Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
незабравка

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от незабравка »

Чимчира си остава идеалното растение за поръбване на пътечки,оформяне на бордюри и оформяне на топиарии.
Не е капризен,може и на шарена сянка.Както на всички широколистни вечнозелени и неговите листа може да се повредят от зимата,но след подрязване се възстановява.Торенето е на-добро с комплексен тор, който да е с повечко азот.
Профилактичното пръскане е за препоръчване,нападението от ръжда или други гъбни болести,ако не се забележи навреме,може да унищожи растението-като ,че без видима причина цели клони покафеняват и изсъхват.Пръска се с фунгицид. :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

krasota написа:И аз да споделя своя опит с чемшира. При нас е заварено положение, не сме садили. Имаше големи храсти, разклонени, неоформени, както и по-малки, подредени като бордюр. Мислехме с ММ да ги местим, но после се отказахме(и добре сме направили), затова ги скъсихме всички на една височина. Като при орязването на големите храсти отдолу под листата се оголиха пръчки, даже имаше и дупка по средата, доста грозновата гледка :snif: , но пък за добро . Наистина расте бавно чемшира и листата после се подновяват за месец. Дупките се запълниха с нови клонки с листа и се подновиха, стана един много красив бордюр. Всяка година в края на март/началото на април го подрязваме , израстват нови листенца. Лятото го поливаме, за разлика от calico, при нас чемшира е на особена почит, харесваме си го :dovolen: Големи запуснати храсти са наистина грозна гледка, а всъщност чемшира не е претенциозен, иска едно подрязване и поливане. като резултат красиви вечнозелени храсти :dovolen:
А снимки? :?:

calico, както писа, също ги полива редовно. но повече от това не правя, затова казвам че се гледат сами

моите са ниски на бордюрче, при това половината са едва 10-15 см цвъчки

ето ги миналия април Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от katina »

Caliko, цвъчки, ама какви :potekoha: Извинявай, в друг смисъл съм разбрала думите ти, че не им обръщаш особено внимание :tzvetentze: Твоята градина е първата, която ми грабна окото преди доста години и се възхищавам на красотата, която създаваш :dovolen: Аз съм родена там, в равна и гореща Тракия и знам колко е трудно лятото да се поддържа свежа градината, затова :tzvetentze: Изображение
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

ооо, Красота, красота :ieeemyzh: :tzvetentze:

благодаря ти за хубавите думи, то който не е живял в равна Тракия не знае за какво става дума лятото. :daaa:

много са хубави твоите чимшири, много

Гледам имаш двор, виждам разни китки, имаш ли тема за твоята градина, да не съм я пропуснала? Ако нямаш веднага да направиш :tzvetentze: :tzvetentze:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от katina »

Хубави са наистина чемширите и сега вече им е време за подрязване. Нямам тема за градината, но имам снимки в другия форум, гледала си ги. Това е градината с големия смърч. За съжаление нямам с какво да снимам, малко са ми снимките и не са много качествени. Естествено не може един градинар по душа да не направи снимки ;) Имам много снимки, които са от фото, което не качва на компютър, само на хартия за съжаление :snif: Тази снимка на чемшира е от есента миналата годинаИзображение. Ще покажа и други снимки в темата за градините
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Жени
Кана кафе
Мнения: 622
Регистриран на: Май 30, '12, 15:19

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Жени »

calico написа: моите са ниски на бордюрче, при това половината са едва 10-15 см цвъчки

ето ги миналия април Изображение
"цвъчки", ама много хубави, аз точно такива имам десетина , които сега са извадени и трябва да ги насея, но не знам дали трябва да им подрежа малко корените, че са едни дълги и големи? За сега са заровени с пръст в градината и съм ги поляла. Чудя се точно къде да ги сея, защото не са много и наистина не знам, нещо да оградя ли с тях :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Жени, като ги засаждаш, непременно направи отдолу пясъчно легло и подрежи корените.
ако ще са в редичка, направо направи траншея.
ще стоят хубаво някъде край пътека в близост до къщата, или пък ако имаш някакъв скален кът, пръсни няколко там. ще стоят хубаво и единични, но чак когато пораснат достатъчно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
pharmacon

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от pharmacon »

Здравейте ,
купих 10ина клонки чимшир за засаждане ,но не мога да намеря информация как се засаждат.Дали в редица или шахматно в две редици,на какво разстояние ,също и как се подрязват в началото за да се получи гъст плет. Чимшира е дървовиден ,от вида който расте по 10-15см на година .

Поздрави.

Да добавя разсада е около 30см висок.
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

и аз съм голям фен на чимшира, в съседния двор, който е необитаем имаше един, много хубав, мъничък, дощя ми се един ден да си пооткопая- малко или целия, така и така никой не го поддържа- то като излезна едно коренище- с трактор да се дърпа! абсурд да се извади! докато се чудех какво да правя, някой комшия си пуснал козите и го опасли..голи пръчки стърчат само..но друго се чудя- ето, на гробищата на село е пълно с огромни чимшири- ни ги полива някой, ни ги тори, ни ги пръска, а пердашат..и са страхотни; аз купувам едно малко тука в саксийка от един разсадник- ми загина ми..залиня, не ще и не ще..второ взех- същата работа!!! сега съм накиснала клончета във вкоренител, белким ми върже..
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

мале, па какви градини имате на снимките- красота!!! пипната работа, аферим, то поддържано като в парк..
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”