България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2443 пъти

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Мария Николова »

В деня, когато кажа "чашата е наполовина празна", значи съм готова да храня земните живинки и остава само да опъна петалите и да скръстя ръце. ;)
Но колкото и да ми е мъчно да го призная, права си, дал...
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от paju4eto_Ligla »

За всяко нещо има поне две гледни точки (обикновено доста повече). Дали гледната ти точка ще е положителна или отрицателна, зависи от собствения ти избор. И за него не можеш да обвиняваш друг.
ПП Казват, че човек е оцелял, защото се е смял...Аз пък намирам нещо много положително в това как българите се самоиронизираме. Е, когато не е сарказъм и не е по адрес само на съседа, де :twisted:
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от DOBI »

Вижте каква статия прочеох днес
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2798791" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от orkud »

Доби, благодаря, много ми хареса :daaa:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Titi »

Има все пак светлинка в тунела на скапаното ни правосъдие
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=393839" onclick="window.open(this.href);return false;
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2443 пъти

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Мария Николова »

Доби, радвам се, че открих статията. Благодаря ти!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Satori »

s_t_m написа:Доби, радвам се, че открих статията. Благодаря ти!

Огромно удоволствие е човек да прочете нещо толкова разумно и интелигентно.
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: България ли е скапана или българите сме такива? Или и двете?

Мнение от Голем Бел Нико »

Според мен това какви са хората в една страна се определя до голяма степен от икномически фактори. Не само от това разбира се, но до голяма степен именно от това.

Тук в Америка ако има някъв самоконтрол, дисциплина, уважение и прочеее хубави неща те обикновено се дължат на някаква материална изгода разположена много плитко под повърхността. В отношенията преобладава апатията.

Имам един познат виетнамец и разбира се цялото му огромно семейство. Тия хора се отличават от средния американец по това че колкото и да са меркантилни имат много елементи на съпричастие, уважение и да, култура. Не знам как са в собствената си страна, но в Америка им се развиват подобни положителни качества. Или просто си ги имат, не знам.

Стигаме до българите. Според мен когато (утре-други ден, най-много следващата седмица) икномическата система на България се канализира и стане като на някоя циливилизована държава ще дойде време да видим какви сме що сме. За малкото българи които познавам тук мога да кажа като цяло че са си съвсем свестни хора, със съвсем свястна дисциплина, способности и т.н. в сравнение с туземците. Всъщност в повечето случай са над тях по способности и перспективно виждане на нещата. Но ето, говоря си аз свободно, но много внимавам с какви българи си общувам - тоест може би не мога да видя българите тук като цяло.

В заключение ще кажа - трудно е да сравняваме една нация с друга ако условията не са еднакви. Трудно мога да си представя местните хора поставени в български условия от да речем ранните 90 години. Трудно ми е и да си представя българите да се въздържат да кажат или направят това и онова поради страха от съдебни процеси (нека отбележа- вижданията ми са от 90-те години, когато забегнах) Като цяло обаче има някакви разлики между нациите и според мен българите имат доста положителни черти. Две от тях са доста добрата ерудиция и критична гледна точка която често може да е положително нещо (а не само селянина, на Добромир ли беше, дето клечи край стобора, остри си клечица, с едно око поглежда минаващите и за всеки има нещо да каже.)

--Николай
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”