Ванилия - Vanilla

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от botan »

Моята дойде в чисти кори, които после замних с малко по-ситни но като видях че и така доста бързо изсъхва посипах в саксията торф. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от mimeta »

Аз получих 2 клончета в торф, едното преместих в кори, но не растеше. След половин година, при еднакви други условия, тази в торфа растеше, тази в корите не. Сега и двете са в торф, но едната вече не е при мен.
Изображение
Аватар
eva
Виенско кафе
Мнения: 302
Регистриран на: Сеп 14, '12, 17:18

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от eva »

Дайте ми съвет искам да пресадя ванилата в по голяма саксия,сега дали е добре или да чакам?Всъщност няма да изтрая и ще я преместя,проблемът е че стана доста голямо растение-дълга е към 4м.а е във една малка саксийка омотана на един цветарник :snif: Притеснението ми идва от това,че видях няколко от въздушните коренчета са започнали да изсъхват и почерняват :eeeh: Другото което е ами ако я счупя :hmmm: Дайте малко идеи моля :idea1:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от dobis »

Мести , пък да става каквото ще ...ти си го решила . Ако я счупиш , ще си иамш още много ванилийки под формата на резници. Мойта е към 2 м , намотана по синджирите на саксийката , и тя като на Ботан има едни коренаци по 20 и кусур см... но само връхчетата им са леко кафяви ...ама то е още от лятото , от двора , вятъра как ли не я омотаваше и удряше в какво ли не. Някак много странно се изви точно на 360 и тази й част съм я ровнала в мъха ... не знам вкорени ли се там , не е ли...нейна си работа . Мойта обаче е в прословутата ми борова листовка , там са корените , половин саксийка някъде и отгоре съм сложила от нашия си мъх . Доскоро беше зелен и някакви треви и бурени никнеха в него , сега гледам са позасъхнали ...май пак не съм я поляла :oops: :oops: Не съм я торила изобщо , храни се от почвата и е дебела , поне така казаха спецовете през лятото. Расте много равномерно , прие смените стая двор много безцеремонно , голямо е перде . Първите две ги осмъртих за нула време по всичките правила на тресенето и изгниването ...тази не я забелязвам , но си знае работата.

Много се чудих като се вкорени първото лято какво да я правя , как да я сея ... мила съфорумка даде инфо от гледани там из тайландите на живо...в нечий заден двор , почвата била гадост , строителни отпадъци и глинак...и реших че ще й е рай в бг земличка . Стана май работата. Ако не е да й треперя за температура зимно време , бих я причислила при цимбитата ... толкова не й обръщам внимание и толкова не ми създава проблеми.
Аватар
eva
Виенско кафе
Мнения: 302
Регистриран на: Сеп 14, '12, 17:18

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от eva »

Вече я пресадих и даже още е цяла :mrgreen: Рових се из нета и гледах разни клипчета то това чудо огромно става :o Започват да цъфтят между 3 и 5 год.така че има надежда,моята е 3 год.Обичат тор един път месечно-20-20-20,но това което ме обърква на две места срещнах че се торят с урея :hmmm:Ако им се осигурят оптимални условия почти не спират да цъфтят-влажноста е до 50%,понасят леко слънчева светлина,когато листата са тъмно зелени светлината им е силна.Изобщо не са капризни растения явно така че ще дерзаем и дано тази година да е цъфтежна :tzvetoman:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от lila »

Привет,
ще ми е интересно да дадеш линк или да посочиш къде си чела че се тори с урея? От спортна страт питам. То всякакви ги има - едни препоръчват садене в асфалт, други торене с урея - любопитно ми е :D
Благодаря предварително и ще чакаме да видим цъфтежа заедно с теб :tzvetentze:
Аватар
eva
Виенско кафе
Мнения: 302
Регистриран на: Сеп 14, '12, 17:18

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от eva »

4

Хранете ванилова орхидея ½ чаена лъжичка на урея 20-10-20 тор веднъж на всеки две седмици по време на вегетация.

Read more: Как да се грижите за ванилова орхидея | eHow.com http://www.ehow.com/how_7235419_care-va ... z2J009L67N" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето тук,но може и да е грешка от гугъл превода :dovolen:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от lila »

4. Feed your vanilla orchid ½ teaspoon of a urea-free 20-10-20 fertilizer .....
urea-free в груб превод означава "свободно от урея" - тоест без урея - не разчитай на Гугъл-преводача на 100% .
Аватар
eva
Виенско кафе
Мнения: 302
Регистриран на: Сеп 14, '12, 17:18

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от eva »

Благодаря :tzvetentze:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от mimeta »

В петък разчиствах малко офиса и направих няколко снимки. Ето ванилията ми, имам я от пролетта, не е пресаждана откак е купена.
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”