Хоста /Hosta /Функия

Заключено
dal

Хоста /Hosta /Функия

Мнение от dal »

Родината на функията е Япония . Това е царицата на сенчестите градини.Наричат я още “Функия" по името на нейния изследовател - немският ботаник H. Funk. Заради приликата на листата є с живовляка в Англия е позната и като лилия-живовляк.
Тя е многогодишно градинско растение с височина до 100 см. с големи тесни или закръглени и сърцевидни листа с голямо цветово многообразие - бяло, жълто, зелено, синьо, жълто, изпъстрени с многобройни цветни жилки.Съществуват над 70 вида хости, от които са селекционирани около 750 разновидности - от малки джуджета (5 см) до гигантски, почти двуметрови. Средната височина на хостите е около 100 см.
Цъфти от юни до август. Цветовете са в съцветия в бяло, виолетово или пурпурно, разположени на високи стебла, над листата.
Растението има силен аромат.

Грижи: Непретенциозно и лесно за отглеждане растение.
Почвата трябва да е неутрална, влажна, пропусклива, с примеси на глина. Необходимо е торете с органична тор.
Прецъфтелите цветове трябва редовно да се почистват.
Място: Развива се като храст, на сянка или полусянка, в умерено влажни места.
Размножаване: Чрез разделяне през пролетта или есента. Младите издънки са изключително крехки. Пролет е най-подходящия сезон за засаждане на коренището. Ако имате старо растение, пак през пролетта - през април, може да разделите туфата и да разсадите хостата. Разделянето на туфата се препоръчва да се прави през 4-5 години през пролетта или есента, защото иначе растението се разраства прекомерно. Засадените млади растения през първата година се нуждаят от редовно поливане. Проблем за растението са голите охлюви.

Листата могат да се поставят във ваза като отрязан цвят и комбинирани в букети. Растението е подходящо за сандъчета.
Изображение

сорт remember_me
Изображение

Изображение

Изображение

Специфика на растението е , че селекциите с повече жълта багра на листата претендират за по голямо слънчево огряване и това е хубаво да се съобразява при подреждането на бордюра.
Изображение

Изображение

Изображение

Hosta 'Holy
Изображение

Eskimo
Изображение

Hosta Whirlwind
Изображение

Striptease Hosta
Изображение

Stained Glass Hosta
Изображение

Regal Splendor Hosta
Изображение

Hosta_Diana
Изображение

Изображение

Изображение

Комбинация хости:Great Expectations,цъфтяща бяло ,Blue Angel,Twilight и Francee ,с виолетов цъфтеж; устойчива на гол охлюв група
Изображение

И част от градината с над 800 сорта хости на Американското Хоста Общество:
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1735 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от Мария Николова »

Браво, dal! :gush: Ама ти като се засили, нямаш спиране, бе момиче! :o Благодаря ти че ни показваш такова голямо разнообразие хостини листа - красота!
Като ми подариха моята китка с такива листа, отговора беше, "няма име". Избрах най-хубавото място за "Няма име" - пълно огряване :glupav: и до месец заприлича на мамината салата от попарен зелен лук. След дълго разпитване поне един човек знаеше, че това е хоста и иска сянка. Моментално я преместих на сянка и полудя. Тя е с чисто зелени листа и красиви бели ароманти цветове.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Neptune
Кафевар/ка/
Мнения: 944
Регистриран на: Яну 12, '10, 18:06
Местоположение: София

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от Neptune »

Dal, ще ми помогнеш ли да разбера какъв вид имам? Растат в двора от времето на баба ми. Много пъти разделяни и местени. В момента са десетина, на сянка около един бор. Почвата там е ужасно кисела, но явно не им пречи.
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от greeneyed »

От една есенна поръчка имам хоста с вариегатни листа, засадих я на сенчесто място. Сега след този сняг и папер няма от листа, не мога да я открия въобще, дано да избие от коренището. Скоро си купих друга, още не смея да я изпяркам в градината. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от lila »

Искам с вариегатни листа и аз - откъде ги дялкате?
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от dora »

Нищо общо няма с темата :oops: но цял ден се смея на себе си и ще ви кажа:чета аз заглавието като: ,, Хоста - ФуКНЯ,, :ufff:
Влизам в темата и си казвам - :potekoha: леле тази Дал какъв двор изпраска с колко китка -чудо :potekoha: и като се позагледах ...:oops:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
анн
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Яну 24, '10, 17:17

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от анн »

Някой отглеждал ли е хоста от семена. Тази година си посях, но още не са поникнали.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от greeneyed »

lila написа:Искам с вариегатни листа и аз - откъде ги дялкате?
Последно съм купила от М&М трейдинг тази хоста:

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от lila »

:tzeluvka: Благодаря ще си отварям големите очи :tzeluvka:
dal

Re: Хоста /Hosta /Функия

Мнение от dal »

отговарям на разбъркано поради липса на време в момента-нанептун хостата е подобрена селска-също като моята и и като хостите из на всички ни дворовете преди да нахлуе каталожната търговия и да нахитреем;
анн беше писала за семена-ще ти цъфтят едва на трета четвърта година и трудно ще е-по добре готово да си вземеш или от някого коренче
който беше писал че сега му няма хостата-ами няма да я има, тя избива доста по-късно напролет , пък ако е на сянка и почвата студена-нищо чудно , но растенията са упорити и трудно е да бъдат бастисани;
за сортовете-пълно е из разсадниците обещавам утре инфо къде какви има -имам нещо предвид , но почти няма сайт и разсадник без хости :tzvetentze:

написах всичко и за хойхерите , обаче време време време-дано утре , те с хостата си ходят на сериозно , все заедно ги редят озеленителите :P
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”