо богатство са глаголните ни времена!
Но пък в българското училище не се налага да се изреждат една по една буквите, с които се изписват думите, както в английскиговорящите страни. ;) Защото, освен "ьо" и "йо", се пише с по една буква. Имаме потъмняване и "екане" и толкоз е сложността на правописа ни.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Език свещен на моите деди

Мнение от Миша »

Из нета

Българският език или как стана така, че паспортът вече е айдентити кард, а кюфтето – мийт бол...
“Здравейте! Звъня ви по телефона, защото няма смисъл да ви мейлвам. Искам да ви поканя съвсем пърсънъл на един мийтинг на нашия тийм, който да ви даде някакъв фийлинг за нашата работа и определена визия за един лонг търм период. Бихме могли да дебатираме видяното и да си шерваме някакви идеи, ако сте в кондиция след срещата.”
Ето така един човек се обади да ми предложи работа. След горното изложение изпадна в обяснения как неговия интеншън бил аз да супервайзвам тийма, който си има сентрал офис, ситуиран в доста комуникативен район на София. След това ми разясни структурата на екипа си, като наблегна, че работят по таск форсове, имат строги дедлайни, които скипват само в емърджънси кейсис и дискъсват всички проблеми на стаф мийтинги всяка седмица. За да ме приобщи към идеята, изтъкна, че групата се ъпгрейдва и чрез различни тийм билдинги, които фиксирват в зависимост от оф офис дните.
Когато затворихме телефона, отправих мислено хиляди благодарности на покойната ми учителка по английски

:eeeh: :eeeh: :eeeh: :ufff: :nazdrave: :tyzhnoangelche:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от viktoriaivanova »

Да, семената се сеят, а растенията се засаждат. Права е Географ, добре го напомня, защото сме градинари и боравим с точни термини
Само в поезията няма правила за употреба на думите, там се пише всичко, но образно, поетично. Спомнете си "Две праскови посях и две череши". Или метафорите от възрожд.литература " Посях знание, или наука" -примерно.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”